Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΕΑΟ - Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών


sdim

Recommended Posts

Η ιστορία με το ΚΕΑΟ είναι η (τρανή) απόδειξη ότι όσο δεν αντιδράτε τόσο θα παίρνουν πιο βάρβαρα μέτρα.

 

Ας πούμε τα πράγματα με το όνομά τους λοιπόν...

Πάρα πολλοί συνάδελφοι έχουν απλήρωτο το ΤΣΜΕΔΕ.

Σε κουβέντες όμως που έκανες μαζί τους η απάντηση ήταν ίδια: Ε, τι θα μου κάνουν; Και γιατί να κατέβω στις συγκεντρώσεις; Τι θα κερδίσω;

 

Σου απαντάω λοιπόν συνάδελφε ότι θα κερδίσεις πολλά αν ξεκουνηθείς και απαιτήσεις τα αυτονόητα!!!

 

Όσο βλέπουν 200-300 άτομα να αντιδρούν τόσο θα σκληραίνουν τα μέτρα.

 

Και κάτι προσωπικό. Προς το παρόν το ΤΣΜΕΔΕ το καταφέρνω, δεν ξέρω ως πότε...

Είμαι όμως κάτω, σε κάθε κάλεσμα για δύο λόγους

 

1. Για αυτό το ''ως πότε...'', γιατί φοβάμαι ότι σύντομα θα έρθει κι η σειρά μου

2. Γιατί δεν περιμένω η φωτιά να φθάσει στο σπίτι μου για να αντιδράσω!

 

Τόσο απλά και πάντα ταξικά!!!

 

(Ξέρω ότι το ταξικά θα ξινίσει σε κάποιους αλλά πως να το κάνουμε, τα προβλήματα αυτά δεν αφορούν τους μεγαλομηχανικούς - μεγαλοεργολάβους, αφορά όλους τους υπόλοιπους)

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο συνάδελφε πολύ σωστή η τοποθέτηση σου (ανεξάρτητα το ''ταξικά'' που δεν ανηκω εκεί, αλλά χρωστάω στο ταμείο 2,5 χρόνια)...

 

+1

Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρουμε σωστό ή όχι να δινουμε ασφαλιστικες εισφορές;

2. Αν ναι, θεωρουμε σωστο να πληρώνουν κάποιοι εισφορές και κάποιοι άλλοι όχι;

3. Αν ναι, ποιοι ειναι αυτοι που πρέπει να πληρώνουν και ποιοι να μην πληρώνουν;

4. Αν θεωρουμε οτι θα πρέπει κάποιοι να πληρώνουν εισφορές, οι εισφορες αυτες θα ειναι προαιρετικές ή όχι;

5. Αν δεν θέλουμε προαιρετικές τις εισφορές, θα πρέπει να υπάρχουν ποινες σε οποιον δεν ειναι συνεπής προς τις υποχρεώσεις του;

 

Αυτα ειναι κάποια ερωτήματα που πρέπει να απαντήσουμε συνολικά ως κλάδος πριν ξεκινήσουμε πορείες και διαμαρτυρίες. Διότι σε περιπτωση που δεν ξέρεις τι ζητάς απλά γελοιοποιεισαι και δικαιως σε γραφουν στα φρυδια τους οι αρμοδιοι.

Ειναι καθαρα θέμα λογικής.

 

Για μένα, κάθε απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα ειναι δεκτή, απλά επισης η κάθε απάντηση εχεις τις συνέπειές της. Αποφασίζουμε ομως τι θέλουμε και ΜΕΤΑ διεκδικουμε αυτα που θέλουμε.

 

Λάθος μου:  στην 5, μονο μία απάντηση βγάζει νόημα. Διότι η ανυπαρξία ποινής, καθιστά κάτι προαιρετικό. Απλά πράγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα κάποιος που τελείωσε το πολυτεχνείο και γράφεται στο ΤΕΕ, δεν είναι σωστό να πληρώνει υποχρεωτικά εισφορές...Αν επιθυμεί να έχει συντάξιμα χρόνια, τα δίνουν οι γονείς του, ας το κάνει...

Για μένα κάποιος που δεν έχει κάνει καν έναρξη επαγγέλματος, δηλαδή στα φρύδια του το ελεύθερο επάγγελμα και ψάχνει δουλειά όπως όλος ο κόσμος, δεν είναι σωστό να πληρώνει εισφορές...Θα πληρώσει ο μελλοντικός εργοδότης όποτε και αν βρει δουλειά...στυλ ΙΚΑ

Για μένα όποιος κάνει παύση επαγγέλματος, δηλαδή στα φρύδια του πάλι το επάγγελμα ή επιθυμεί να κάνει κάτι άλλο δεν είναι σωστό να πληρώνει εισφορές...

