Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με ΦΠΑ 13% οι εργασίες ανακαίνισης και επισκευής κατοικιών


Engineer

Recommended Posts

Τιμές υπερ-χονδρικής δίνονται από τις εταιρίες αρχικά στο δίκτυο τους και σε δεύτερο χρόνο σε μεγάλους εργολάβους που κάνουν τζίρους πάνω απο 400Κ στην υπερχονδρική. Το 30% δεν είναι έκπτωση υπερ-χονδρικής. Εκπτώσεις υπερ-χονδρικής κυμαίνονται απο 45 έως και 60-70% ανάλογα το προϊόν σε σχέση με την τιμή λιανικής.  

Link to comment
Share on other sites

 Εκπτώσεις υπερ-χονδρικής κυμαίνονται απο 45 έως και 60-70% ανάλογα το προϊόν σε σχέση με την τιμή λιανικής.  

Για αυτο το λόγο δημιουργήθηκαν οι συνεταιρισμοί ροδοπουλε, προσπαθούν να κρατήσουν την αγορά κ τα κέρδη (τα δικά μου) σε λογικά επίπεδα, με λίγα λόγια , προσπαθούν να ρυθμίσουν  την αγορά  σε όφελος των όλων , εξαρτάται όμως από τον  ή ποιούς   κ  πώς τους  διαχειρίζονται, αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα,  τρανό παράδειγμα ο συνεταιρισμός υδραυλικών χανίων , ένας συνεταιρισμός υπόδειγμα που έκλισε σε μία νύκτα

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολιτικός Μηχανικός που ασχολείται με εργολαβίες για εργασίες πχ. εσωτερικών χρωματισμών σε παλιό κτίριο, μπορεί να κόψει ΑΠΥ στον ιδιώτη πελάτη με 13% ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα υλικά είναι στο 23% πως θα γίνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα...αλλά έτσι δεν λέει ο νόμος; Μου έχει τύχει περίπτωση με υδραυλικές εργασίες επισκευής που έδωσα προσφορά εγώ σαν εργολάβος με 23% και έχασα την δουλειά από υδραυλικό που ήταν φτηνότερος λόγο ότι έβαζε φπα 13%. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα και εγώ ως πολιτικός μηχανικός εργολάβος να κόψω με 13% ή δεν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγάζια δεν κόβουν τιμολόγιο πώλησης με 13%. Δεν γίνετε αυτό είτε για μηχανικούς είτε για υδραυλικούς.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες μια χαρά να δώσεις προσφορά με 13% ... αν εφαρμόσεις σωστά τις εγκυκλίους που υπάρχουν στην αρχή του θέματος ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Άρα, από ότι καταλαβαίνω μπορούσα να εφαρμόσω ΦΠΑ 13% εφόσον τα υλικά είναι στενά συνδεδεμένα και απαραίτητα για τις εργασίες, και κοστίζουν έως το πολύ το 1/3 της συνολικής αμοιβής; Αυτό με το 1/3 ισχύει ή έχει καταργηθεί; Στα έξοδα θα έχω ΦΠΑ 23% και στα έσοδα ΦΠΑ 13% κάτι το οποίο με συμφέρει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.