Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τουριστικές Επιπλωμένες Επαύλεις & Κατοικίες - Νεος Νομος από ΕΟΤ


vourvou

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα ότι στην περίπτωσή σας δεν υπάρχει αυτοτελές οικόπεδο....

Ίσως τότε να μη μπορεί να πάρει σήμα από τον ΕΟΤ και στραφεί στην αστική μίσθωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια σύντομη ερώτηση σε ό,τι αφορά τις ΜΟΝΟΧΩΡΕΣ επιπλωμένες τουριστικές κατοικίες.
Λέει στον ορισμό τους ότι περιλαμβάνουν ΕΝΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κύριο χώρο με μικτή λειτουργία υ/δ - καθιστικό - κουζίνα και Ε>=40 τμ. υτό το ένα τουλάχιστον με μπερδεύει λίγο. Μπορώ να κάνω ξεχωριστό υ/δ από κουζίνα καθιστικό, μπορώ να κάνω και τα τρία ξεχωριστά? Πώς συνδυάζεται το μονόχωρη με το τουλάχιστον ένα κύριο χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει ένα τουλάχιστον εγώ το καταλαβαίνω ότι μπορείς να τα κάνεις και τα τρία ξεχωριστά. Απλά φαντάζομαι ότι στην περίπτωση που είναι ξεχωριστοί οι χώροι θα φτάνεις τα 60 τ.μ. οπότε θα μπορείς να κάνεις κατοικία δύο κύριων χώρων. 

 

Το παρακάτω πιθανόν να σε βοηθήσει:

1) Μονόχωρη κατοικία (2-3 ατόμων): Συνολική ελάχιστη επιφάνεια χώρου 40 τ.μ. Περιλαμβάνει 1 κύριο χώρο με μικτή λειτουργία υπνοδωματίου-καθιστικού-μαγειρείου και ένα λουτρό εμβαδού τουλάχιστον 2.8 τ.μ.

2) Κατοικία δύο κύριων χώρων: Συνολική ελάχιστη επιφάνεια χώρου 60 τ.μ. Περιλαμβάνει 1 χώρο με χρήση καθιστικού, 1 χώρο με χρήση υπνοδωματίου, 1 χώρο μαγειρείου που μπορεί όμως να ενσωματώνεται στο καθιστικό υπό μορφή κόγχης, όμως πρέπει να έχει υποχρεωτικά τεχνητό εξαερισμό (απορροφητήρας) και 1 λουτρό τουλάχιστον 2.8 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρονται στο ΦΕΚ Β 557/1987 που από ότι μου είπαν και οι συνάδερφοι δεν έχει ισχύ. Τα συγκεκριμένα (αν εξαιρέσεις το εμβαδόν του λουτρού) τα λέει και στο 3118 χωρίς την λεπτομέρεια του απορροφητήρα.

Εγώ συμβουλεύομαι και το παραπάνω ΦΕΚ (557) αφού τα καινούργια δεν αναφέρονται σε προδιαγραφές και κατά την γνώμη μου το ΦΕΚ του 87 είναι μια βάση για ένα λειτουργικό διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

¨Ενα διαμέρισμα πολυκατοικίας εφόσον υπάρχει συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών γίνεται να πάρει ΕΣΛ? Η δεν θεωρείται λόγωότι δεν είναι "μεμονωμένες ή σε συγκρότημα μονοκατοικίες"?

Link to comment
Share on other sites

δεν παραπεμπεις στο σχετικο αρθρο νομου ωστε  να το δουμε στο συνολό του...

 

παντως, αυτο που διαβαζω,  αφορά 

 

"μεμονωμένες [μονοκατοικιες] ή σε συγκρότημα μονοκατοικίες"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

O EOT θέλει αυτοτέλεια.Που σημαίνει ή όλο το κτίριο μία έπαυλη-κατοικία η όχι Σήμα .Έτσι αν έχουμε ένα τριώροφο κτίριο με ας πούμε τον 1ο και 2ο όροφο εσωτερικά ενωμένους και το ισόγειο με ξεχωριστή είσοδο κτλ. δεν στο περνάει 2 κατοικίες αλλά  σαν έπαυλη (δική μου εμπειρία από ΕΟΤ πριν 1 χρόνο περίπου).

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Θελω να παρω σημα ΕΟΤ για ενα κτηριο με αμιγη χρηση κατοικιας στην κατηγορια ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΩΜΑΤΙΑ.

Διαβασα την σχετικη νομοθεσια τουριστικων καταλυματων και με βαση το έγγραφο 2115/2015 δεν απαιτειται αλλαγη χρησης απο κατοικια σε νεα χρηση ενοικιαζομενα επιπλωμενα διαμερισματα.

Σωστα?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.