Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κεραμίδια άλλου χρώματος απ' το κόκκινο


domie

Recommended Posts

να φανταστεις τυχαία είπα να μπω να δω μπας και.. και τελικα είχα απαντηση! (πλακα κανω). Η αληθεια είναι ότι επιδη δεν πήρα απαντηση απο εδώ, ρωτησα πιο πολλα πραγματα σε εκεινους για να παρω τις απαντησεις που ηθελα! αυτα που μου απαντησες πλέον τα ηξερα λίγο πολύ (με εξαίρεση για την "διαπνοη" και τα αρνητικα που έχουν τα επισμαλτωμενα.. αυτα δεν μου τα ανεφεραν!) παρόλα αυτα σε ευχαριστώ πολυ :)

 

Τελικά μου είπαν ότι εχω 30 χρόνια εγγυηση απο την τοποθετηση και μετά. Το σπιτι είναι μονοκατοικία στην αθηνα και δεν θα φτιαχτεί όλοκληρη στεγη, όμως θα "ντυθούν" με επισμαλτωμένα κεραμίδια τύπου "αιματίτη" καποιες τσιμεντενιες προεκτάσεις (πανω απο παραθυρα - μπαλκόνια κλπ) για αισθητικούς λόγους, αλλα και μόνωση των τσιμεντένιων αυτών επιφανιών.

 

Αυτό που με ανησυχεί εχει να κανει με αυτό, που καλώς μου είπες εσύ, και όχι αυτοί. Αναφέρομαι στα μειωνεκτήματα που έχουν τα επισμαλτωμενα σε σχεση με τα κανονικα κεραμίδια... Ανησυχώ μην σκασουν ή ξεφλουδίσουν για τον λόγο ότι δεν αποβαλουν τις υγρασίες κλπ όπως επίσης και απο κανένα χαλάζι μην παθουν ζημιά.. γιατι μπορει να μην φτιαξω στεγη αλλα η επιφανεια των στεγαστρων είναι μεγάλη και εκτεθημένη αρκετα.

 

Τι προτείνεις?

 

Τα κεραμίδια που λέω να βάλω είναι αυτά και συγκεκριμένα ο "αιματίτης" :

http://www.xalkis-sa.com/index.php?pN=tiles&txtProductID=47

Edited by Konstantinos_G
Link to comment
Share on other sites

Ο αιματίτης θα φαίνεται εντυπωσιακός σε μοντέρνο κτήριο σε μακέτα ή σε render, στην πράξη μου φαίνεται λίγο σκούρος για να τον φωτίσεις σωστά το βράδυ. Ίσως να χάνει αρχιτεκτονικά το σπίτι αν "χάνεται" το βράδυ η στέγη.

 

Από τοπική βιομηχανία:

Μπεζ

Ώχρα - Ροζ
Ροζ Ανοιχτά    
Ροζ    
Κόκκινα    
Καφέ    
Γκρι (μοιάζει με τον αιματίτη που ανάφερες), δεν φαίνεται στην εικόνα

 

xromata.jpg

 

Και σε Γαλλικό

Μπεζ, ρόζ, κόκκινο

gallika.jpg

 

Ο συνάδελφος και φίλος mechpanos έχει μακράν μεγαλύτερη εμπειρία από τους περισσότερους στο forum πάνω στο κεραμίδι, υποθέτω πως δεν επεκτείνεται πολύ στο θέμα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση .

 

ps. Μιας και είδα πως ήδη κάποιοι έχουν link σε επιχειρήσεις με κεραμίδια: http://www.panagiotopoulos.gr/el/roof-tiles/romaika.html

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ο αιματίτης θα φαίνεται εντυπωσιακός σε μοντέρνο κτήριο σε μακέτα ή σε render, στην πράξη μου φαίνεται λίγο σκούρος για να τον φωτίσεις σωστά το βράδυ. Ίσως να χάνει αρχιτεκτονικά το σπίτι αν "χάνεται" το βράδυ η στέγη.

 

Από τοπική βιομηχανία:

Μπεζ

Ώχρα - Ροζ

Ροζ Ανοιχτά    

Ροζ    

Κόκκινα    

Καφέ    

Γκρι (μοιάζει με τον αιματίτη που ανάφερες), δεν φαίνεται στην εικόνα

 

xromata.jpg

 

Και σε Γαλλικό

Μπεζ, ρόζ, κόκκινο

gallika.jpg

 

Ο συνάδελφος και φίλος mechpanos έχει μακράν μεγαλύτερη εμπειρία από τους περισσότερους στο forum πάνω στο κεραμίδι, υποθέτω πως δεν επεκτείνεται πολύ στο θέμα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση .

