Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβληματισμός - συνέχιση σπουδών


Muad'Dib

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Παρακολουθώ συχνά-πυκνά το forum σας, κυρίως γιατί πολλές φορές οι αναζητήσεις μου στο Google με φέρνουν εδώ. Σκέφτηκα λοιπόν, πως είναι ένας χώρος στον οποίο μπορώ να εκθέσω κάποιους προβληματισμούς και να λάβω αξιόλογες γνώμες, αφού σε πολλά άλλα θέματα έχω δει να συμβαίνει το ανάλογο.

 

Για να μη χρονοτριβούμε, είμαι τελειόφοιτος του ΤΕΙ Ηλεκτρονικής, το πτυχίο μου θα το πάρω το καλοκαίρι. Εδώ και δύο χρόνια περίπου, αποφάσισα πως θέλω πολύ να κάνω ένα μεταπτυχιακό σε συγκεκριμένο τομέα (ενσωματωμένα συστήματα) αφού μου αρέσει πάρα πολύ. Έτσι έδωσα γκάζια και έβγαλα τη σχολή με ταχύρρυθμη διαδικασία, αφού πριν απ’ αυτό την είχα αρκετά γραμμένη, εκεί όπου το μελάνι δεν πιάνει.

 

Φυσικά, από τη λέξη «ΤΕΙ» και μετά, καταλαβαίνετε τον προβληματισμό μου. Είμαι πολύ παθιασμένος με το αντικείμενό μου, το αγαπώ πραγματικά. Αλλά το επίπεδο της σχολής μου δε μου επιτρέπει να κάνω όλα αυτά που ονειρεύομαι, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Γι’ αυτό υπάρχουν δύο δρόμοι: Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (έχω κάνει την έρευνά μου, και θα κάνω τώρα τις αιτήσεις μου) και ό,τι προκύψει από εκεί, ή να κάτσω στην Ελλάδα και να δώσω κατατακτήριες στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

Ο πρώτος δρόμος ήταν ο στόχος και το όνειρό μου (και παραμένει) τα τελευταία χρόνια. Η εισχώρηση των κατατακτήριων σε αυτό το πλάνο ήρθε λόγω δύο παραμέτρων: Η μία, είναι η πιο πρακτική, η πιο απτή: τα ΕΔ φυσικά. Η δεύτερη, είναι πως, επειδή ακριβώς αγαπάω το αντικείμενο αυτό, θέλω να λάβω μια πολύ καλή εκπαίδευση πάνω σε αυτό, γιατί μη γελιόμαστε, δε συγκρίνεται με το τμήμα μου.

 

Έτσι, σκέφτομαι πως, αν πάνε όλα καλά, μπορώ να πάρω το μεταπτυχιακό και να ψαχτώ όπου πάω για κάτι περαιτέρω. Αν δώσω κατατακτήριες, κοπιάζω και αποκτώ έναν πολύ καλό τίτλο, αλλά μιλάμε για ορίζοντα 5 χρόνων οπού θα βρίσκομαι πάλι σε προπτυχιακό επίπεδο. Άρα θα αγγίξω τα 30, χωρίς προϋπηρεσία.

Ποια είναι η γνώμη σας για το δρόμο που σας φαίνεται καλύτερο να ακολουθηθεί, και ποιες οι αντιπροτάσεις σας, αν υπάρχουν;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Edited by Muad'Dib
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε για μεταπτυχιακό έξω που το πτυχίο σου αναγνωρίζεται σαν ισάξιο οποιουδήποτε πανεπιστημίου και μετά μείνε έξω για δουλειά αν μπορείς.Ό,τι και να γίνει να θυμάσαι ότι ο σωστός επιστήμονας αλλά και επαγγελματίας δεν καθορίζεται τόσο από το "κύρος" του Πτυχίου ή Μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών που απέκτησε όσο από την αγάπη και το πάθος του για την επιστήμη που επέλεξε,την σκληρή δουλειά και την άσβεστη δίψα για μάθηση.Ο μηχανικός δεν είναι π.χ Φιλόλογος ώστε η επιστήμη του να παραμένει σε λήθαργο,είναι μία επιστήμη που καθημερινα μεταβάλλεται και εξελίσσεται και χρειάζεται υπομονή και επιμονή ώστε να μπορέσεις να ακολουθήσεις τις εξελίξεις.Τέλος,νομίζω ότι δεν έχει τόσο μεγάλη συνάφεια το αντικείμενό σου με αυτό τον ΗΜΜΥ οπότε ενδεχομένως να σου αναγνωριστούν ελαχιστότατα ή καθόλου μαθήματα,αυτό σημαίνει σίγουρα 5 έτη σπουδών κατά τα οποία αν πας έξω σου αρκούν για μεταπτυχιακό+Phd ή για 2 part-time μεταπτυχιακά με παράλληλη εργασία που θα σου προσφέρει και επαγγελματική εμπειρία.Θεωρώ τις κατατακτήριες σε αυτή την φάση χαμένο χρόνο

