Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

χμ..

 

ας υποθεσουμε οτι εχει δυο ξεχωριστα συμβολαια  για δυο ομορα οικοπεδα

Πηγε και ζητησε αδεια για ενα "ενιαιο, συνενωθεν τοις πραγμασιν"

 

[κανονικα θα επρεπε να εχει κανει και συσταση ΟΙ για τα κτισματα, δειχνοντας το ενιαιο οικοπεδο,

πραγμα που θα ηταν συμφερον, διοτι χωρις συσταση στα Ε9 πληρωνει για ολα τα τμ. χωρις αφαιρεση των "μικτων",  διοτι δεν υπαρχουν σε καμμια συσταση ΟΙ..]

 

Αναμεσα στα κτισματα των -πρωην δυο οικοπεδων- δεν υπαρχουν χωρισματα

και πιθανον τα κτισματα να πατανε "οπουδηποτε" στο ενιαιο οικοπεδο...όπως ειχαν το δικαιωμα να κανουν στο ενιαιο οικοπεδο..

 

Το κτηματολογιο εχει φωτογραφησει μια ενιαια εκταση.

 

Επομενως, η συνενωση τοις πραγμασιν εχει "προηγηθει" του Κτηματολογιου.

 

Αρα, θα παρει ενα ΚΑΕΚ...

 

λεω εγωωω τωωωρα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Aπο πραγματικές περιπτώσεις :

1. Εφ'όσον είχε προηγηθεί άδεια στο "ενιαίο" έγινε ένα ΚΑΕΚ

 

2. Ανευ αδείας , το κτίσμα μοιράστηκε μισό σε ένα ΚΑΕΚ και μισό σε άλλο :shock:  ( εντελώς μα εντελώς ηλίθιο αλλά έτσι έγινε ).

Link to comment
Share on other sites

Aπο πραγματικές περιπτώσεις :

 

1. Εφ'όσον είχε προηγηθεί άδεια στο "ενιαίο" έγινε ένα ΚΑΕΚ

 

σωστα

 

2. Ανευ αδείας , το κτίσμα μοιράστηκε μισό σε ένα ΚΑΕΚ και μισό σε άλλο :shock:  ( εντελώς μα εντελώς ηλίθιο αλλά έτσι έγινε ).

 

συμφωνω...απλα προκειται για ηλιθια "τυπολατρεια",  με μονο αποτελεσμα να εξαναγκασθει να κανει γεωμετρικη μεταβολη βγαζοντας καμμια δεκαρια πιστοποιητικα και να κανει ενα σωρο εξοδα...

 

χωρις  κανεναν λογο....

 

και εάν μαλιστα  εχεις χτισει  καθετα πανω στο οριο  των "δυο" οικοπεδων..

 

αντε να δουμε πώς θα μοιραζαν την οικοδομη απο "μισο"   σαλονι στο ενα  και "το αλλο μισο" " στο αλλο.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

άλλη πραγματική περίπτωση

εντός σχ. πόλεως με νόμιμη οικοδομή (πολυκατοικία) από το 1964, το κτημ/γιο επιμένει να αποτυπώνει δυο γεωτεμάχια (σύμφωνα με τους τίτλους του 1962)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλή σας μέρα,

Έχω μια περίπτωση που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό και ομολογώ δεν έχω ξανασυναντήσει.

Θέλω να συνενώσω δύο συνεχόμενες εκτάσεις του ιδίου και αποκλειστικού ιδιοκτήτη (εκτός σχεδίου). Σε κάθε μια από αυτές υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα, μετά το 2011. Η πολεοδομια ισχυρίζεται οτι δεν είναι δυνατή η συνένωση. Οι δικηγόροι ισχυρίζονται οτι εφόσον μιλάμε για συνένωση του ιδίου ιδιοκτήτη, δεν απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη και ως εκ τούτου δεν απαιτείται βεβαίωση νομιμότητας.

Έχετε ξανασυναντήσει κάτι αντίστοιχο;

Να σημειώσω οτι η συνένωση με εξυπηρετεί ώστε να καταστούν νόμιμα τα κτίσματα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η Πολεοδομια  εχει λαθος

 

Οι δικηγοροι εχουν δικηο..

