Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τουριστικές Επιπλωμένες Επαύλεις & Κατοικίες - Νεος Νομος από ΕΟΤ


vourvou

Recommended Posts

χμ.....αρα δε με βολεύει....τερρυ μπορείς να βοηθήσεις σε μια περίπτωση που εχω για κύριο τουριστικό κατάλυμα σε σχέση με το ειδικό χωροταξικό τουρισμού?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα.

Ουτε αλλαγη χρησης δεν θες αν μιλαμε για υφισταμενο.

Εγώ που μίλησα με τον ΕΟΤ μου είπε ότι αφού δώσουν το σήμα, θα πρέπει να πας στην πολεοδομία να αλλάξεις τη χρήση σε "τουριστικές κατοικίες".

Με όρους δόμησης κατοικίας εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι αυτό μου είπαν.

"στο τέλος θα σας πούμε ότι έχετε υποχρέωση για αλλαγή χρήσης".

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν στεκει κατι τετοιο.

Σιγουρα για επιπλεμενα δωματια και διαμερισματα.

Δεν νομιζω να αλλαξε κατι για τις επαυλεις και κατοικιες.  

Αλλα και παλι μετα την αδειοδοτηση ειναι εντελως ακυρο. Σα να σου λεει σε κατοικια, να βγαλλεις πρωτα αδεια λειτουργιας ΚΥΕ και μετα να κανεις αλλαγη χρησης.

 

 

Ασε που δεν υπαρχει η χρηση που σου ειπαν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν στεκει κατι τετοιο.

Σιγουρα για επιπλεμενα δωματια και διαμερισματα.

Δεν νομιζω να αλλαξε κατι για τις επαυλεις και κατοικιες.  

Αλλα και παλι μετα την αδειοδοτηση ειναι εντελως ακυρο. Σα να σου λεει σε κατοικια, να βγαλλεις πρωτα αδεια λειτουργιας ΚΥΕ και μετα να κανεις αλλαγη χρησης.

 

 

Ασε που δεν υπαρχει η χρηση που σου ειπαν.

 

Τερρυ τι εννοείς με αυτό? Έχω περίπτωση υφιστάμενου κτιρίου που είχε ΕΣΛ,αλλά απεβίωσε ο ιδιοκτήτης.

 

Τώρα ο γιος του θα νοικιάσει όλο το κτίριο σε άλλον που πρέπει να βγάλει καινούργιο ΕΣΛ μικτής μορφής βοηθητικού καταλύματος.

 

Ωστόσο το κτίριο είναι ΓΕΜΑΤΟ αυθαίρετες προσθήκες οπότε παω για Άδεια νομιμοποίησης των σύννομων και ρύθμιση των μη σύννομων κανονικά με όρους δόμησης κατοικίας.

 

Τις προδιαγραφές 4 κλειδιών για τα δωμάτια κ 3ων για μοριοδότηση τις καλύπτω....μου ξεφεύγει κάτι?

 

Νομίζω θα παω κάπως ετσι: ΥΔΟΜ για Ο.Α. + Ρύθμιση 4178/13 => ΕΟΤ για ΕΣΛ.

 

Επίσης μια βοήθεια ρε παίδες (σόρρυ για το ρε,αλλά νιώθω οτι είμαστε μια παρέα εδω μέσα).....

 

http://www.michanikos.gr/topic/35820-%CE%9123-%CE%94%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%9F%CE%B9%CE%BA-%CE%91%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/page-14

 

Μήνυμα #132

 

Λάβετε υπόψη σας και αυτό:

 

Μπορείς να εκδόσεις άδεια αν το κτίριο ή τμήμα αυτού δε προσκρούει στο Ν.Ο.Κ. Άρθρο 23 § 1.α. 4178 Στην περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες δύναται να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης, με βάση την κείμενη νομοθεσία, εφόσον καταβληθεί το παράβολο της παραγράφου 10 του άρθρου 11 και εκδοθεί η σχετική οικοδομική άδεια νομιμοποίησης εντός τριών (3) ετών ή άδεια κατεδάφισης εντός έξι (6) μηνών από την καταβολή του και δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο.

 

 

Δηλαδή θες να πεις οτι η νομιμοποίηση πρέπει να πάει απαραιτήτως με ΝΟΚ και οχι με ΓΟΚ 73?

 

Επίσης αυτό που αναφέρει "ή τμήμα αυτού" δεν είναι λογικό. Σκέψου κτίριο κατασκευασμένο με ΓΟΚ 73 όπου το νομίμως υφιστάμενο τμήμα απέχει το Δ του ΓΟΚ. Πως είναι δυνατό έστω τμήμα αυτού να ΜΗΝ προσκρούει στο ΝΟΚ?Εκτός και αν θεωρήσεις νομίμως υφιστάμενη όλη την κατασκευή που αφορά το περίγραμμα της Ο.Α. και προχωρήσεις σε νομιμοποίηση των υπολοίπων...

 

Ποιά είναι η σωστή αντιμετώπιση στην Άδεια Νομιμοποίησης? Έλεγχος με σημερινούς όρους δόμησης και ΝΟΚ λαμβάνοντας υπόψη τη δόμηση εντός του περιγράμματος του κτιρίου ως νομίμως υφιστάμενο ή έλεγχος με παλιούς όρους δόμησης και ΓΟΚ 73? Στην ΥΔΟΜ μου είπαν διάλεξε κ πάρε,αλλά θεωρώ οτι κάπου κάνουν λάθος....

 

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγεις και παίρνεις (εξολοκλήρου) ποιους όρους δόμησης θα ακολουθήσεις.Τους τωρινούς ή αυτούς της εποχής που κατασκευάσθηκε.Εχουν δίκιο στην ΥΔΟΜ.

 

ΝΟΚ άρθρο 4

 

6. Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση της άδειας δόμησης. Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχει ακολουθήσει κανείς την διαδικαδία για το ΕΣΛ; Υπάρχει κάποιο υποδειγμα αίτησης ή οτιδήποτε;

Το παράβολο που αναφέρει το φεκ ότι πληρώνεις τι ύψους είναι; Παραπέμπει στην περίπτωση η της παρ. 1 του αρ. 150 ν.4070/12 αλλα εγω ακόμα την ψαχνω....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να στα στειλω

αλλά,

 

θα δεις απο το ΦΕΚ-αναζητηση το

 

Α 82/2012  με τον νομο

 

και το Β 2180/12 με υποδειγμα προεγκρισης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.