Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

Καλημέρα, 

Σε εκτός σχεδίου περιοχή έχω την περίπτωση 2 όμορων Α κ Β που ανήκουν στον ίδιο: 

Α: 33 στρέμματα με άτυπη γονική παροχή κ λόγω χρησικτησίας το οποιο δεν έχει τίτλο

Β: 1 στρέμμα αγορά με συμβόλαιο το 70

Ο ιδιοκτήτης σε πρώτη φάση θα πρέπει να δημιουργήσει τίτλο για το Α ακίνητο (από χρησικτησία) κ σε δεύτερη θέλει να το μεταβιβάσει στον γιο αλλά το Β θέλει να το μεταβιβασει στην κορη.

Γίνεται αυτό ή θεωρούνται συνενωμένα κ θα είναι γινει κατάτμηση; Εγώ έχω φτιάξει δύο τοπογραφικά διαγράμματα ξεχωριστά αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι σωστός. Δηλαδή αν έπρεπε να φτιάξω ένα διάγραμμα το όλο κ να του πω ότι αν το κάνει αυτό χαλάει την αρτιότητα στο Α...

Ποια η γνώμη σας συνάδελφοι; 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στην περίπτωση που υπήρχε τίτλος για το Α, πάλι θα μπορούσαν να θεωρηθούν ανεξάρτητα

Επειδή η κατάσταση ήταν συγκεχυμένη (για το αν δυο όμορα του αυτού ιδιοκτήτη, με διαφορετικούς τίτλους, θεωρούνται ως ενιαίο ή ανεξάρτητα) εκδόθηκε γνωμοδότηση (*) εισαγγελέα του Α.Π. η οποία βάζει τα πράγματα στη θέση τους:

(*) μετά από εισήγηση του ΝΣΚ, η οποία ανέτρεπε δεδομένα 40ετίας, και (ευτυχώς) δεν έγινε δεκτή από το τότε υπουργό

 

Συνεπώς, υπάρχει η δυνατότητα να θεωρηθούν είτε ενιαία, είτε ανεξάρτητα 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καμμια "πρωτη φαση"

Εχει δυο  ανεξαρτητα  γηπεδα.

Παει  στον συμβ/φο και συντασεται το συμβολαιο για τα 30 στρ.  με επικληση χρησικτησιας.

Και το αλλο το εχει απο τιτλο μεταγεγραμμενο.

Συννεννοήσου με τον συμβ/φο

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

σε  εκτός σχεδίου περιοχή ο ίδιος ιδιοκτήτης έχει αγοράσει όμορα αγροτεμάχια το ένα 2.618,00 τμ και το άλλο 2.042,00 τμ .

Τα αγροτεμάχια στους τίτλους φαίνεται ότι προϋφίστανται του έτους  Νοεμβρίου 1964 & έχουν πρόσωπο το καθένα περίπου 16 μετρα στον αγροτικό δρόμο.

Στην περιοχή για να οικοδομήσεις κατοικία ισχύει το φεκ 270Δ/85 και το φεκ 308Α/2003.

Δεν ξέρω αν πρέπει να συνενωθούν για να γίνουν άρτια (αφού τώρα δεν είναι), απαιτείται; Επίσης με τον δρόμο τι πρέπει να ελέγξω;

μηπως πρέπει να ρωτησω σε άλλο σημείο του forum πχ αρτιοτητα - οικοδομησιμότητα;

Edited by APSP
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Για συνενωση μετα τον ν. 3212  χρειαζεσαι

«α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα."

Εσυ βλεπεις σε αγροτικο δρομο

[Ούτε λες αν ο αγροτικος δρομος ειναι σε περιοχη διανομης κλήρου ή αν ειναι  επίσημα αναγνωρισμενος  σαν  "προ 23"]

Ειχες δυο μη αρτια και μη οικοδομησιμα

Ακομα και αν τα συνενωσεις, δεν εχεις την προυποθεση  του προσωπου  σε κοινοχρηστο δρομο.

 

Θα ισχυε η παρεκκλιση  του "χωρις προσωπο σε δρομο",  αν ειχαν αγορασθει και συνενωθει σε "ενα" πριν  τον ν 3212.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, δεν γνωριζω αν ο αγροτικός δρόμος είναι  αναγνωριςμενος προ του 1923, πώς το μαθαίνει κανείς; 

αρα προκειμένου να οικοδομήσει κανεις εκει, τι πρεπει να κανει;

Link to comment
Share on other sites

Μια βόλτα Πολεοδομία σίγουρα για να το ρωτήσεις. Συνήθως έχουν τα ΦΕΚ χαρακτηρισμού αναλόγως κατηγορίας οδού στην Περιφερειακή ενότητα αρμοδιότητάς τους. Δες επίσης αν υπάρχει στην περιοχή ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ /νατούρα όπου οριζόνται κατ ελάχιστον για τα δυο πρώτα αρτιότητα τουλαχιστον 4.000 τμ ενώ για περιοχή νατούρα είναι τα 10.000 τμ ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος τοπογράφος (ειμαι πολιτικός) να μου πεί αν η συμβολαιογραφική συνένωση (οχι με πραξη τακτοποιησης) με την ανταλλαγή μεταξύ τους ιδανικών μεριδίων (έτσι γράφει το συμβόλαιο) δυο ομορων κατά παρέκκλιση οικοπέδων δημιουργεί ένα νεο κατά παρέκκλιση οικόπεδο ή το οικόπεδο που προκύπτει ανήκει στον κανόνα της αρτιότητας & οικοδομησιμότητας .

Συγκεκριμένα το ελάχιστο όριο αρτιοτητας&οικοδομησιμότητας της περιοχής είναι 200τμ και η παρέκκλιση αναγράφει: "θεωρούνται αρτια και οικοδομήσιμα τα οικοπεδα με τις διαστασεις και το εμβαδον τουν που ειχαν βάσει νόμιμων τίτλων μέχρι την ημερα δημοσιευσης του Π.Δ.47.5.79 ΦΕΚ 313/Δ/31.5.79 " (αφορά Ανω Πόλη Θεσσαλονίκης)  και το κάθε ενα οικόπεδο ήταν 80τμ και το συνενωμενο οικοπεδο (ετος συμβολαιου 2003) είναι 160τμ. 

Αρα το οικοπεδο που προέκυψε από την συμβολαιογραφική  συνένωση (οχι πραξη τακτοποιησης) με εμβαδό 160τμ ειναι αρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση;

Αναφορά σε νομοθεσία δεκτή.

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.