 

[εισαι σε κτηματολογιο?]

 

πιθανον, ομως, να  υπαρχουν  θεματα, ως προς τον  χρονο δημιουργιας

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνεχόμενα ακίνητα του ίδιου ιδιοκτήτη μπορούν πράγματι να θεωρηθούν συνενωμένα τοις πράγμασι χωρίς συμβολαιογραφική πράξη και μπορέίς να ζητήσεις την έκδοση άδειας στο ενιαίο.

Μετά, όπως θα πει και ο Δημήτρης, ζητάς και μια διόρθωση στο κτηματολόγιο για να πάρουν κοινό ΚΑΕΚ

Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ η πολεοδομία να έχει δίκιο ότι δεν γίνεται, είναι αν με τη συνένωση αυτή παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις.

πχ αν σε εκτός σχεδίου περιοχή όπου επιτρέπεται για κατοικία μέγιστη δόμηση 200τμ αν έχεις ήδη από 1 κατοικία 200τμ στο καθένα δεν μπορείς να τα συνενώσεις γιατί θα δημιουργήσεις ένα ακίνητο με κατοικία>200τμ που δεν επιτρέπεται.

Αν θέλεις πες μας ποιόν λόγο ακριβώς επικάλείται η πολεοδομία.

Επίσης με ποιόν τρόπο θα καταστούν νόμιμα τα κτίσματα με τη συνένωση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελοι για το άμεσο ενδιαφέρον!

Να κάνω πιο καθαρό το τοπίο για να βοηθήσω και εσάς.

Καταρχήν dimitris GM όχι, δεν είναι περιοχή κτηματολογίου.

 

Τώρα σχετικά με όσα ανέφερε η Κατερίνα,

κι εγώ αυτό σκέφτομαι, αλλά εδώ έχουμε αντίθετη περίπτωση: Προηγούμενος μηχανικός έχει κατασκευάσει δύο κτίρια χρήσης κατοικίας, τα οποία είναι ημιτελή. Το κακό είναι οτι κατασκευάστηκαν κτίρια κατά πολύ μεγαλύτερα των νομίμων μεγεθών και ενώ οι ιδιοκτήτες είναι ένα ανδρόγυνο από ξένη χώρα και αγνοούν την πολεοδομική νομοθεσία.

Εδώ λοιπόν δεν είναι οτι παραβιάζω την πολεοδομική νομοθεσία, αλλά το αντίθετο, αφού αυτό που θέλω να κάνω είναι αλλάξω χρήση στα δύο κτίρια, να εκμεταλλευτώ τους όρους δόμησης για τουριστικά καταλύματα και να λειτουργήσει όντως σαν ξενοδοχειακή μονάδα. Έχω δηλαδή μια διόλου ευκαταφρόνητη επένδυση που (εν αγνοία των ιδιοκτητών) κατασκευάστηκε χωρίς την παραμικρή πιθανότητα να μπορεί να ειναι νόμιμη, να οδεύει προς κατεδάφιση, έχω λύση για να καταστούν νόμιμα και να λειτουργήσουν νόμιμα και η πολεοδομια αρνείται...Και αρνείται..."έτσι" . Λέει απλά "δεν γίνεται"

Edited by thymios
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω τις λεπτομέρειες της περίπτωσης και της περιοχής σου εκτιμώ ότι μπορείς να κάνεις αυτό που λες αλλά

πρώτα θα πρέπει να τακτοποιήσεις τα 2 ακίνητα

και μετά θα βγάλεις άδεια στο ενιαίο για αλλαγή χρήσης εφόσον όπως λες αυτή επιτρέπεται και δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις.

Εναλλακτικά μπορείς να υπάγεις τα σύννομα "προς έκδοση άδειας" και η άδεια που θα βγάλεις να αφορά νομιμοποίηση και αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λοιπόν μπαίνει το μεγαλύτερο αγκαθι: οι άδειες δόμησης είναι του 2016...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.