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τη συνεισφορά σου.

 

Πριν συνεχίσω το διάλογο, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από τους διαχειριστές του forum που άνοιξα ακόμα ένα νέο θέμα με παρεμφερές περιεχόμενο με πολλά άλλα (δυστυχώς, είδα καθυστερημένα αυτό το sticky). Μπορεί αν το διαβάσει κάποιος διαχειριστής, να το μεταφέρει σε ένα ήδη υπάρχον παρόμοιο θέμα, αν το κρίνει σκόπιμο.

 

Συνεχίζοντας, είναι μεγάλη κουβέντα το εξωτερικό. Είναι πολλοί παράγοντες. Σε ποια χώρα, σε ποιο πανεπιστήμιο θα με πάρουν; Στοχεύω σε αρκετά καλά πανεπιστήμια και νιώθω πως δεν έχω ιδιαίτερη τύχη. Ο καιρός θα το δείξει, αλλά γενικά κι εγώ συμφωνώ μαζί σου, ότι η αγάπη για το αντικείμενο υπερτερεί όλων, και από αγάπη υπάρχει πλεόνασμα.

 

Απλώς, κακά τα ψέμματα, μεγαλώσαμε στην Ελλάδα, από πολύ έως λίγο επηρεαζόμαστε από τη νοοτροπία, και η κατωτερότητα που νιώθουμε οι περισσότεροι απόφοιτοι ΤΕΙ είναι παρούσα. Έχω τόση όρεξη για μάθηση, εμβάθυνση και εξάσκηση αυτού του αντικειμένου, και σκέφτομαι ότι ένας τίτλος ΤΕΙ θα με «κυνηγάει» πάντα, γιατί το βασικό σου πτυχίο σε χαρακτηρίζει πάντα. Όλα αυτά αν μείνω στην Ελλάδα. Για έξω δεν ξέρω πώς θα εκλαμβάνουν το πτυχίο, εσύ λες ότι θεωρείται ισότιμο με οποιοδήποτε πανεπιστημίου, εγώ πιστεύω ξέρουν τις διαφορές που υπάρχουν σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ.

 

Σαφώς και είναι χαμένος χρόνος οι κατατακτήριες εν συγκρίσει με ένα M.Sc έξω, αλλά από την άλλη, όταν πραγματικά έχεις την όρεξη, την αγάπη και το μεράκι για κάτι, θες να το ξεκινήσεις με τις σωστές βάσεις. Κι ας θυσιάσεις και 5 χρόνια απ' τη ζωή σου. Ο μόνος λόγος δηλαδή που μου περνάνε απ' το μυαλό οι κατατακτήριες, είναι αυτός.

 

Κι επιστρέφοντας στα των στερεότυπων και της νοοτροπίας, και 10 διδακτορικά να πάρω, αν γυρίσω στην πατρίδα μου θα είμαι «ΤΕΙτζής» ή ό,τι άλλος χαρακτηρισμός παίζει. Δεν ξέρω πώς θα είναι τα πράγματα σε 10 χρόνια, και σίγουρα δεν είμαι άτομο που κολλάει στο «τι θα πει ο κόσμος», αλλά σίγουρα δε θέλω να με ακολουθεί μια ρετσινιά η οποία θα παίξει άμεσο ρόλο στην επαγγελματική ζωή μου, ιδιαίτερα όταν αυτό συμβαίνει στη χώρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και επίσης η επιλογή, πας έξω για βασικό τίτλο σε 3 χρόνια (Beng, BSc), συν 1 M.Sc και μετά ή κατά τη διάρκεια δουλεύεις έξω, ή έρχεσαι Ελλάδα και δίνεσαι Διπλωματούχος... (Δεν βάζω μέσα την οικονομική παράμετρο γιατί δεν γνωρίζω τη κατάστασή σου..)

