Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξυλοτυπος του '68. Λιγη βοηθεια στους οπλισμους δοκων


 

Recommended Posts

Οκ, μπερδευτικα και εγω λιγο.............ηθελα στην εμεση στηριξη 1, εκει που συναντιεται η Δ9 με Δ11 με τις παπιες 2φ16.

 

Όχι, δεν ήθελες αυτό, ήθελες κάτι πολύ συγκεκριμένο:

 

 

 

Δηλαδη στις εμμεσες στηριξεις, δηλαδη στα σημεια πχ 1,2 της Δ9  υπαρχει ΜΟΝΟ κατω οπλισμος (πλην μονταζ). Και συγκεκριμενα στο 2 εχω κατω οπλισμο 8Φ20+"παπιες" 2Φ14, παρομοιος και στις υπολοιπες , σωστα?

 

Αλλά, όπως λες, ας μην το κουράζουμε, μια και δεν σε απασχολούν όσα έγραψα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Στη θέση 1 όντως έχεις όλο τον οπλισμό. Στη θέση 2 έχεις τουλάχιστον 2Φ20 σύμφωνα με την κατασκευαστική πρακτική που επισημαίνει ο Αλέξης.

2. Είναι ο οπλισμός του προβόλου (δοκός Δ10) και θεωρείται ως οπλισμός κάμψης+διάτμησης (πάντα άνω στη στήριξη και πάντα κάτω στην αγκύρωσή του-θλιβόμενη).

 

Διαφωνώ στην άποψη ότι δεν πρέπει να το κουράζουμε ... ίσα-ίσα το αντίθετο. Αλλιώς τύφλα νάχει η push-over.

Link to comment
Share on other sites

Οπλισμός φουρουσιού είναι . Οι πάπιες μετράνε και στην στήριξη πέρα από την διάτμηση .

 

Τώρα το τι γινόταν , πραγματικά είναι ένα θέμα . 

 

Μιά βασική διαφορά της εποχής στην Θεσσαλονίκη σε σχέση με την Αθήνα , ήταν ότι τα κλιμακοστάσια είχαν τοιχεία γύρω , ενώ στην Αθήνα δοκούς και κολώνες .

Link to comment
Share on other sites

BAS, ολες οι μελετες του 60 που εχω δει στο κεντρο της Θεσσαλονικης επικαλούνται επαρκεια τοιχωματων για απαλλαγή από αντισεισμικό. Αλλά σε καμία δεν βρηκα να έχουν κατασκευαστεί ολα τα τοιχώματα...

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω εικονιζόμενο είναι στην Αθήνα στην οδό Αγ. Κωνσταντίνου.

 

Το φωτογράφησα γιατί στέκεται όρθιο σε... πείσμα όλων των κανονισμών. Χτισμένες είναι μόνο οι μεσοτοιχίες είδα και μία έμμεση στήριξη. (Δεν ξέρω το έτος κατασκευής του)

 

Αν μας το... χαρίζανε θα κάναμε push-over ή θα το κατεδαφίζαμε;

 

 

post-31607-0-06947300-1384368669_thumb.jpg

post-31607-0-32170400-1384368700_thumb.jpg

post-31607-0-14645200-1384368739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην με ξεχνατε..........

Οκ, μπερδευτικα και εγω λιγο.............ηθελα στην εμεση στηριξη 1, εκει που συναντιεται η Δ9 με Δ11 με τις παπιες 2φ16. Εκει εχψ κατω οπλισμο και τα 8Φ20, σωστα? Ετσι δειχνει και το σχεδιο που μου έκανες.

 

Και το τελευταιο για να μην το κουραζουμε το θεμα, 

 

mt3634_th.jpg

 

mt3634.jpg

 

Αριστερα της Κ7 στην μικρη δοκο , ο οπλισμος που φαινεται ο λοξος τι ειναι? Γραφει (αν ειναι αυτος) πανω απο το Κ7 8Φ18.

Καμψης? Διατμησης? Ανω? Κατω?

Link to comment
Share on other sites

Οπλισμός για κάμψη με προεξάρχουσα την διάτμηση (κανονικά λόγω ψαλλιδισμού ήθελε "τσερκομπάλκονα" + τσέρκια)

Τοποθετούνται άνω (όπως ακριβώς τα δείχνει)

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε 8Φ18 πρόσθετα άνω.Τα 5 είναι πάπιες (κάμπτονται λοξά κάτω, δεξιά κι αριστερά της στήριξης ).

Τα 3Φ18 είναι μονόπλευρες πάπιες ( ευθύγραμμα άνω στον πρόβολο και κάμπτονται λοξά κάτω στο εσωτερικό άνοιγμα).

Προφανώς είναι καμπτοδιατμητικοί οπλισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην να ευχαριστήσω όλους για την πολυτιμη βοηθεια που παρέχουν. :smile:

 

Αλλα δυστυχως πολλες φορες οι απαντησεις δημιουργουν νέες ερωτησεις...Παμε λοιπον...

 

Εδώ έχουμε 8Φ18 πρόσθετα άνω

 

 

Γιατι εχουμε και άλλον οπλισμο? (αριστερα της Κ7)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.