Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποβοήθηση Θέρμανσης με ηλιακό συλλέκτη


mixanologos.sk

Recommended Posts

Αξιότιμοι συνάδελφοι καλημέρα σας,

 

Έχω έναν ηλιακό συλλέκτη 2 τ.μ. ,  τον οποίο και σκέφτομαι να τοποθετήσω με απώτερο σκοπό να "ρίχνω" κάποια ποσά θερμικής ενέργειας μέσα στο μονοσωλήνιο κύκλωμα της εγκατάστασής μου. Θ α ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το θέμα αυτο. Ποίο συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω τα ποσά ενέργειας που μπορεί να μου δώσει ο ηλιακός  αυτός κατα την ανακυκλοφορία και το δοχείο που θα χρειαστώ για εναν χώρο 120 τ.μ.Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν θα γινει! για να εχετε αποτελεσμα σε αυτο, θα χρειστηται πολλα τετραγωνικα ηλιακων συλλεκτων 8-10 και ενα μεγαλο δωχειο αποταμιευσηs (buffer) πανω απο 500 λιτρα.προσωπικα σαs πρωτινω να κανεται μια καλη μελετη και οχι πειραματισμουs και περιτα εξωδα.cheers George.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ el greco

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.......  Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση...!!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε οπως σου ειπε καιο φιλος απο πανω,τιποτα δεν θα κερδισεις.Για 120μ2 θα χρειαστεις δοχειο αδρανειας 1000lt και 16μ2 συλλεκτες μεταξυ αλλων (controler,δοχειο διαστολης κλειστου κυκλωματος,3οδη ηλεκτροβανα,υδραυλικο σταθμο,κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.