Οι κατατακτήριες για μένα είναι τελευταία επιλογή....

Link to comment
Share on other sites

 
 

                       Καταλαβαίνω όλα αυτά που λες περί τίτλου ΤΕΙ που θα σε κυνηγάει και ότι όσα διδακτορικά και μεταπτυχιακά και να κάνεις πάντα θα κοιτάνε όλοι τον πρώτο τίτλου σου αλλά είπαμε,στην Ελλάδα είσαι.Είσαι στην χώρα που ο γονιός προτιμάει να στείλει το παιδί του στην Θεολογία μόνο και μόνο για να κοκορεύεται ότι το παιδί σπουδάζει Πανεπιστήμιο.Αυτή την ξιπασιά του Ελληνικού λαού που έχει να κάνει με τους τίτλους εκμεταλλεύτηκαν οι κυβερνήσεις όλα αυτά τα χρόνια και ανοίξαν Πανεπιστήμια (αλλά και ΤΕΙ) σε κάθε μήκος και πλάτος της κακόμοιρης αυτής χώρας.Δεν τους ένοιαξε ποτέ για το επίπεδο της μόρφωσης που αυτά παρείχαν και ούτε φυσικά για τα δικαιώματα των αποφοίτων.

                    

                    Έτσι φτάσαμε να έχουμε έναν γιατρό ανά 185 Έλληνες ενώ σε όλες τις χώρες της Ευρώπης το νούμερο είναι 1 προς 350-400.Έτσι μάθανε οι παππούδες μας και μετά από αυτούς και οι γονείς μας.Ευτυχώς όσο περνάει ο καιρός όλο και λιγότεροι είναι αυτοί που ασχολούνται με τους τίτλους και συνήθως είναι άνθρωποι κομπλεξικοί που δεν μπορούν να διαπρέψουν πάνω στο αντικείμενο τους αυτό καθαυτό και προσπαθούν να διαπρέψουν μοστράροντας τα πτυχία τους.Ο αδερφικός μου φίλος που γνωριζόμαστε από όταν πηγαίναμε μαζί 3η δημοτικού τελείωσε Χημ./Μηχανικός στο ΑΠΘ και αυτή την στιγμή κάνει το διδακτορικό του,άλλοι 2 κολλητοί μου τελείωσαν ΤΕΙ (ο ένας ΗΜ και ο άλλος ΜΜ σαν και μένα),μέσα στο χρόνια συνάντησα πολλούς και ΠΕ και ΤΕ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κανέναν ούτε άκουσα ποτέ κάποιο σχόλιο,όπως δεν έκανα κιόλας.Έχω όμως γνωρίσει σκουπίδια απο Πολυτεχνεία,έχω γνωρίσει και σκουπίδια από ΤΕΙ όπως έχω γνωρίσει επίσης λαμπρά μυαλά και από Πολυτεχνεία και από ΤΕΙ.                                                                                                                             

                    Αφού αγαπάς τόσο πολύ το αντικείμενο σου,εμβάθυνε σε αυτό,εξειδικεύσου και προπάντων δούλεψε κοντά σε κάποιον που το γουστάρει όσο και εσύ.Γίνε σφουγγάρι και ρούφα πληροφορίες,μην αφήνεις ευκαιρία για μάθηση να πάει χαμένη,άνοιξε τα μάτια σου και αφουγκράσου τις εξελίξεις,καλλιέργησε το μυαλό σου ώστε να δουλεύει με αναλυτικό τρόπο και να βλέπει σε βάθος.Έτσι θα γίνεις και εσύ ένα από τα αστέρια που περιέγραψα παραπάνω και κανείς πίστεψέ με όταν βγεις στον στίβο της δουλειάς δεν θα ασχοληθεί με το τί τελείωσες και που.Ένα από τα καλά της κρίσης είναι ότι ο Έλληνας πλέον δεν ασχολείται με την μόστρα και τα λόγια,έμαθε πλέον να ψάχνει,να ρωτάει και να μαθαίνει.Γίνε καλός σε αυτό που αγαπάς και μην ασχολείσαι με νοοτροπίες περασμένων δεκαετιών,τα πράγματα αλλάξανε.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και επίσης η επιλογή, πας έξω για βασικό τίτλο σε 3 χρόνια (Beng, BSc), συν 1 M.Sc και μετά ή κατά τη διάρκεια δουλεύεις έξω, ή έρχεσαι Ελλάδα και δίνεσαι Διπλωματούχος... (Δεν βάζω μέσα την οικονομική παράμετρο γιατί δεν γνωρίζω τη κατάστασή σου..)

