Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθετική ρύθμιση για προθεσμία έκδοσης οικοδομικών αδειών παλαιότερων ετών


Νίκοςιωα

Recommended Posts

νομίζω ότι αναφέρεται σε άδεις που έληγαν το 2011,

οπότε 2011 + 3 = 2014.

Αλλιώς δεν έχει νόημα, έχεις δίκιο.

(Αυτό για τις 25/11 δεν το ξέρω)

οχι δεν αναφερομαι σε αδειες που εληγαν το 2011..αναφερθηκα σε αδεια που κατατεθηκε πριν το 2011 και συγκεκριμενα το 2009.

 

με το λινκ που επισυναψα παιρνω παραταση μεχρι το 16 (η αδεια μ ληγει το 13 και παιρνω αλλα 3 χρονια παραταση)..ενω τωρα μεχρι αρχες του 15..τι πραγματικα ισχυει;

 

κανω καποιο λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο sarcs , αν και νομίζω ότι όταν καταθέτεις πρέπει να υπάρχουν όλα τα έγγραφα από τις αρμόδιες υπηρεσίες που απαιτούνται  ,αλλά είναι γενικά αποδεκτό να υπάρχουν τέτοιου είδους παράμετροι που διαφοροποιούν κάθε περίπτωση και να καθυστερεί η έκδοση ΟΑ , για λόγους που δεν οφείλονται στο ιδιοκτήτη ή τον μελετητή 

 

και να συμπληρώσω ότι υπάρχουν κοινωνικοί λόγοι που επιβάλουν μια τέτοια απόφαση όπως πχ η δικιά μου περίπτωση που ο πελάτης μου είναι ναυτικός και λόγω κρίση έφερε πιο πίσω την έκδοση της ΟΑ και τώρα συγκέντρωσε το υπόλοιπο ποσό και για την ΟΑ και για την κατασκευή θα ήταν κρίμα να ξανά πληρώσει για μελέτες (άσε που δεν θα το έκανα αλλά θα δούλευα επιπλέον εγώ άρα σε εμένα θα πέρναγε κατά κάποιο τρόπο ένα μέρος τους κόστους ) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

μκαρα

 

Μπερδευεσαι.

Αλλο η παραταση ισχυος των ΟΑ που εχουν εκδοθει και αλλο η παραπανω ρυθμιση που αφορα ΟΑ που εχουν κατατεθει, αλλα ΔΕΝ εχουν εκδοθει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μκαρα

 

Μπερδευεσαι.

Αλλο η παραταση ισχυος των ΟΑ που εχουν εκδοθει και αλλο η παραπανω ρυθμιση που αφορα ΟΑ που εχουν κατατεθει, αλλα ΔΕΝ εχουν εκδοθει.

καλημερα τερυ,

 

το καταλαβα τωρα..εχεις δικιο..αρα η δικια μου περιπτωση ειναι η περιπτωση που εχουν εκδωθει (εκδοθηκε το 2009)..

 

αρα εχουμε 2009+4+3ακομα=2016...αρα εχω μεχρι το 2016..σωστα; 

 

απο κει και περα θα μπορω να παρω και 2η παραταση;

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ο ΧΡΟΝΟΣ ΙΣΧΥΟΣ μίας ΟΑ

και άλλο η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ μίας ΟΑ.

Τώρα,αν έχουν αλλάξει τα πολεοδομικά δεδομένα στην εκάστοτε περιοχή (Τζιά,Κύθνος κλπ),πολύ πιθανόν να απαιτείται επανυπολογισμός πραγματοποιούμενων στοιχείων δόμησης,για την έκδοση της ΟΑ.

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Απο ημερομηνιες αλλο τιποτα!!!

 

Πως ταιριαξαν τη ληξη (χαχαχαχα) του Ν4178 με τις ΟΑ που κατατεθηκαν προ ΝΟΚ και προ Ν4030, μονο αυτοι ξερουν!!!!!!!!!

 

 

ΘΕΪΛΕΣ

Αντί να δώσουν κανένα 3μηνο δώσανε δυο χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φάκελοι με πλήρεις μελέτες που κατατέθηκαν μέχρι την ημερομηνία έναρξης του Ν. 4030/2011 και δεν έχουν εκδοθεί ακόμη ; Μήπως είναι φωτογραφική διάταξη ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φάκελοι με πλήρεις μελέτες που κατατέθηκαν μέχρι την ημερομηνία έναρξης του Ν. 4030/2011 και δεν έχουν εκδοθεί ακόμη 

 

Πλήρεις????

Στις περισσότερες πολεοδομίες η πληρότητα ήταν πολύ χαλαρή πριν τον Ν4030

Πρωτοκολλουσαμε εχωρις τελεσιδικία,αρχαιολογία ενώ και η  ΕΠΑΕ γινόταν μετέπειτα ως γνωστόν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ο προϊστάμενος ΠΡΕΠΕΙ να επιστρέψει τον φάκελο με την παρέλευση του 9μηνου. Το ότι ο φάκελος είναι ακομα μέσα δεν μου κάθεται καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.