Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα φόρτισης μπαταριών από γεννήτρια Pramac 04303-ES8000


John Valahis

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα εχω μια  Γεννήτρια Pramac 04303-ES8000 (με κινητήρα gx390) μια μπαταρία Gel 200 ΑΗ και έναν φορτιστή μπαταριών για φόρτιση απο φωτοβολταϊκά Phochos 30Α Τα ενδιάμεσα καλώδια έχουν διατομή 10mm , η συγκεκριμένη γεννήτρια εχει έξοδο για φόρτιση μπαταριών 30Α , το πρόβλημα μου είναι οτι έχει και μια ασφάλεια 10Α τήξεως γυάλινη και μολις την συνδέω μετα από 15 λεπτά την καιει το θέμα είναι οτι τα 230 της γεννήτριας δουλεύουν κανονικά ενώ τα 12 κόβονται μόλις καεί η ασφάλεια .

 

Τι να κάνω να την συνδεσω απευθείας στην μπαταριά χωρίς φορτιστή?

Το μήκος του καλωδίου παίζει ρόλο? είναι 9 μέτρα

Είναι λάθος αυτό που κάνω?

post-90047-0-65582100-1384403366.jpg

post-90047-0-37015800-1384403375.jpg

Link to comment
Share on other sites

μη κανειs τιποτα απ ολα πρωτα αλαξε τη 10Α γυαλινη με μια αλλη στα ιδια αμπερ αλλα βραδειαs τιξεωs αυτεs που εχουν σκονη μαρμαρου μεσα και αν γινει το ιδιο μετα βλεπουμε που υπαρχει προβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ρυθμιστής φόρτισης που δείχνεις είναι για φόρτιση της μπαταρίας από Φ/Β μόνο.

 

Αν καταλαβαίνω καλά, η ασφάλεια των 10Α είναι στο κύκλωμα της γεννήτριας.

Συνήθως αυτή η παροχή 12V που βγάζουν οι μικρές γεννήτριες δεν δίνει ρεύμα πάνω από 7 - 8Α που είναι αρκετό για φόρτιση μικρής χωρητικότητας μπαταριών. Μήπως εννοεί ότι είναι για μπαταρίες μέχρι 30Ah?

Η μπαταρία των 200Ah είναι λογικό να "τραβάει" περισσότερο ρεύμα ειδικά αν είναι αρκετά εκφορτισμένη.

 

Το σωστότερο είναι να χρησιμοποιήσεις ένα ισχυρότερο φορτιστή (20 - 30Α) 230VAC / 12VDC που θα συνδέσεις στην έξοδο 230V AC της γεννήτριας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου δώσατε,

 

Μετά από λίγο παίδεμα άνοιξα το πάνελ της γεννήτριας και διαπίστωσα οτι το καλώδιο που χρησιμοποιεί είναι 1,5mm και οτι στην έξοδο έγραφε τελικά 10.30Α (είχε φύγει το 1 μπροστά από το 10) και εμένα μου έμεινε το 30 ... αμέσως μετά κατάλαβα οτι ακόμη και αν τοποθετήσω την 10 ασφάλεια θα πάρει πάνω από 15 ώρες να φορτίσει οπότε  προχώρησα στο βήμα που προτείνει και ο genesis πήγα και πήρα έναν φορτιστή των 230 v σε 12 v  των 20 Α για μπαταρίες  gel  και έτσι λύθηκε το πρόβλημα 

 

Ευχαριστώ

και πάλι... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.