Οι κατατακτήριες για μένα είναι τελευταία επιλογή....

 

Η οικονομική μου κατάσταση μου επιτρέπει να κάνω αυτό που λες. Αυτό όμως δε σημαίνει πως ελαφρά τη καρδία θα πάρω μια απόφαση, η οποία θα έχει ως αποτέλεσμα να απομυζώ τον πατρικό κορβανά για άλλα πέντε τουλάχιστον χρόνια. Και πες ότι δε με νοιάζει αυτό, με συντηρούν άλλοι για 10 χρόνια ακόμα πχ. Κάποια στιγμή πρέπει να αποκτήσω και προϋπηρεσία. Στα 30 θα βγω για πρώτη δουλειά; Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι το Beng, B.Sc με παράλληλη απασχόληση σε συναφές αντικείμενο.

 

 

 

 
 

                       Καταλαβαίνω όλα αυτά που λες περί τίτλου ΤΕΙ που θα σε κυνηγάει και ότι όσα διδακτορικά και μεταπτυχιακά και να κάνεις πάντα θα κοιτάνε όλοι τον πρώτο τίτλου σου αλλά είπαμε,στην Ελλάδα είσαι.Είσαι στην χώρα που ο γονιός προτιμάει να στείλει το παιδί του στην Θεολογία μόνο και μόνο για να κοκορεύεται ότι το παιδί σπουδάζει Πανεπιστήμιο.Αυτή την ξιπασιά του Ελληνικού λαού που έχει να κάνει με τους τίτλους εκμεταλλεύτηκαν οι κυβερνήσεις όλα αυτά τα χρόνια και ανοίξαν Πανεπιστήμια (αλλά και ΤΕΙ) σε κάθε μήκος και πλάτος της κακόμοιρης αυτής χώρας.Δεν τους ένοιαξε ποτέ για το επίπεδο της μόρφωσης που αυτά παρείχαν και ούτε φυσικά για τα δικαιώματα των αποφοίτων.

                    

                    Έτσι φτάσαμε να έχουμε έναν γιατρό ανά 185 Έλληνες ενώ σε όλες τις χώρες της Ευρώπης το νούμερο είναι 1 προς 350-400.Έτσι μάθανε οι παππούδες μας και μετά από αυτούς και οι γονείς μας.Ευτυχώς όσο περνάει ο καιρός όλο και λιγότεροι είναι αυτοί που ασχολούνται με τους τίτλους και συνήθως είναι άνθρωποι κομπλεξικοί που δεν μπορούν να διαπρέψουν πάνω στο αντικείμενο τους αυτό καθαυτό και προσπαθούν να διαπρέψουν μοστράροντας τα πτυχία τους.Ο αδερφικός μου φίλος που γνωριζόμαστε από όταν πηγαίναμε μαζί 3η δημοτικού τελείωσε Χημ./Μηχανικός στο ΑΠΘ και αυτή την στιγμή κάνει το διδακτορικό του,άλλοι 2 κολλητοί μου τελείωσαν ΤΕΙ (ο ένας ΗΜ και ο άλλος ΜΜ σαν και μένα),μέσα στο χρόνια συνάντησα πολλούς και ΠΕ και ΤΕ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κανέναν ούτε άκουσα ποτέ κάποιο σχόλιο,όπως δεν έκανα κιόλας.Έχω όμως γνωρίσει σκουπίδια απο Πολυτεχνεία,έχω γνωρίσει και σκουπίδια από ΤΕΙ όπως έχω γνωρίσει επίσης λαμπρά μυαλά και από Πολυτεχνεία και από ΤΕΙ.                                                                                                                             

