Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τουριστικές Επιπλωμένες Επαύλεις & Κατοικίες - Νεος Νομος από ΕΟΤ


vourvou

Recommended Posts

Συνάδελφοι, υπάρχει κάποιο υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης για το ΕΣΛ στην οποία βεβαιώνονται οι κατοικίες και τα δωμάτια τους ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπόδειγμα δεν υπάρχει παιδιά. Υπ' όψην τη βεβαίωση για τα δωμάτια και τα μέτρα τους τη χρειάζεστε μόνο για τις επιπλωμένες κατοικίες (δηλαδή κάτω των 100τ.μ.) 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι, ξέρει κάποιος αν τα ελάχιστα τετραγωνικά μέτρα (100 μ2 για τις επαύλεις και 40 μ2 ή 60 μ2 για τις επιπλωμένες κατοικίες) είναι τα καθαρά εσωτερικά ή αυτά που εννοούμε δόμηση στην Ο.Α.  

Επίσης στο καθεστώς χωρείς έναρξη στην Δ.Ο.Υ. μπαίνουν και οι επιπλωμένες κατοκίες;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@M.PETRAKIS

Καλημέρα συνάδελφε, απ'όσο ξέρω μπαίνουν τα μεικτά τμ και για τις επιπλωμένες κατοικίες χρειάζεται έναρξη στη ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σας επισυνάπτω αυτά που μου έστειλαν από τον ΕΟΤ στη Σύρο. Είναι ό,τι χρειάζεται για το ΕΣΛ. Τα ξέρουμε τα περισσότερα, αλλά είναι συγκεντρωμένα οπότε είναι βοήθημα. ;)

KATOIKIA.pdf

ΕΠΑΥΛΗ.pdf

Edited by Liselef
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

έχω κάποιες απορίες όσον αφορά το ΕΣΛ για τις τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες 40-100τμ που είναι τρίμηνης διάρκειας:

Στα δικαιολογητικά απτο ΦΕΚ 3118Β/9-12-2013 ζητάει τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο αποτυπώνεται η κατοικία ''ως κατασκευάστηκε''.

 ................

 Συγκεκριμένα, στα δικαιολογητικά που αναφέρονται στο παραπάνω ΦΕΚ, στο άρθρ.5, παρ.2στ, λέει εκτός των άλλων, ότι στο τοπ/κό διάγ/μμα που θα είναι σε κλίμακα 1/500 ή 1/200, αποτυπώνεται η κατοικία ή κατοικίες ''ως κατασκευάστηκαν'', οι χώροι που διαθέτουν ....κλπ.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, αν θα πρέπει σε αυτό το ίδιο το τοπ/κό να εμπεριέχονται και οι κατόψεις των περιγραμμάτων των κτιρίων κατοικίας ή κατοικιών της αποτύπωσης, προκειμένου να εμφαίνονται οι χώροι που διαθέτουν ή πάνε οι κατόψεις μαζί με την τεχνική έκθεση και στο τοπογραφικό απλά με λόγια περιγράφουμε τους χώρους?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου ζήτησαν κατόψεις πάντως πουθενά. Κι εχω στειλει 4 φακελους. Μόνο τεχνική εκθεση όπου πριγράφεις χωρους, κλίνες κλπ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου ζήτησαν κατόψεις πάντως πουθενά. Κι εχω στειλει 4 φακελους. Μόνο τεχνική εκθεση όπου πριγράφεις χωρους, κλίνες κλπ Sent from my iPhone using Tapatalk

Την αίτηση για το ειδικό σήμα μπορεί να τη καταθέσει ο μηχανικός χωρίς εξουσιοδότηση? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.