Από κει και πέρα ας πληρώνει κάποιος που ασκεί το επάγγελμα, ανάλογα με αυτά που βγάζει...Οχι 2000 το εξάμηνο ένας που βγάζει 100.000 το χρόνο και το ίδιο και ένας που έχει κόψει όλη τη χρονιά 3 ΑΠΥ των 100...

 

Α, και σωστοί διακανονισμοί, αποσύνδεση με τα τρέχοντα αλλιώς ας καταργηθεί ο διακανονισμός δεν έχει νόημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από κει και πέρα ας πληρώνει κάποιος που ασκεί το επάγγελμα, ανάλογα με αυτά που βγάζει...Οχι 2000 το εξάμηνο ένας που βγάζει 100.000 το χρόνο και το ίδιο και ένας που έχει κόψει όλη τη χρονιά 3 ΑΠΥ των 100...

 

 

 

Ευλογα ολα αυτα που εγραψες, αλλα σε αυτο μάλλον θα χρειαστουν διευκρινησεις.

Θα εχουν την ιδια κάλυψη άτομα με διαφορετικές εισφορές;

 

Κάποιος που βγαζει 100.000 το χρονο θα πρέπει υποχρεωτικα να πληρωνει αυξημένα ασφάλιστρα η να μπορει να επιλέγει ωστε αν θέλει να δινει ελάχιστα στο τσμεδε και να κάνει ιδιωτικη ασφαλιση;

Edited by μαρικα
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε ας πούμε ο καθένας άσχετα πόσα βγάζει να επιλέγει ασφαλιστική κατηγορία...Ετσι θα είχε για παράδειγμα κάλυψη στην υγεία defacto και από κει και πέρα η διαφορά με κάποιον που θα επέλεγε ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία θα ήταν ανταμοιβή με μεγαλύτερη σύνταξη...

Επίσης θα μπορούσε η κάλυψη στην υγεία να ήταν ανεξάρτητη από τη σύνταξη..Ετσι κάποιος ας μπορούσε να δίνει μόνο ένα Α πόσο για υγεία χωρίς βέβαια να δικαιούται από αυτό και σύνταξη..Κάπως έτσι σε γενικές γραμμές..

Από την άλλη να λέμε την αλήθεια δεν μπορεί κάποιος να χαρακτηριστεί άνεργος ή να μην πληρώνει εισφορές ντε και καλά επειδή δεν βγάζει...Είναι σαν να έχω ένα μαγαζί, αλλά για τον α,β λόγω να μην πατάει ψυχή και να μένω στα κουλούρια...Ε, δεν μπορώ να πω ότι είμαι άνεργος, επειδή δεν κάνω δουλειά..Το μαγαζί τη στιγμή που το κρατάω ανοικτό, διέπεται από κάποιους νόμους. Αν ρίξω λουκέτο, εκεί ναι αλλάζει το θέμα... Αν το ξανανοίξω ξανά μπαίνω στο παιχνίδι. Αν όμως ρίξω λουκέτο επιλέξω να πάω διακοπές διαρκείας να σκεφτώ, ή να κάνω κάνω κάτι άλλο και συνεχίζουν να μου ζητούν εισφορές μηχανικού είναι απαράδεκτο...

Link to comment
Share on other sites

 

Σε κουβέντες όμως που έκανες μαζί τους η απάντηση ήταν ίδια: Ε, τι θα μου κάνουν; Και γιατί να κατέβω στις συγκεντρώσεις; Τι θα κερδίσω;

 

 

Καλά αν αυτή είναι απάντηση του μέσου 30αρη-35αρη μηχανικού αποφοίτου πολυτεχνείου, που υποτίθεται οτι είναι ενημερωμένος για το τι συμβαίνει αν η οφειλή πάει στην εφορία και είναι πολύ περισσότερο ενεργός και χωμένος μέσα στα θέματα του κλάδου από έναν νέο απόφοιτο τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας σαν χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να υπάρχει ένά μίνιμουμ επίπεδο ασφάλισης και σύνταξης για όλους τους Έλληνες πολίτες κατά την γνώμή μου είναί αδιαπραγμάτευτο, αυτό όμως θα πρέπει να είναι ίδιο για όλους. Τωρα, το πόσο θα είναι η συνταξη και πιο το επίπεδό περίθαλψης είναί θέμα δημοσίας κουβεντας και οικονομικών.

 

Άλλά δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης τα ασφαλιστικά ταμεία ως έχουν σήμερα. Κατάργηση όλων με την μια και μεταφορά, των μικρών σε σχέση με σήμερα εισφορών, που θα χρειασθούν για να τρέξει το πιο πάνω μίνιμουμ πρόγραμμά ασφάλισης, στην φορολογία εισοδήματος.