 

ps. Μιας και είδα πως ήδη κάποιοι έχουν link σε επιχειρήσεις με κεραμίδια: http://www.panagiotopoulos.gr/el/roof-tiles/romaika.html

 

σε ευχαριστω! δεν καταλαβα πολυ καλα στην αρχη με τι ακριβως παει ο αιματιτης..! εχω ομως δει σπιτια που τον εχουν και εχω σκεφτει περιπου πως θα διαμορφωθει το σπιτι απεξω για να πηγαινει. δεν ειμαι διακοσμιτης αλλα νομιζω το εχω σε καποιο βαθμο..!

σκεψου οτι μιλαμε για μια 2οροφη μονοκατοικια η οποία θα βαφτει απαλο "ανοικτό" γκρι. Λευκα τα περιγραματα γυρω απο τα παραθυρα και τις μπαλκονοπορτες (με λευκα πατζουρια μπαλκονοπορτες αντιστοιχα). καγκελα και φωτιστικα μαυρα και τελος τα κεραμιδια αιματιτη.. Ελπιζω να σας φενεται καλο ετσι..! ο πωλητης οταν ηρθε σπιτι μου εφερε και ενα κεραμιδι αιματιτη αλλα και ενα γκρι ανοικτο που μου εδειξες! ο αιματιτης ειναι σαφως πιο σκουρος απο την φωτο..! (το ιδανικο πιστευω θα ηταν οπως στην φωτο!) ομως ειναι ωραιος! απο την αλλη πλευρα το γκρι ειναι πολυ ανοικτο σε αποχρωση δεν παει ετσι οπως το θελω εγω.. θα πρεπει να βαψω πιο σκουρους τους τοιχους!

Γενικα το σπιτι που μενω ειναι αρκετα παλιο και καλοσυντηρημενο.. εχει νεοκλασσικο στυλ και απλα λειπουν αυτα για το ολοκληρωσουν πιστευω..! δηλαδη ο αιματιτης παει μονο σε μοντερνα??? εντυπωση μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου εκτίμηση ήταν. Αν είναι δικό σου το σπίτι και σου αρέσει μην ακούς κανέναν και προχωρά.

 

Στο σπίτι μου έγιναν παρεμβάσεις από την γνώμη τρίτων και το έχω μετανιώσει.

Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλαβα δεν υπάρχει θεμα.. συζητηση κανουμε! ετσι οπως περιεγραψα οτι λεω να γινει πως σου φαινεται..? ειναι "στυλιστικά" λάθoς? :P

Edited by Konstantinos_G
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "στυλιστικά" λάθος ή σωστό.

 

Οι έννοιες "λάθος" και "σωστό" είναι καθαρά υποκειμενικές όταν πρόκειται για την αισθητική.

Όπως π.χ. σε κάποιους αρέσουν τα μπουζούκια, σε άλλους τα pop, σε άλλους τα reggae, σε άλλους η κλασική και σε άλλους η ρόκ, έτσι και στην αρχιτεκτονική το ωραίο είναι υποκειμενικό.

 

Λέμε την γνώμη μας, θα μαζέψεις γνώμες και από άλλους, στο τέλος όμως είναι δικιά σου η τελική επιλογή. Αν σου αρέσει το συγκεκριμένο χρώμα, μην το πολυσκέφτεσαι (εκτός από την ειδική περίπτωση που το ακίνητο βρίσκεται σε περιοχή ενδιαφέροντος της αρχιτεκτονικής επιτροπής).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "στυλιστικά" λάθος ή σωστό.

 

Οι έννοιες "λάθος" και "σωστό" είναι καθαρά υποκειμενικές όταν πρόκειται για την αισθητική.

Όπως π.χ. σε κάποιους αρέσουν τα μπουζούκια, σε άλλους τα pop, σε άλλους τα reggae, σε άλλους η κλασική και σε άλλους η ρόκ, έτσι και στην αρχιτεκτονική το ωραίο είναι υποκειμενικό.

 

Λέμε την γνώμη μας, θα μαζέψεις γνώμες και από άλλους, στο τέλος όμως είναι δικιά σου η τελική επιλογή. Αν σου αρέσει το συγκεκριμένο χρώμα, μην το πολυσκέφτεσαι (εκτός από την ειδική περίπτωση που το ακίνητο βρίσκεται σε περιοχή ενδιαφέροντος της αρχιτεκτονικής επιτροπής).

