Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κεραμίδια άλλου χρώματος απ' το κόκκινο


domie

Recommended Posts

Φίλε και συνάδελφε spyroudim,

Δεν είπα κακής ποιότητας, είπα με αμφίβολα αποτελέσματα. Δεν μίλησα για τα πορσελάνινα, και όχι δεν τα έχω τεστάρει. Δεν γνωρίζω εαν πορσελάνινο και επισμαλτωμένο είναι το ίδιο πράγμα.

Για τα επισμαλτωμένα δεν μίλησα καθόλου για κακή ποιότητα ή για προβλήματα παραγωγής. Μίλησα για προβλήματα στο χρώμα από χτυπηματάκια, που σε τελική μπορεί να μην φαίνονται όταν τοποθετηθούν επάνω στην σκεπή - μπορεί να δημιουργήσουν ωστόσο άλλα προβλήματα όσον αφορά τον παγετό τα χτυπηματάκια αυτά. Και επίσης μίλησα για μετριότερη αποβολή των υδρατμών, γιατί το σμάλτο έχει στεγανοποιήσει την επιβάνεια του κεραμικού.

Επίσης, ήμουν εξαιρετικά ακριβής αναφέροντας ότι τα μόνα πλεονεκτήματα των τσιμεντένιων και των ασφαλτικών, είναι η αντοχή τους στις ακραίες καιρικές συνθήκες και ειδικά στον παγετό.

Τέλος, σκοπός της κάθε εταιρείας είναι οι πωλήσεις. Διαφωνούμε σε αυτό;

 

Βλέπω ότι μου κάνεις μια επίθεση, γιατί;

 

Στον φίλο dimitrispsi έχω να απαντήσω, ότι όσον αφορά το χρώμα το αμφίβολο έχει να κάνει με την ποιότητα της εταιρείας παραγωγής. Άλλη ποιότητα έχει ο κάθε κατασκευαστής, αλλά ο πελάτης αυτό δεν το ξέρει. Έχω δει συγκεκριμένα στην περιοχή της Αρκαδίας και την Αχαϊας, τσιμεντένια κεραμίδια μετά από 3-4 χρόνια, ενώ πράγματι έχουν αντέξει στον παγετό να έχουν ξεβάψει. Ήταν Ελληνικής κατασκευής τσιμεντένια.

 

Με εκτίμηση, πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον dimitrispsi. Στο δικό μου σπίτι με κλίση στέγης κάθε άλλο παρά μικρή, άλλαξα τα συμβατικά κεραμίδια με ασφαλτικά με αεριζόμενη στέγη. Το αποτέλεσμα τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά είναι εκπληκτικό. Επίσης επειδή αναφέρθηκε και το θέμα του σκούρου χρώματος, αν η μόνωση είναι σωστή το πρόβλημα με τη ζέστη εκμηδενίζεται. Το μοναδικό μειονέκτημα που έχω εντοπίσει στα 2 χρόνια από την κατασκευή της στέγης είναι ότι σε περιπτώσεις βροχής φεύγουν κόκκοι από την επιφάνεια του κεραμιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον dimitrispsi. Στο δικό μου σπίτι με κλίση στέγης κάθε άλλο παρά μικρή, άλλαξα τα συμβατικά κεραμίδια με ασφαλτικά με αεριζόμενη στέγη. Το αποτέλεσμα τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά είναι εκπληκτικό. Επίσης επειδή αναφέρθηκε και το θέμα του σκούρου χρώματος, αν η μόνωση είναι σωστή το πρόβλημα με τη ζέστη εκμηδενίζεται. Το μοναδικό μειονέκτημα που έχω εντοπίσει στα 2 χρόνια από την κατασκευή της στέγης είναι ότι σε περιπτώσεις βροχής φεύγουν κόκκοι από την επιφάνεια του κεραμιδιού.

 

Δυστυχώς κάτι παίζει με την ποιότητά τους... Κανονικά δεν έπρεπε να γίνεται κάτι τέτοιο... Ανάλογα με την ποσότητα κόκκων βέβαια, δεν το διευκρινίζεις.

 

Πάντως, σε σκεπή 6ετίας που διατηρεί παγετό για πάνω από 3 μήνες τον χρόνο σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος -16 την ημέρα και -22 την νύχτα, δεν έχουν εμφανιστεί φθορές στην επιφάνεια των κεραμιδιών (ακόμα)...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάτι παίζει με την ποιότητά τους... Κανονικά δεν έπρεπε να γίνεται κάτι τέτοιο... Ανάλογα με την ποσότητα κόκκων βέβαια, δεν το διευκρινίζεις.

 

Όχι δε μιλάμε για μεγάλη ποσότητα, ούτε έχει αλλοιωθεί η επιφάνειά τους. Απλά είναι εκνευριστικό ότι σε μεγάλες βροχές βρίσκω κόκκους στο έδαφος και να χρειάζεται καθάρισμα. Δε φεύγουν με τέτοιους ρυθμούς που να υπάρχει πρόβλημα στο κεραμίδι. Αν παρόλα αυτά είναι προβληματική η ποιότητά τους (από την πιο γνωστή εταιρία ασφαλτικών κεραμιδιών) καήκαμε!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα καλύτερα ακόμα μπορεί να έχουν πρόβλημα. Γιαυτό ανέφερα με αμφίβολα πολλές φορές αποτελέσματα, νωρίτερα.

