Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος μονοκατοικίας


Dimitris!

Recommended Posts

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 230.000 ευρώ, 

Μέσω Ίντερνετ ούτε που θα τολμούσα να πω ότι διαθέτω τέτοιο ποσό.

 

Στο δια ταύτα επειδή μένω σε μονοκατοικία σε προάστιο, πρέπει να ξέρεις ότι η μονοκατοικία με μεγάλη αυλή έχει απαιτήσεις σε κόστος και κόπο συντήρησης. Είσαι τύπος που του αρέσει και έχει χρόνο να ασχολείται με αυλή; Αν όχι μπορείς να διαθέσεις κηπουρό κάθε μήνα;

Πολύ σημαντικό είναι και το κόστος μετακίνησης: Για μονοκατοικία μακριά από το κέντρο κάθε ενήλικας της οικογένειας πρέπει να έχει το δικό του αυτοκίνητο. 

Μήπως χρειάζεσαι αυτοκίνητο και για να πετάξεις σκουπίδια;

Πόσο μακριά είναι από το γραφείο σου η κάθε μια;

Θα μείνουν κι άλλα μέλη της οικογένειας μαζί σου; (Παιδιά, οι γονείς σου)

Σκέψου γι' αυτούς σε βάθος χρόνου.

Πόσο μακριά είναι από σχολεία η κάθε μία;

Πόσο μακριά είναι από τις παρέες τους;

Η σύζυγος/σύντροφος; Τι λέει αυτή;

Πώς "βλέπεις" τους γείτονες;

Είναι συνεννοήσιμοι ή έχουν μετατρέψει το σπίτι τους σε κυνοτροφείο;

Οι εσωτερικές σκάλες είναι επίσης κάτι που πολλοί ιδιοκτήτες δεν το άντεξαν σε βάθος χρόνου γι'αυτό και ξεμπάζωσαν υπόγεια.

Γενικά μην σκέφτεσαι μόνο το οίκημα αλλά και την τοποθεσία.

Για όλα αυτά έχω πολλούς πελάτες που έχτισαν πολύ ωραίες μονοκατοικίες και τώρα βλαστημάνε.

 

Υ.Γ. Και τέλος, (ακραίο ερώτημα) αν είσαι σχετικά νέος, είσαι σίγουρος ότι θα συνεχίσεις την καριέρα σου στη συγκεκριμένη πόλη, στη συγκεκριμένη χώρα; 

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι υπέρ της μονοκατοικίας , αν και γεννήθηκα και μεγάλωσα σε τέτοια και τώρα μένω σε διαμέρισμα .

 

Τα ερωτήματα του συναδέλφου Καίσαρα , είναι πολύ σημαντικά και πρέπει να απαντηθούν με το χέρι στην καρδιά , γιατί δεν υπάρχει περιθώριο λάθους επιλογής .

 

Οσο γιά τα χρήματα , μάλλον δεν θα σου φτάσουν , αφού εκτιμώ ότι θα δείς το τρακοσάρι από κοντά .

 

Αν αποφασίζει και η σύζυγος , θα έχεις θέμα , γιατί συνήθως καταφέρνουν με τους γνωστούς τρόπους (στέρηση ύπνου) :mrgreen: , να σε βάζουν να κάνεις υπερβάσεις . Το θέμα είναι τι επιλογές έχεις αν σου λείψουν 30-40-50000 € ? Γιατί να αφήσεις ημιτελές το σπίτι δεν σε συμφέρει σε καμμία περίπτωση .

Link to comment
Share on other sites

@julius Caesar,

Αποστάσεις, σχολεία, κτλ είναι μια χαρά!σχολείο δίπλα, γραφείο από παράδρομο στο 5λεπτο (επαρχία γαρ). Γενικώς έχω σκεφτεί όλες τις παραμέτρους που πολύ καλώς ανέφερες. Ναι, είμαι νέος και έχω μικρό παιδάκι. Βέβαια όπως είπες είναι αβέβαιο το μέλλον στην Ελλάδα. αλλά είμαι από τη φύση μου αισιόδοξος!

Επειδή μεγάλωσα σε μονοκατοικία με πολλές σκάλες, στο σπίτι που σκέφτομαι να χτίσω δε θα κάνω πολλές σκάλες, υπόγειο, ισόγειο και τα δωμάτια με μικρή υψομετρική διαφορά (3-4 σκαλιά).

Το θέμα είναι πως τα υπολογίζω, τα ξανα υπολογίζω και  μια μου βγαίνουν και μια οχι. Γι αυτό ζητάω την εμπειρία των συναδέλφων από το φόρουμ, καθώς προσωπικά δεν έχω εμπειρία στο χώρο κατασκευής κατοκίας

 

 

edit

Σύζυγος συνειδητοποιημένη!!

Edited by Dimitris!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις εμπειρία

πίστεψε με είναι πολύ πικρό να προσπαθήσεις να την αποκτήσεις πάνω στο δικό σου σπίτι.

Πάρε προσφορές από καταξιωμενους συναδέλφους. Θα σου έρθει πολύ φθηνότερα από το να το παλέψεις μόνος σου (ειδικά αυτή την εποχή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.