Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλιογραφία


silver_bullet

Recommended Posts

Πήρα Παπασωτηρίου αλλά δεν τα έχει

 

Μάλον δε θα κατάλαβαν τι ζητούσες. Ζήτα τα σαν ΤΟΤΕΕ (Τεχνική Οδηγία ΤΕΕ)

 

Πχ ΤΟΤΕΕ2451/86 που αφορά την πυρόσβεση (το 86 σημαίνει ότι η οδηγία εκδόθηκε το 1986. Όλες τότε εκδόθηκαν, μη νομίζεις οδηγία που δεν καταλήγει: /86)

Link to comment
Share on other sites

Στη σχολη μας εδιναν το μεταφρασμενο (απο τον Μαργαρη) "Ηλεκτρονικά ισχύος" των Mohan, Ned, Undeland, Tore A., Robbins, William P.

ISBN: 9789607219428

Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα/εμβαθυνει κτλ αλλα προκειται για καλο βιβλιο. Η καλυτερη λυση ειναι να πας σε κεντρικο βιβλιοπωλειο να ξεφυλλισεις μερικα να βρεις τι σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια σχολή ήσουν και σας έδιναν το Μόχαν;;;;; :shock: Νομίζω ότι ο Μόχαν θεωρείται τόσο καλό όσο ο Chapman για τις μηχανές. Ξεφύλλισε το και πιστεύω θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημοκριτειο..

Μην νομιζεις οτι ειναι και κανα πολυ ακριβο. 33 ευρω εχει εξω.

Ειναι καλο παντως. (Για συγκριση τιμης ελληνικα ηλεκτρολογικα βιβλια των 1000 σελιδων,ντοκοπουλος κτλ κοστιζουν 60 ευρω περιπου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ όλους τους συνάδελφους του φόρουμ

 

Είμαι σχετικά νέος μηχανικός και θα ήθελα να μου προτείνετε για αρχή ένα καλό βιβλίο σάν βοήθημα (για ηλεκτρομηχανολικά κυρίως). Είχα ακούσει για ένα "Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις" ή κάπως έτσι..

 

Όσα έχω διαβάσει πάντως μέχρι τώρα στο φόρουμ για ηλεκτρολόγους μου είναι πολύ χρήσιμα... Μην σταματάτε να ποστάρετε...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είδα και το υπόμνημα με Βιβλιογραφία που έχει σωρία χρήσιμων βιβλίων αλλα για να γίνω πιο σαφής... απο πού να ξεκινήσω;... δέν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα αυτά με μιάς!!....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι

 

Σας παραθέτω ένα link στο οποίο μπορείτε να βρείτε ένα πολύ καλό εγχειρίδιο ηλεκτρικών εγκαταστάσεων από την ΑΒΒ. Υπάρχουν αντίστοιχα της Scnheider, Siemens και άλλων αλλά δεν έχω διαθέσιμα τα link τώρα.

 

Πάντως το συγκεκριμένο βιβλίο αξίζει να το κατεβάσετε, έχει παραδείγματα, ξεκινάει απο τα βασικά και διαθέτει πληθώρα πινάκων με χαρακτηριστικά καλωδίων, πρότυπα κλπ.

 

Οι νέοι συνάδελφοι (αλλά και οι παλιοί) πιστεύω θα το βρουν πολύ ενδιαφέρον. Είναι στα Αγγλίκά.

 

Ρίξτε μια ματιά εδώ :

http://www.abbrs.com.br/catalogo/disjuntores/handbooks/handbook_electrical_devices.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.