Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τουριστικές Επιπλωμένες Επαύλεις & Κατοικίες - Νεος Νομος από ΕΟΤ


Recommended Posts

Πέραν του εμβαδού > ή < 100.00 τ.μ. κριτήριο είναι η ένταξη σε συγκρότημα ή αν είναι το μόνο κτίριο στο οικόπεδο .

Κατά τα άλλα πρέπει να τηρούνται οι προδιαγραφές της Υ.Α.  http://tourismlobby.blogspot.gr/2013/11/blog-post_9182.html#.VWLFv9I83Gh

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

απο ότι έχω διαβάσει με τη νέα νομοθεσία για τουριστικές επιπλωμένες επαύλεις και κατοικίες δεν υπάρχουν περιορισμοί ως προς τις διαστάσεις των δωματίων ή των λουτρων  ή το πλατος σκάλας. Μονο γενικός περιορισμός τμ. - π.χ. 100τμ. Σωστά? παλιότερα όμως υπήρχαν . μηπως μπορεί καποιος να μου πει το φεκ που οριζόταν αυτές οι προδιαγραφές?

 

επιπλέον , τι ισχύει για αμεα? τι πρέπει να τηρείται?

 

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Καλησπέρα.

Στο ΦΕΚ 3118 Β' 09-12-2013 "Καθορισμός τεχνικών και λειτουργικών προδιαγραφών και λοιπών όρων και προϋποθέσεων για την αδειοδότηση αυτοεξυπηρετούμενων καταλυμάτων. ..."  αναφέρει "

1.1 Ως τουριστικές επιπλωμένες επαύλεις (βίλες) ορίζονται μονοκατοικίες, επιφάνειας τουλάχιστον 100 τ.μ., οι οποίες έχουν ανεξάρτητη εξωτερική προσπέλαση και παρουσιάζουν αυτοτέλεια οικοπέδου/γηπέδου και κτίσματος... ".
Επίσης στο άρθρο 2
"2.2 Δεν επιτρέπεται η χορήγηση ειδικού σήματος λειτουργίας αυτοεξυπηρετούμενου καταλύματος σε μεμονωμένο ιδιοκτήτη ποσοστού εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησίας,εκτός αν έχει την προς τούτο συναίνεση του συνόλου
των  συνιδιοκτητών."
Το ερώτημα μου είναι, προκύπτει από τα παραπάνω ότι σε εκτός σχεδίου γήπεδο με 2 ή 3 κατοικίες στις οποίες έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία και ανήκουν σε διαφορετικό ιδιοκτήτη η κάθε μία κατοικία (άνω τον 80 τ.μ, με ανεξάρτητη εξωτερική προσπέλαση και παρουσιάζουν αυτοτέλεια οικοπέδου/γηπέδου και κτίσματος κτλ) και υπάρχει γραπτή συναίνεση των υπόλοιπων, ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΕΣΛ; ή να το θέσω αλλιώς, η μόνη περίπτωση για να δοθεί ΕΣΛ σε εκτός σχεδίου είναι να υπάρχει μόνο ένα κτίσμα στο οποίο να συναινούν οι τυχόν συνιδιοκτήτες; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρχουν και πάνω από ενα κτίσμα αρκεί να έχει ανεξάρτητη είσοδο κι αυτοτέλεια γηπέδου... Εννοείται και συναίνεση υπολοίπων ιδιοκτητών.

Από το τοπικό τμήμα του ΕΟΤ μου είπαν ότι η αυτοτέλεια του γηπέδου μπορεί να καταστεί εφικτή και με αποκλειστική χρήση με συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Το διάταγμα που καθορίζει όρους και περιορισμούς δόμησης σε νησί των Κυκλάδων αναφέρει ότι "η κατασκευή πισίνας επιτρέπεται μόνο σε οργανωμένες τουριστικές μονάδες...".

Οι απόψεις σας για το τι συνιστά "οργανωμένη τουριστική μονάδα" ?

Ο ΕΟΤ ξεχωρίζει "κύρια" και "μη κύρια" καταλύματα, αλλά δεν βρίσκω πουθενά να ορίζεται "οργανωμένη τουριστική μονάδα".

Έχω συγκρότημα κατοικιών εκτός σχεδίου με ΕΣΛ επιπλωμένης κατοικίας και θέλω να ζητήσω από την ΥΔΟΜ άδεια μικρής κλίμακας για πισίνα.

Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Και αν από αύριο εσύ καταργείς το σήμα θα είσαι παράνομος(οι ΕΚ ΕΕ έχουν όρους δόμησης κατοικίας) ?Οπότε εγώ θα έλεγα όχι

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δες αν το διάταγμα ισχύει εκτός σχεδίου ή μόνο εντός. Κατά δεύτερον καλύτερα να ρωτήσεις τον Εοτ για να είσαι σίγουρος/η

Link to comment
Share on other sites

Το διάταγμα ισχύει και για εκτός σχεδίου.

Στον ΕΟΤ από το τηλέφωνο μου το παρουσίασαν ως κάτι πολύ απλό : "Θα πας με το ΕΣΛ στην πολεοδομία και θα σου δόσουν άδεια για πισίνα". Θα πάω να το συζητήσω όμως και από κοντά.

Στην πολεοδομία βέβαια θέλουν να τους αποδείξω ότι πρόκειται για "οργανωμένη μονάδα".

Αν αύριο καταργήσω το σήμα, έχω κατοικία με πισίνα και φυσικά είμαι παράνομος. Μέχρι τότε όμως ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση της πισίνας προκάτ με άδεια μικρής κλίμακας:  Τοποθέτηση ασκεπούς δεξαμενής νερού ή πισίνας, μέγιστης επιφάνειας 50 τ.μ., που εξυπηρετούνται με εξωτερικά συστήματα μηχανοστασίου τύπου compact και δεν απαιτείται για την εγκατάστασή τους τοιχίο από οπλισμένο σκυρόδεμα και με την προϋπόθεση ότι το ύψος όλων των κατασκευών σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει περισσότερο από ένα (1,00) μέτρο από την οριστική στάθμη εδάφους και εφόσον δεν απαιτούνται εκσκαφές ή επιχώσεις του φυσικού εδάφους μεγαλύτερες από ένα (1,00) μέτρο για την τοποθέτησή της και τηρείται η απαιτούμενη φύτευση του υποχρεωτικώς ακάλυπτου χώρου. Για την εγκατάσταση απαιτείται δήλωση αρμόδιου μηχανικού που αναλαμβάνει την ευθύνη της στατικής και ηλεκτρομηχανολογικής ασφάλειας της κατασκευής και των εγκαταστάσεων

 

αν επιτραπεί φυσικά και μετά αύριο μεθαύριο την μαζεύεις και ξανά κατοικία χωρίς πισίνα

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.