                    Αφού αγαπάς τόσο πολύ το αντικείμενο σου,εμβάθυνε σε αυτό,εξειδικεύσου και προπάντων δούλεψε κοντά σε κάποιον που το γουστάρει όσο και εσύ.Γίνε σφουγγάρι και ρούφα πληροφορίες,μην αφήνεις ευκαιρία για μάθηση να πάει χαμένη,άνοιξε τα μάτια σου και αφουγκράσου τις εξελίξεις,καλλιέργησε το μυαλό σου ώστε να δουλεύει με αναλυτικό τρόπο και να βλέπει σε βάθος.Έτσι θα γίνεις και εσύ ένα από τα αστέρια που περιέγραψα παραπάνω και κανείς πίστεψέ με όταν βγεις στον στίβο της δουλειάς δεν θα ασχοληθεί με το τί τελείωσες και που.Ένα από τα καλά της κρίσης είναι ότι ο Έλληνας πλέον δεν ασχολείται με την μόστρα και τα λόγια,έμαθε πλέον να ψάχνει,να ρωτάει και να μαθαίνει.Γίνε καλός σε αυτό που αγαπάς και μην ασχολείσαι με νοοτροπίες περασμένων δεκαετιών,τα πράγματα αλλάξανε.

 

 

Η αλήθεια είναι πως όντως, τα πράγματα άλλαξαν. Δε γνωρίζω για την αγορά εργασίας, αλλά από αυτά που μου μεταφέρονται, είναι πως όντως εκεί μικρή αξία έχει το πτυχίο, και αντίστοιχα μεγάλη η γνώση σου.

 

Γενικά η άποψή μου συγκλίνει με τη δική σου, δηλαδή όχι άλλα στεγανά κλπ αλλά ουσιαστική ενασχόληση, όρεξη για μάθηση κλπ. Αλλά η νοοτροπία αυτή, δηλαδή γιατρός/δικηγόρος/πολυτεχνίτης ημίθεος και ΤΕΙτζής -> ανειδίκευτος εργάτης περίπου, αν και παρωχημένη, συνεχίζει να «δηλητηριάζει» τη σκέψη μου, έστω και λίγο, ακόμα και αν δεν την ασπάζομαι καθόλου. Με αποτέλεσμα, το αρχικό δίλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ISCED (International Standard Classification of Education) τα ΤΕΙ είναι στο επίπεδο 5Β όπως και όλα τα υπόλοιπα ΑΕΙ (επίπεδο BSc) επίσης κατά EQF (European Qualifications Framework) τα ΤΕΙ είναι στο επίπεδο 6 όπως όλα τα υπόλοιπα ΑΕΙ.Το επίπεδο 6 κατά ISCED και 7 κατά EQF είναι το MSc.Κατά συνέπεια, οπουδήποτε στην Ευρώπη και στον κόσμο να πας αντιμετωπίζεσαι το ίδιο με οποιονδήποτε απόφοιτο Πανεπιστημίου/Πολυτεχνείου (δεν μιλάμε βέβαια για Ιδρύματα ορόσημα στους Μηχανικούς όπως ΜΙΤ,Caltech,Princeton,Berkeley,Stanford κτλ) και έχεις τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Ο "ρατσισμός" που αισθάνεσαι να σε δηλητηριάζει όπως λες είναι ντόπιο φαινόμενο και θα φθίνει σχετικά γρήγορα καθώς θα πρέπει  επιτέλους να εναρμονιστούμε σε κάποια πράγματα με την υπόλοιπη Ευρώπη και αυτή η στιγμή δεν θα αργήσει,τουναντίον μάλιστα ελέω μνημονίου και Τρόικα διαδικασίες που θα έπρεπε να έχουνε τελειώσει προ 10ετίας και που ντροπιάζουν την χώρα μας,θα μπούνε επιτέλους (με την βοήθεια των ξένων φυσικά γιατί μόνοι μας δεν είμασταν ικανοί να κάνουμε το παραμικρό) στην θέση τους.Αν δεν έχεις κάτι το οποίο σε κρατάει εδώ θα σου έλεγα ψάξε για δουλειά έξω κάνοντας ταυτόχρονα κάποιο MSc part-time.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πρέπει να αποκτήσω και προϋπηρεσία. Στα 30 θα βγω για πρώτη δουλειά; Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι το Beng, B.Sc με παράλληλη απασχόληση σε συναφές αντικείμενο.

