Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

Βασικά αγοράστηκαν και τα δύο το μαζί με το ιδιο συμβόλαιο το 2000. Τα αναφέρει ξεχωριστά τα γήπεδα.

Βλέποντας το συμβόλαιο και πηγαινοντας χρονολογικα πιο πίσω, το ένα αποκτήθηκε το 1964 και το αλλο το 1966 αλλά από διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

Δηλαδή διαπιστώνω ότι αυτά τα δύο δεν πωλούνταν σαν ''πακέτο'' αν έχει κάποια σημασία αυτό

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεις συμβόλαιο το 2000 δηλαδή μεταγενέστερα του 1977

είχε κάποιο εμβαδό πριν το 1977 μεγαλύτερο των 2000 στρ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ένα 2100 και το αλλο 1200. και υπαρχουν παλαια συμβόλαια πριν το 1954. 

Χαραχτηκε αιγιαλος το 2005 και απτα 2100 μειναν περιπου 1800τμ, επομενως αναρωτιέμαι αν μπορω να θεωρησω τα δύο γήπεδα ένα

ή αν μπορω να χρησιμοποιησω την παρεκκλιση του 270Δ για 750τμ με προσωπο 10μ σε οδο και προυπαρχον του 1964.

Καταλήγω στην δεύτερη περίπτωση με την παρεκκλιση των 750μ. μιας κι εχω όλες τις προυποθεσεις

Link to comment
Share on other sites

γιατί αναφέρεσαι σε ζώνη σε προηγούμενο μήνυμα?

κατα την γνώμη μου και με βάση την εγκύκλιο 46 με θέμα την απο 8/18-12-2012 γνωμοδότηση της Εισαγγελίας του Αρείου Πάγου

τα γεωτεμάχια διατηρούν την αυτοτέλειά τους

Γνωρίζω ότι πολλοί συνάδελφοι εδώ υποστηρίζουν την άποψη για " βελτιωση της αρτιότητας και οικοδομησιμότητας"

γνώμη μου είναι ότι η συνένωση δημιουργεί νέο γεωτεμάχιο που πρέπει να πληρεί τα του κανόνα

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-5538-0-64218000-1387108179_thumb.jpg

 

Συνάδελφοι έχω την παραπάνω περίπτωση. Πρόκειται για τεμάχια διανομής του 1936.

Τα "Α" και "Β" ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες και έχουν εκδοθεί αντίστοιχα δύο διαφορετικές οικοδομικές άδειες. Και τα δύο είναι άρτια και οικοδομήσιμα και εκτός σχεδίου.

Το "Γ" έχει αριθμό τεμαχίου και είναι χαρακτηρισμένο ως έλος, το οποίο αναφέρεται έτσι και στους τίτλους ιδιοκτησίας (έτους 2000) του "Α", ως γειτονικό ακίνητο.

 

Το 2006 εκδίδεται η οικοδομική άδεια του "Α", όπου και το "Γ" συμπεριλαμβάνεται στο συνολικό γήπεδο και μάλιστα τμήμα του κτιρίου έχει ανεγερθεί εντός του "Γ".

 

Δεν έχω στη διάθεσή μου τους τίτλους του "Γ", αλλά αν θεωρήσουμε ότι όντως ανήκει και αυτό στον ιδιοκτήτη του "Α", γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία, που τεμάχιο χαρακτηρισμένο ως έλος, περνά στην ιδιοκτησία του "Α"; Γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει καμία ιδιαιτερότητα σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

Επίσης, τα υλοποιημένα όρια μεταξύ "Α" και "Β" είναι η ευθεία 3-4-7-8. Στην αποτύπωσή μου πιστεύω, ότι κανονικά θα πρέπει να δείξω ως κοινό όριο το 3-4-9-10-7-8, αν όντως το "Γ" πέρασε στην ιδιοκτησία του "Α" και εκδόθηκε οικοδομική άδεια, που ουσιαστικά επικύρωσε συνένωση των "Α" και "Γ".

 

Το κτίριο του "Β" δεν επηρεάζεται από αυτή τη διαδικασία. Είναι σωστό το παραπάνω σκεπτικό;

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

το πιθανωτερο ειναι αυτο το περικλειστο "Γ"

 

να μην εχει αποδοθει και να  ανηκει στο Δημοσιο.

 

Δες αν ο πελατης  σου ζητησε την εξαγορα του με προηγουμενους νομους ή προφατα με τον 4061..

[με τιτλους το 2000, υποθετω οτι ο πελατης ειναι αγοραστης  το 2000...πιθανον να μην ειναι αγροτης.]

 

Αν εχει τιτλο και για το "Γ" ολα καλως...υπαρχει αυτοματη συνενωση των αγρών....

 

αν δεν εχει...το "Γ"  δεν ειναι δικο του....

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κατ' αρχή ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου. Πράγματι, ο σημερινός ιδιοκτήτης δεν είναι γεωργός και το 2000 έγινε αγοραπωλησία.

Στη θέση έχει χτιστεί εμπορική αποθήκη.

 

Αυτό που λες για το "Γ", ότι μπορεί ακόμα να ανήκει στο δημόσιο, το υποψιάστηκα κι εγώ, αλλά θα πρέπει να απευθυνθώ στην τοπογραφική υπηρεσία για να βγάλω κάποια άκρη, γιατί η παροχή στοιχείων από τους ιδιοκτήτες είναι μάλλον "φειδωλή"! Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

χμ...

 

"φειδωλη" μεν....η πληροφορηση απο τον πελατη...

 

αλλα ...λεει "πολλά".... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν έχω σε οικισμό προ 23 δύο όμορα οικόπεδα εμβ.73,00μ2 και 120μ2 τα οποία τα αγόρασε ο ίδιος ιδιοκτήτης από διαφορετικούς πωλητές και με διαφορετικά συμβόλαια. Και τα δύο οικόπεδα χτίζονται κατά παρέκκλιση. Μπορώ να εκδόσω οικοδομική άδεια για μία κατοικία η οποία να καλύπτει και τις δυο ιδιοκτησίες με τους όρους δόμησης που αντιστοιχούν σε κάθε οικόπεδο ξεχωρίστα βάσει της παρέκκλισης που έχουν? Αναφέρω την εγκ.39/95 Εγκ.73080/4645/39/20,7,95

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι να κάνω μια ερώτηση επειδή είμαι νέος μηχανικός.

 

Αγρότης καλλιεργεί 3 όμμορες ιδιοκτησίες (καθεμία με διαφορετικό συμβόλαιο -μη άρτιες και οικοδομήσιμες καθεμία ξεχωριστά) και μου ζητά μια βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση...και τα τρία αγροτεμάχια ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη...

 

Μπορώ να του δώσω μια βεβαίωση αδόμητου οικοπέδου;

Λαμβάνοντας υπόψη <<Επίσης όταν τα όμορα οικόπεδα ή γήπεδα του αυτού ιδιοκτήτη δεν είναι άρτια, έστω και αν αποκτήθηκαν με διαφορετικά συμβόλαια, δεν διατηρούν την αυτοτέλειά τους (αποτελούν ενιαία ιδιοκτησία-ΣτΕ 4257/79)>>.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.