Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρση ΚΧ και εισφορα σε γη


thief7710

Recommended Posts

η κήρυξη αναγκαστικής απαλλοτρίωσης γίνεται με την δημοσίευση του ΦΕΚ του σχεδίου πόλης

αρκεί να έχει επάνω στο σχέδιο πόλης τον χαρακτηρισμό νηπιαγωγείο ή σχολείο

παλιά για αυτές τις απαλλοτριώσεις αρμόδιος ήταν ο ΟΣΚ πλέον είναι οι Δήμοι, άρα η απαλλοτρίωση είναι υπέρ του Δήμου και αυτός είναι αρμόδιος για την αποζημίωση ή την δέσμευση

και αν είναι χαρακτηρισμένος κοινωφελής δεν έχει διαδικασία πράξης αναλογισμού αλλά αποζημίωση

 

πριν συνεχίσω περί υποχρεώσεων δεν έχω καταλάβει αν η άρση απαλλοτρίωσης έχει γίνει και για το δικό σου.

 

αν δεν έχει γίνει (όπως υποθέτω) ισχύουν οι 2 επιλογές που λέει ο συνάδελφος dsworks και επειδή οι δήμοι δεν έχουν λεφτά και επειδή έχει παρέλθει ο εύλογος χρόνος (κατά τα δικαστήρια 7ετία) μάλλον μόνο η λύση του δικαστηρίου

 

όμως πιστεύω ότι δεν θα γλυτώσεις την εισφορά σύμφωνα με το άρθρο που αναφέρεις (2508/97) γιατί ισχύουν όσα έγραψα πιο πάνω δηλ. θα ενταχθείς ξανά ως οικοδομήσιμος στο σχέδιο μετά την άρση της απαλλοτρίωσης και όχι βάσει του αρχικού σχεδίου πόλης

το κείμενο της άρσης του γείτονα (περί μη υποχρέωσης) μου φαίνεται μαϊμουδιά του δήμου ωστόσο μπορείς να το επικαλεστείς

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η χρηματοδότηση της αποζημείωσης θα γίνει από ειδικό λογαριασμό, θέλει κήρυξη αναγκαστικής απαλλοτρίωσης.

 

Ο χαρακτηρισμός είναι προαπαιτούμενο για την ανέγερση και είναι το ρυμοτομικό βάρος που αναφέρεται (δηλαδή απαγόρευση ή περιορισμοί στην δόμηση όσο ισχύει το συγκεκριμένο πολεοδομικό καθεστώς). Μερικές φορές οι σχολικοί χώροι έχουν ειδικούς όρους δόμησης. Αυτό όμως έχει να κάνει με το πολεοδομικό κομμάτι.

 

Με το ιδιοκτησιακό κομμάτι, είτε ο Δήμος αγοράζει απευθείας, είτε δέχεται δωρεά, είτε αποζημειώνει με τους κανόνες της αναγκαστικής απαλλοτρίωσης. Αν ήταν ΚΧ θα έκανε πράξη αναλογισμού.

 

Ο ΟΣΚ δεν είχε αρμοδιότητα στην επαρχία. Έστελνε (και νομίζω στέλνει ακόμα) μέλη στις επιτροπές καταλληλότητας.

 

Είναι τροποποίηση ρυμοτομικού για άρση ρυμοτομικού βάρους. Όχι άρση ρυμοτομικού & επανένταξη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δικαστικη αποφαση και για το δικο μου. Το γραφω στο πρωτο ποστ στην πρωτη σειρα. Και τωρα μπλεκομαι να κανω τον φακελο για την τροποποιηση. 

 

Και μενα η παραγραφος απο το τοπογραφικο αρσης του διπλανου μαιμουδια μου φαινεται. Νομιζω οτι εμπλεξα.

 

Ο πελατης μου (η μαλλον ο δικηγορος του πελατη μου με τον οποιο μιλαω) ξερει οτι ο διπλα δεν ειχε εισφορα σε γη.

Οποτε ευλογα με ρωτησε "Εμεις γιατι εχουμε? Ομορα οικοπεδα, στο ιδιο ΟΤ.

 

Αχ... μια δουλεια ειπαμε να κανουμε και θα βρεθω στη μεση απο κανενα σκανδαλο με εμπλεκομενο τον Ομπαμα στο τελος....