σωστά! Ας μην φευγουμε όμως απτο θέμα, ας μείνουμε στα κεραμίδια! :P Οποτε με την επισμαλτωση  τι κανουμε..?! να την εμπιστευθώ τελικά ή όχι? Mechpano που είσαι και εσυ να μας πεις μια γνωμη! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κωνσταντινε, με λιγα λογια απο χαλάζι κλπ, δεν θα την φοβόμουν και τόσο (αν και να σου πω, δεν υπάρχει δοκιμή σε χαλάζι, σε κανένα πρότυπο). Αν σου έχουν αφήσει δείγμα Κεραμιδίου στην διάθεση σου, μπορείς να το δοκιμασεις εσύ ο ίδιος, ρίχνοντας κάποιο αντικείμενο επανω, βλέποντας τι θα γίνει (χωρίς να σπασεις το κεραμιδί)! Μπορείς επίσης να δοκιμασεις να ξυσεις την επισμάλτωση με ενα αιχμηρό αντικείμενο, για να δεις κατα ποσο έχει ενσωματωθεί στο κεραμικό!

Τώρα σε πάγο κλπ, πες μου σε ποια περιοχή θα τα βάλεις, να σου πω! Αν είναι ορεινά η κανένα Αγ. Στεφανο η Οινόφυτα ας πουμε, είναι επιφοβα κατα την γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μένω κέντρο στην αθήνα συγκεκριμένα συνορα πανορμου με ψυχικό! ναι έχω δείγμα και εκανα αυτό που λες απο περιεργεια δικιά μου κιόλας! εξυσα με προσοχή σε ένα σημείο και είδα οτι η επισμαλτωσή του είναι σχετικά λεπτή 1-2 χιλιοστα. τώρα σχετικά με πετραδακια που εριξα είδα οτι εγιναν καποια σημαδια (ασπρες κουκίδες στο ανθρακι κεραμίδι) αλλα δεν βγήκε απο κάτω κοκκινο δηλαδη προφανως δεν εφτασε σε κεραμίδι. αυτα παρατηρησα αν θες πες μου την γνωμη σου :)

 

Υ.Γ.  ο σκεπάς που μιλησα για να μου φτιαξει τα στεγαστρα μου είπε οτι τα επισμαλτωμένα εχουν διαπνοή γιατι απο την κατω πλευρά δεν ειναι επισμαλτωμένα και επομενως αερίζοντε. Γενικά μου είμαι να μην τα φοβάμε γιατι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορα καθως και ότι έχουν προστατευτικό περίβλημα για να μην μαυρίζουν, μουχλιάζουν και γενικα αλλοιώνοντε με τα χρόνια απο υγρασίες κλπ.

 

Αυτά μέχρι στιγμής! τώρα πρέπει να πάρω μια αποφαση!

Edited by Konstantinos_G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα Κωνσταντίνε, λογικά τώρα πλέον που σου απάντησα θα έχεις λάβει την απόφασή σου!

Αυτά που σου είπε ο σκεπάς είναι και σωστά, και λάθος! Αφενός, ασφαλώς και τα σμαλτωμένα δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά! Απλά κεραμίδια είναι, με πρόσθετη επισμάλτωση.

Ασφαλώς και δεν είναι το ίδιο, καθώς ακριβώς επειδή δεν είναι σμαλτωμένα στην κάτω πλευρά, από εκεί απορροφούν την υγρασία που περνά από τα υποκείμενα της κεραμοσκεπής στρώματα, και δεν έχουν από που να την εκβάλουν, πέρα από τα ανοίγματα συναρμογής που έχουν μεταξύ τους τα κεραμίδια. Ενώ ένα μη επισμαλτωμένο κεραμίδι, διαπνέει σε όλη την επιφάνειά του αλλά και από τα ανοίγματα συναρμογής.

Είναι σωστός στο ότι δεν θα σου πιάσουν μούχλα-μαυρίλα κλπ.

 

Τώρα για το κέντρο της Αθήνας (Πανόρμου) επειδή κι εγώ κάποτε εκεί κοντά έμενα, δεν θα φοβόμουν ούτε τον παγετό ούτε το χαλάζι, οπότε ό,τι και αν επέλεξες, καλώς το επέλεξες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.