Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τουριστικές Επιπλωμένες Επαύλεις & Κατοικίες - Νεος Νομος από ΕΟΤ


vourvou

Recommended Posts

Καλησπέρα,

για τις κτιριοδομικές προδιαγραφές επαύλεων πάμε σύμφωνα με τα όσα λέει το ΦΕΚ Β 557/1989 σελ. 135??

 

Επίσης ξέρουμε κάτι παραπάνω για τα τ.μ. των δωματίων? Μήπως θεωρούμε ότι πρέπει να είναι 25τ.μ. που είναι η αύξηση του συνολικού εμβαδού για κάθε επιπλέον δωμάτιο?

 

Ότι γνωρίζετε για τις προδιαγραφές (αρχιτεκτονικές) θα μου ήταν χρήσιμο.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ισχύει η απόφαση 27715/13 - ΦΕΚ 3118/Β/13 και το άρθρο 46 του Ν-4179/13.

Όπως θα δεις σχετικά με το εμβαδό των δωματίων δεν αναγράφεται κάτι. Κάποια στιγμή μου είχαν πει από τον ΕΟΤ άτυπα, ότι για τις κατοικίες δωμάτια ως 9-10 τ.μ. θεωρούνται μονόκλινα και μεγαλύτερα από αυτά δίκλινα. Να έχεις υπόψη σου όμως ότι η το ΕΣΛ, βγαίνει με την ευθύνη του μηχανικού, επομένως κατά την κρίση σου θα πρέπει το εμβαδό των δωματίων να είναι επαρκές. Επίσης 1 κλίνη μπορείς να υπολογίσεις στο καθιστικό.

Edited by plkat
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε ισχύει η απόφαση με την αλλαγή ότι τα 100τ.μ. έχουν γίνει 80τ.μ. (και σύμφωνα με το φόρουμ αλλά μου το είπαν και από τον ΕΟΤ).

 

Σύμφωνα με την παραπάνω απόφαση δεν αναφέρει γενικά κάτι ιδιαίτερο για διαστάσεις χώρων. Το θέμα μου είναι ότι σύμφωνα με το παλιό ΦΕΚ που έγραψα έλεγε ότι σε περίπτωση περισσότερων των δύο δωματίων θέλει δύο πλήρη μπάνια (εμβαδόν 4τ.μ. και ελάχιστη διάσταση 1.5m). 

Κάτι τέτοιο πιστεύεις πρέπει να τηρηθεί ή όχι? Το ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο κατάλυμα έχει δύο μπάνια αλλά μόνο το ένα πληρεί τις παραπάνω διαστάσεις. Μην μπούμε σε αλλαγές αν δεν είναι απαραίτητο και μας καλύπτει ο νόμος.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Edited by gianni_s
Link to comment
Share on other sites

Είχα προβληματιστεί και εγώ σε υφιστάμενα κτίρια εξαιτίας των προδιαγραφών της παλιότερης νομοθεσίας, η οποία όμως είναι ξεκάθαρο ότι δεν ισχύει πλέον. Η υπεύθυνη δήλωση που υπογράφεις αναφέρεται στην τήρηση των τεχνικών και λειτουργικών προδιαγραφών της υπουργικής απόφασης 27715/2013.

Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να βοηθάει ο κτιριοδομικός κανονισμός, που πάντα πρέπει να ισχύει.

Τώρα για τα μπάνια στα οποία αναφέρθηκες, καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, όμως δεν θεωρώ ότι υπάρχει αυτή η υποχρέωση και ιδιαίτερα για συγκεκριμένες διαστάσεις, βέβαια δεν έχω εικόνα της κατοικίας την οποία περιγράφεις. Δηλαδή πόσα δωμάτια έχει και ποιες είναι οι ακριβείς διαστάσεις και ο εξοπλισμός του 2ου μπάνιου. Όχι ότι αλλάζει το γεγονός της απουσίας πιο συγκεκριμένων προδιαγραφών στη νομοθεσία, όμως για μια έπαυλη για παράδειγμα 10 κλινών θα θεωρούσα ότι το 1 λουτρό είναι λίγο.

Στη θέση σου θα το συζητούσα με τον ΕΟΤ και θα περίμενα τη γνώμη και άλλων μελών του φόρουμ.

Edited by plkat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μία κατοικία τεσσάρων δωματίων (τρία των 12τμ και ένα 9τμ που πιθανόν να το κάνουμε μονόκλινο) και έχει 2 λουτρά (το ένα έχει ντουζ). Το μεγάλο είναι 5τμ και το άλλο 2.6τμ. Νομίζω ότι εξυπηρετεί για 7-8 κλίνες. 