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο Ν.Δ. , νομος η οτιδηποτε που να αναφερει οτι "Αν εχει γινει τροποποιηση στο ΟΤ απο την στιγμη της ενταξης του στο σχεδιο πολης μεχρι σημερα, και πας να κανεις νεα τροποποιηση σε αλλο οικοπεδο του ιδιου ΟΤ, ωφειλεις εισφορα?" Μιλαω παντα για οικοπεδα προ του 1337/83.

Edited by thief7710
Link to comment
Share on other sites

thief, εσύ και ο γείτονας έχετε από μία απόφαση, απλά ο γείτονας είναι ένα χρόνο μπροστά, τέλειωσε με την τροποποίηση, δεν του ζητήθηκε εισφορά και τώρα εσύ πας να κάνεις ακριβώς το ίδιο, πλην όμως κάποιος από τον δήμο ή την περιφέρεια σου ζητάει εισφορά. Η αναφορά στο σχέδιο της τροποποίησης είναι από μόνη της σημαντικότατη.

 

Είτε δικαιούσε τα ίδια με τα γείτονα (που είναι και 2 φορές μεγαλύτερος) είτε κακώς δεν υπολογίστηκε εισφορά σε αυτόν. Άρα ζητάς τα ίδια για να μην πάει το θέμα στα δικαστήρια για διάκριση.

 

Το πρόβλημά σου όμως είναι ότι έχεις σχέδιο του 1968 αλλά το 1989 γίνεται αναθεώρηση. Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Ενδεχομένως και να οφείλεις εισφορά. Αν βρω κάτι σχετικό θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με την πολυτιμη βοηθεια του Δημητρη μαλλον εβγαλα ακρη.

 

Η απαντηση πρεπει να ειναι στο Αρθρο 31 παρ. 2 του ΝΟΚ. (με ημερομηνια 9 Απριλιου 2012 δηλαδα 3-4 μηνες μετα την αρση του γειτονα)

 

"2. Στο τέλος της περίπτωσης ε ́της παρ. 2 του άρθρου 20 του ν. 2508/1997 προστίθενται εδάφια ως εξής:

«Τα παραπάνω εφαρμόζονται και για ιδιοκτησίες ή τμήματα αυτών που καθορίστηκαν ως κοινόχρηστοι χώροι μεταγενέστερα με τροποποίηση ή αναθεώρηση σχεδίου, καθώς και για τους χώρους που χαρακτηρίστηκαν ως χώροι κοινωφελούς χρήσεως ή σκοπών με την αρχική ένταξη ή μεταγενέστερα ως ανωτέρω. Ειδικά στις περιπτώσεις αποχαρακτηρισμού χώρου προοριζόμενου για κοινωφελή σκοπό η εισφορά διατίθεται μόνο για τον ίδιο ή άλλο κοινωφελή σκοπό και εφόσον αυτό δεν είναι εφικτό μπορεί είτε να διατεθεί για τη δημιουργία κοινοχρήστου χώρου ή να μετατραπεί σε χρηματική. "

 

Οποτε φανταζομαι οτι στο συγκεκριμενο ΟΤ εχει γινει τροποποιηση μετα την ενταξη του και τοτε εγινε χωρος νηπιαγωγιου,ενω κατα την ενταξη ηταν απλο ΟΤ, περιπτωση η οποια μεχρι πριν τον ΝΟΚ δεν ειχε εισφορα κατα την αρση, αλλα πλεον μετα τον ΝΟΚ εχει.

 

Καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε περίπτωση άρσης απαλλοτρίωσης με δικαστική απόφαση η εισφορά σε γη θα υπολογισθεί κατά τα γνωστά επί του εμβαδού που αντιστοιχεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας κάθε συνιδιοκτήτη ή στο σύνολο του οικοπέδου ;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχω γεωτεμαχιο 2.000 με τμήμα εντός οικοδομικού τετραγώνου 1.500τμ και τμήμα ρυμοτομούμενο 500τμ

Υπάρχει δικαστική απόφαση για άρση της απαλλοτρίωσης των 500 τμ

Δεν μπορώ να καταλάβω επί ποίου εμβαδού θα υπολογίσω την εισφορά σε γη

Θα υπολογίσω με βάση το άρθρο 8 του 1337 στα 2.000τμ ή στα 500τμ;;;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι υπήρχε παλιό ρυμοτομικό και η αποζημίωση χρόνιζε οπότε επήλθε άρση της απαλλοτρίωσης με ενέργειες του ιδιοκτήτη;

Πες μας αναλυτικά το ιστορικό της υπόθεσης. Σήμερα ποιο το πολεοδομικό καθεστώς;

Προχώρησε κάποια ανάρτηση πράξης εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.