Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αποπερατώσεως εργασιών


Athan

Recommended Posts

Η άδεια ελέγχεται με τους όρους δόμησης που ίσχυαν κατά την έκδοσή της.

Σημερινή άδεια μελετάται με τα ισχύοντα, άρα με το ΦΕΚ 181Δ/85

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εχει ληξει η αδεια οικοδομης και θελω να σοβατισω τον πλαινο τοιχο του κτιριου.

ο γειτονας δεν με αφηνει να σοβατισω, να βαλω σκαλωσια και να το κανω.τι πρεπει να κανω;

μπορειτε να με βοηθησετε;

πρεπει να ανανεωσω την αδεια;

μπορω να παρω εισαγγελικη παραγγελια και να το κανω;

αυτη η κατασταση κοντευει 10 χρονια. μπορειτε να με βοηθησετε;;;;;;;

 

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής. Απαγορεύονται τα κεφαλαία όπως και η αναζήτηση μηχανικών μέσω του forum. Επίσης η ανάρτηση των θεμάτων πρέπει να γίνονται στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

κα Ρούλα σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βγάλετε κάποιου είδους άδεια, δεν βρίσκετε κανα μηχανικό να σας το λύσει το θέμα σε κανά μήνα αντί να προσπαθείτε τζάμπα 10 χρόνια;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεία σε όλους! Έχω ένα κτίσμα-α' όροφος από προσθήκη με άδεια του 90 δηλωμένο στην εφορία μέχρι τα τούβλα. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει εργασίες όπως χτίσιμο τοιχοποίιας, επισκευή στέγης, χρωματισμούς, σοβατισματα. Όσον αφορά τη πολεοδομία πρέπει να κάνω κάτι? Όσον αφορά το ΙΚΑ τι κανω? Μια βοήθεια είμαι λίγο άσχετη!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σε όλους! Έχω ένα κτίσμα-α' όροφος από προσθήκη με άδεια του 90 δηλωμένο στην εφορία μέχρι τα τούβλα. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει εργασίες όπως χτίσιμο τοιχοποίιας, επισκευή στέγης, χρωματισμούς, σοβατισματα. Όσον αφορά τη πολεοδομία πρέπει να κάνω κάτι? Όσον αφορά το ΙΚΑ τι κανω? Μια βοήθεια είμαι λίγο άσχετη!

 

Δέν κατάλαβα, αν έχουν ολοκληρωθεί τα τούβλα..οι ενέργειες είναι οι παρακάτω..

 

1. Αναθεώρηση της Οικ. Αδειας,για συνέχιση εργασιών & αλλαγή Επιβλέποντα Μηχανικού (υποθέτω οτι αναλαμβάνεις εσύ).

Πληρωμή της αμοιβής επίβλεψης, μέχρι το στάδιο που εκτέλεσε, του παλαιού Επιβλ. Μηχανικου (αν δεν είχε πληρωθεί, κατά την έκδοση της Οικ. Αδειας), υπολογισμό των (νέων) αμοιβών του νέου Επιβλ. Μηχανικού, για τα στάδια που θα επιβλέψει.

Αίτηση-σεντόνι, Τοπογραφικό, φωτογραφίες, Δηλώσεις Ανάθεσης-Ανάληψης, Τεχνική εκθεση σταδίου εργασιών.

 

2. ΙΚΑ, ΠΙΝΑΚΑΣ 1 (εμβαδομετρικός, χωρίς σκελετό & τούβλα αν έχουν ολοκληρωθεί & έχουν πληρωθεί ένσημα για αυτά), επίσκεψη & συννεννόηση με το ΙΚΑ.

Συμβόλαιο ιδιοκτήτη, φωτοτυπία ταυτότητας, & εξουσιοδότηση, αν θέλεις να εκπροσωπήσεις τον ιδιοκτήτη, να ξέρεις τον Αριθμό μητρώου του Έργου & να προσκομίσεις το Βιβλίο Ενσήμων(εκει φαίνονται τα ένσημα που έχουν ήδη πληρωθεί).

 

Αυτά για αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός πρέπει να κάνεις αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας για να φτιάξεις τοίχους και τις υπόλοιπες εργασίες?Είσαι σίγουρος? Εξάλλου η αμοιβή επίβλεψης δεν είναι μέχρι το φέροντα οργανισμό?Άρα θα έχει πληρωθεί.

ΑΝ θες αναθεώρηση στη δική μου περίπτωση έχει επέλθει η πενταετία?Τί κάνω?

Link to comment
Share on other sites

MARIE ένα από τα πιο σίγουρα πράγματα σε τούτο τον κόσμο είναι ότι για να κάνεις οικοδομικές εργασίες πρέπει να έχεις άδεια σε ισχύ.

 

Η αμοιβή επίβλεψης δεν αφορά μόνο τον φ.ο. Αντιθέτως , η αμοιβή επίβλεψης των αρχιτεκτονικών πχ είναι κατά πολύ μεγαλύτερη.

 

Ο συνάδελφος ALITAKIS σου έδωσε την κατεύθυνση.

 

ΥΓ. Εχεις τσεκάρει αν έχει αναθεωρηθεί η άδεια για παράταση ισχύος από τότε ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια άδεια οικοδομής του 81.Η άδεια είχε βγει για τριωροφη οικοδομη με πυλωτη και έχει περατωθεί το ισόγειο και έχουν ολοκληρωθεί τα μπετά και στους άλλους ορόφους εντός του χρόνου ισχύος.Ο ιδιοκτητης θέλει να το τελειωσει και στην πολεοδομία μου είπαν να βγει νέα άδεια αποπεράτωσης με τους τότε ισχύοντες όρους δόμησης.

Στο ισόγειο μετά την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης υπάρχει μικρή απόκλιση στα μέτρα,δεν ξεπερνάται όμως η επιτρεπόμενη δόμηση.Η απορία μου είναι τι απαιτειται για την πρωτοκόλληση φακέλου;Τι μελέτες πρέπει να κατατεθούν;Σιγουρα πληρώνονται επιβλέψεις για τις υπόλοιπες εργασίες και μελέτη-επίβλεψη παθητικης πυροπροστασίας που δεν απαιτείτο τότε.Από αρχιτεκτονικά ζητείται αποτύπωση;

Και τι γίνεται με την αυτοψία;Ο μηχανικός στην πολεοδομία δεν γνωρίζει επακριβώς τη διαδικασία και με παραπέμπει συνέχεια αλλού.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα απαιτούμενα για πληρότητα δες εδώ:

http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

 

Σε παρόμοια περίπτωση μου ζητήθηκε νέο τοπογραφικό αλλά καμία άλλη μελέτη (ούτε παθ. πυροπροστασία, ούτε αποτύπωση) έβαλα στο φάκελο μόνο τις παλιές μελέτες και την άδεια.

 

Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι τα παραπάνω ισχύουν για τί την υπόθεση δεν την ολοκλήρωσα για άσχετους λόγους που δεν αφορούσαν εμένα. Πάντως πληρότητα πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.