Περιμένω και τις γνώμες των άλλων μελών. Θα έρθω και σε επικοινωνία με τον ΕΟΤ για διευκρινήσεις.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

 

Επίσης τώρα που βλέπω λίγο τον κτιριοδομικό κανονισμό που μου είπες, στο άρθρο 4 λέει ότι για χώρους προσωρινής διαμονής (κατηγορία Β) θέλει 18τ.μ. μικτού εμβαδού ανά άτομο. Οπότε το καταλαβαίνω ότι η έπαυλη πρέπει συνολικά να είναι μεγαλύτερη από 8*18=144τ.μ. στην περίπτωση 8 κλινών, το οποίο ισχύει και με το παραπάνω.

Edited by gianni_s
Link to comment
Share on other sites

1 Λουτρό για τις κατοικίες αναφέρεται στις προδιαγραφές.Παρε και το ΦΕΚ για τα 80 m2.Τα δωμάτια σαν διαστάσεις δεν τα πολυκοιτάνε (αυτό παρατήρησα εγώ εκτός αμα είσαι υπερβολικός και βάζεις δίκλινα σε μικρά δωμάτια πολλά αλλά  και πάλι παίζεται) 

ΒΙΛΛΕΣ & ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΦΕΚ 3118 Β_ 9 12 2013.pdf

Ν.4276 ΦΕΚ 155 Α 30 7 14 ΑΠΛΟΥΣΤ ΔΙΑΔΙΚ ΛΕΙΤΟΥΡΓ ΤΟΥΡ ΕΠΙΧ ΥΠΟΔ ΚΛΠ.pdf

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

1 Λουτρό για τις κατοικίες αναφέρεται στις προδιαγραφές.Παρε και το ΦΕΚ για τα 80 m2.Τα δωμάτια σαν διαστάσεις δεν τα πολυκοιτάνε (αυτό παρατήρησα εγώ εκτός αμα είσαι υπερβολικός και βάζεις δίκλινα σε μικρά δωμάτια πολλά αλλά  και πάλι παίζεται) 

Ναι το είδα για το 1 λουτρό που το αναφέρει στις επιπλωμένες κατοικίες 

β) Κατοικίες δύο κυρίων χώρων και άνω με συνολική ελάχιστη επιφάνεια 60,00 τ.μ.: περιλαμβάνουν κατ’ ελάχιστον έναν χώρο με χρήση καθιστικού, έναν χώρο με χρήση υπνοδωματίου, ένα λουτρό και έναν χώρο κουζίνας, ο οποίος μπορεί να ενσωματώνεται στο καθιστικό.
Το ίδιο δηλαδή ισχύει και για τις επαύλεις; 
Λογικά για να είναι έτσι ο νόμος πιστεύω δεν θα τους νοιάζει και πολύ. Απλά θέλουν να πάρουν σήμα όσοι επιθυμούν να είναι νόμιμοι. 
 
Για τα δωμάτια πιστεύω αν χωράει ένα διπλό και μια ντουλάπα 1,5Χ0,60 με ένα 0,6 διάδρομο είμαστε καλά. (αυτά βέβαια είναι μικρότερα από τα δίκλινα 2 κλειδιών)
Edited by gianni_s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι,

αν έχουμε μία διώροφη μονοκατοικία ίδιας κάτοψης σε κάθε όροφο, και στο ισόγειο έχει χωριστεί στην μέση. Οπότε έχουμε τον μισό κάτω όροφο με όλο τον δεύτερο όροφο ένα σπίτι και τον υπόλοιπο μισό κάτω όροφο ένα δεύτερο. Καθένα από αυτά έχει δικιά του είσοδο. 

Μπορεί να βγει σήμα από τον ΕΟΤ ως επιπλωμένη κατοικία το ένα από τα δύο?

Ν4276/2014: άρθρο 1 2ββ. Αυτοεξυπηρετούμενα καταλύματα − τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες: Ως τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες ορίζονται μεμονωμένες ή σε συγκρότημα μονοκατοικίες, επιφανείας τουλάχιστον 40 τ.μ. εκάστη, με αυτοτέλεια λειτουργίας και ανεξάρτητη εξωτερική προσπέλαση. Δομούνται με όρους δόμησης κατοικίας. Για την ίδρυση και λειτουργία των τουριστικών επιπλωμένων κατοικιών εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 46 του ν. 4179/2013.
Δεν αναφέρει κάπου αυτοτέλεια οικοπέδου/γηπέδου και κτίσματος όπως συμβαίνει με τις επαύλεις γι' αυτό και ο προβληματισμός μου.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το άλλο αποτελεί κατοικία ιδιοκτήτη γιατί όχι?

Εμένα λογικό μου φαίνεται απλά από τον ΕΟΤ μιλάνε για αυτοτέλεια κτίσματος και στις κατοικίες, και ότι η συγκεκριμένη περίπτωση είναι διαφορετική από τα όσα γράφει ο νόμος για τα αυτοεξυπηρετούμενα σε μεσοτοιχία, το οποίο δεν είναι εντελώς λάθος οπτική γωνία. Καθώς επίσης αυτοί είναι που στο τέλος θα το δεχτούν ή όχι. Γι' αυτό και ρωτάω τις γνώμες σας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.