 

Βεβαίως όσοι είναί μισθωτοί όλος ο μεικτος μισθός θα μπαίνει απευθείας στην τσέπη του.

 

Μονό ένά δημόσιο επίπεδο ασφάλισής για όλους και χωρίς καμία προϋπόθεσή. Όποιος θέλει κάτι παραπάνω να στραφεί στην ιδιωτική ασφάλεια. Πόσες φορές δεν έχουμε πει ότι με τα λεφτά που πληρώνω στο ΤΣΜΕΔΕ θα μπορούσα να έχω πολύ καλύτερη ασφάλιση ??? Εδώ ή Ρόδος εδώ και το πήδημα.

 

Με αυτόν τον τρόπο κλείνουν όλα τα ασφαλιστικά ταμεία , απελευθερώνονται χιλιάδές δημόσιοι υπάλληλοι, για να κάνουν άλλες δουλείες ή να απολυθούν, κανένας δεν θα μπορεί να πεθάνει στην ψάθα γιατί όλοι θα έχουν τουλάχιστον ένά μικρό εισόδημα και δια βιου περίθαλψη και από την άλλη όποιος θέλει και βάση του ανταγονισμου που θα υπάρχεί μεταξυ των ιδιωτικών ασφαλιστικών θα επιλέγει την επικουρική ασφάλεια που επιθυμεί

 

Εδώ που έχουμε φτάσει σαν κράτος, οι λύσεις πρέπει να είναι άμεσες και καθαρές

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπουργική απόφαση Αριθμ. οικ.13822/1089

Κριτήρια προσδιορισμού των «εισπράξιμων» ληξιπροθέσμων για τη διαβίβαση στο Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών ( Κ.Ε.Α.Ο.) των οφειλετών του ΙΚΑ−ΕΤAM του ΟΑΕΕ, του ΕΤΑΑ και του ΟΓΑ.

 

Στο Κ.Ε.Α.Ο. διαβιβάζονται από τους ασφαλιστικούς οργανισμούς, ληξιπρόθεσμες οφειλές οι οποίες χαρακτηρίζονται ως «εισπράξιμες» και οι οποίες πληρούν τα ακόλουθα κριτήρια:

 

1. Η οφειλή να αφορά σε χρονική περίοδο όχι πέραν των έξι μηνών από την ημέρα λήξης της εμπροθέσμου καταβολής της. Η εν λόγω οφειλή μεταβιβάζεται στο Κ.Ε.Α.Ο. μαζί με οφειλές προηγουμένων ετών του ιδίου οφειλέτη. Στις οφειλές που μεταβιβάζονται στο Κ.Ε.Α.Ο δύναται να συμπεριλαμβάνονται και οφειλές παλαιότερης χρονικής περιόδου, εφόσον αυτές μεταβιβάζονται εντός
εξαμήνου από την ημερομηνία έκδοσης της πράξης βεβαίωσης τους, η οποία εκδίδεται μετά από έλεγχο του αρμόδιου φορέα.

 

2. Το ύψος της οφειλής, συμπεριλαμβανομένων και των επιβαρύνσεων, που μεταβιβάζεται στο Κ.Ε.Α.Ο. να ανέρχεται στο ποσό των 5.000 € και άνω.

 

3. Οι οφειλές να μην τελούν υπό δικαστική αναστολή.

 

4. Οι οφειλές να μην αφορούν φορείς της Γενικής Κυβέρνησης, όπως αυτοί προσδιορίζονται από το Μητρώο Φορέων Γενικής Κυβέρνησης που τηρείται με ευθύνη της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής.

 

Επιπλέον, για τους αντίστοιχους οφειλέτες, θα πρέπει να ισχύουν τα ακόλουθα:
1. Ο οφειλέτης να μην έχει ενεργή ρύθμιση ή να μην έχει τηρήσει τους όρους προηγούμενης ρύθμισης τμηματικής καταβολής.
2. Ο οφειλέτης να μην βρίσκεται σε καθεστώς πτώχευσης ή υπό καθεστώς εκκαθάρισης.

 

Για τον ορισμό κριτηρίων για τον προσδιορισμό των «εισπράξιμων» ληξιπρόθεσμων οφειλών των ΦΚΑ με σκοπό την παραπομπή τους στο μητρώο οφειλετών του Κ.Ε.Α.Ο., απαιτείται να αξιοποιηθούν πλήρως οι πληροφορίες που βρίσκονται διαθέσιμες στο μητρώο οφειλετών των ΦΚΑ, ως προς την κατάσταση κάθε οφειλής και κάθε οφειλέτη και η παροχή της σχετικής πληροφόρησης στο Κ.Ε.Α.Ο.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.