 

Το ίδιο ισχύει τότε πάνω κάτω και με την επιλογή των κατατακτήριων που σκέφτεσαι....Βάλε και το στρατιωτικό (δεν ξέρω αν έχεις πάει..).

Κοίτα δεν χάθηκε και ο κόσμος, ξέρω πολλούς που ξεκίνησαν σε αυτή την ηλικια ελέω σπουδών κτλ.. Δεν είναι και το καλύτερο..

Από την άλλη στην Ελλάδα μετρούν τα ΕΔ, καλώς ή κακώς αυτό ισχύει μέχρι τι στιγμή που μιλάμε. Δεν μπορούμε να γίνουμε Πυθίες και να προβλέψουμε κάτι που μας συμφέρει...Για καθαρά δουλειά μηχανικού με υπογραφή με με...Οχι ότι δεν μπορείς να δουλέψεις, αλλά ξέρεις ότι έχεις κάποια όρια.

 

Εν πάση περιπτώση, για να έχουμε και μια επαφή με τη σημερινή πραγματικότητα της αγοράς, το καθαρό μηχανιλίκι στην Ελλάδα έχει πεθάνει, όσο και να το αγαπάς δουλειές δεν υπάρχουν και για πολλά χρόνια θα πάμε κάπως έτσι...Οι περισσότεροι νέοι την κάνουν για έξω. Δεν υπάρχει μέλλον εδώ σε αυτό το επάγγελμα τουλάχιστον. Αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα για μεταπτυχιακό έξω, όχι τόσο για το χαρτί αλλά για να αποκτήσω το "κλειδί" για την εκεί αγορά εργασίας. Απαξ και μετά ξεκινήσεις, ούτε τα χαρτία θα μετράνε ούτε τίποτα. Το κοντέρ θα γράφει εργασιακή εμπειρία και θα βρεις τη σειρά σου...

 

ΥΓ. Πρόσεξα στο προφίλ σου ότι είσαι ηλεκτρονικός μηχανικός ΤΕΙ. Αμα έλεγες για ηλεκτρονικος ΑΕΙ θα ήταν εντελώς τσάμπα κόπος καθότι δεν έχουν κατοχυρωμένα Ε.Δ. ΗΜΜΥ είσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός (καμία σχέση με αυτό που είσαι τώρα) και μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών...

Μιλάμε δηλαδή για ένα διαφορετικό αντικείμενο κατα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Πρόσεξα στο προφίλ σου ότι είσαι ηλεκτρονικός μηχανικός ΤΕΙ. Αμα έλεγες για ηλεκτρονικος ΑΕΙ θα ήταν εντελώς τσάμπα κόπος καθότι δεν έχουν κατοχυρωμένα Ε.Δ. ΗΜΜΥ είσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός (καμία σχέση με αυτό που είσαι τώρα) και μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών...

Μιλάμε δηλαδή για ένα διαφορετικό αντικείμενο κατα πολύ...

 

Τόσο οι διπλωματούχοι ηλεκτρονικοί μηχανικοί που είναι απόφοιτοι των ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων, όσο και οι πτυχιούχοι ηλεκτρονικοί μηχανικοί τεχνολογικής εκπαίδευσης που είναι απόφοιτοι ελληνικών ΤΕΙ έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

ΑΕΙ είναι τόσο τα πανεπιστήμια όσο και τα ΤΕΙ.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι ηλεκτρονικός και σαν ηλεκτρονικός , είσαι μιά χαρά από δικαιώματα και δεν έχεις και κανένα πανεπιστήμιο να σε ανταγωνιστεί πλέον γιατί οι ηλεκτρονικοί των πανεπιστημίων έγιναν από φέτος ηλεκτρολόγοι πού τόσο πολύ το ήθελαν . Επίσης στην ηλεκτρονική δεν έχεις κανένα περιορισμό , απλά γιατί τα πολυτεχνεία δεν ασχολούνταν με το θέμα .

 

Αρα αν θέλεις να ασχοληθείς με τα ηλεκτρονικά και όχι με τα ηλεκτρολογικά , πήγαινε κάνε κάποιο καλό μεταπτυχιακό .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.