Εγγύηση έχουν; Επικοινώνησε με την εταιρεία διανομής/εισαγωγής και ζήτα αυτοψία και αν χρειαστεί, αντικατάσταση με δικά τους έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η καλύτερη περίπτωση οικονομετεχνικά είναι η τοποθέτηση κεραμιδιών από πάνελ πολυουρεθάνης. Έχουν ασύγκριτα πλεονεκτήματα και κανένα μειονέκτημα. Αν δε συνυπολογίσετε τα ελάχιστα μεροκάμματα που θα δαπανήσει ο πελάτης μας, (σε μία μέρα 100 μ2 επικάλυψη είναι απόλυτα ρεαλιστικό νούμερο με συνεργείο 4 ατόμων). Η διαδοκίδωση θα είναι με ελάχιστο κόστος αφού το φερόμενο βάρος είναι από 12 - 15 κιλά / μ2 . Τα ελάσματα έχουν εγγύηση εφόρου ζωής . Η μόνωση έχει λ=0.21 . Η πυκνώτητα της πολυουρεθάνης είναι <95% και το βάρος του μονωτικού αφρού 42 κιλά / μ3 ! Είναι σε άλλη διάσταση. Παρόλο που έχουμε κατασκευάσει σκεπές με ασφαλτικό και εξιλασμένη πολυστερίνη ΧPS των 38 κιλών /μ3, φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι η κεραμοσκεπές με πάνελ κεραμίδι είναι ΜΕΣΟΣΤΑΘΜΙΚΑ η πιο φθηνή λύση για επικαλύψεις με τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ δυνατά αποτελέσματα σε θερμομόνωση και εγγύηση εφόρου ζωής. Αδράνεια σε παγετούς και τεράστια αντοχή σε UV διότι τα χρώματα τους είναι προβαμμένα με 25 μικρά Polyester Coating και 7 μικρά Primer.

Είναι το μέλλον στις επικαλύψεις και σύμφωνα με τα στατιστικά της εταιρίας μας (ας μην θεωρηθεί δόλια διαφήμιση) τα οποία πηγάζουν από ζητήσεις εν δυνάμει πελατών, το 2015 θα είναι η χρονιά που το πάνελ κεραμίδι θα ξεπεράσει σε πωλήσεις το απλό πάνελ πολυουρεθάνης. Σας παραθέτω μερικά στοιχεία από το website μας για ενημέρωση σας για κάποιο από τα προϊόντα μας:

Tα πάνελ κεραμίδι έχουν ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με τα παραδοσιακά κεραμίδια τις τσιμεντόπλακες και είναι 100% θερμομονωτικά & υγρομονωτικά εφ΄ όρου ζωής. Το  πάνελ  κεραμίδι είναι  η πιο τελειοποιημένη μορφή μονωμένης μεταλλικής στέγης με την μορφή κεραμιδιού. Προσφέρει όλα τα πλεονεκτήματα του κλασικού ρωμαϊκού κεραμιδιού της κεραμοποιίας, χωρίς όμως τα μειονεκτήματά του.

 

Πλεονεκτήματα:

 

Αντισεισμική κατασκευή

Τέλεια θερμομόνωση

Πολύ καλή ηχομόνωση

Το χαμηλό του βάρος που ισούται μόνο με το 1/3 του βάρους του αντίστοιχου κεραμιδιού της κεραμοποιίας

Μηδαμινές ανάγκες συντήρησης. Δεν επηρεάζεται από συστολή - διαστολή και πάγο. Δεν ξεθωριάζει, δεν σπάει, δεν χαλάει

Πλήρης επισκεψιμότητα της στέγης, χωρίς καμία παραμόρφωση

Πλήρης στεγανότητα του σε οποιαδήποτε εισροή νερού ή υγρασίας

Ελάχιστος χρόνος τοποθέτησης

Πιστοποιητικό ISO 9001:2000  που καταδεικνύουν την ποιότητα κατασκευής τους (Το πιστοποιητικό ανά πάσα στιγμή στη διάθεση σας)

Εγγύηση εφ΄ όρου ζωής (με σωστή τοποθέτηση)

Οικονομία (Με ένα προϊόν αντικαθιστάτε πέντε υλικά: τάβλες, κεραμίδια, πισσόχαρτα, ραμποτέ και μονωτικά. Η απαίτηση για ελαφριά  οικονομική σιδηροκατασκευή / ξυλοκατασκευή λόγο του μικρού του βάρους.)

Προδιαγραφές:

 

Βάρος 12 κιλά/m2

Ελάχιστη κλίση εφαρμογής 13%

Το τυποποιημένο μήκος του κεραμιδιού είναι 350 mm. Το μήκος κυμαίνεται από 2100 mm έως 15400 mm ανά πολλαπλάσια των 350 χιλιοστών.

Ωφέλιμο πλάτος 1 μέτρο

Μέσο πάχος πολυουρεθάνης 7.7 cm

Χρώματα:

Πάνω πλευρά Ral 8004  Copper Brown (Σε μόνιμο απόθεμα)

Πάνω πλευρά Ral 7015  Slate Gray (Σε μόνιμο απόθεμα) με επιβάρυνση κόστους

Πάνω πλευρά Ral 8007  Chocolate Brown 

Πάνω πλευρά Ral 1015  Light Ivory 

Πάνω πλευρά Ral 1018  Zinc Yellow

Κάτω πλευρά Ral 9002  αλλά δύναται να παραγγελθεί και με βαφή απομίμησης ξύλου (Σε απόθεμα) με επιβάρυνση κόστους

 

Όπως βλέπεται υπάρχει και η δυνατότητα να παραδοθούν σε διάφορους χρωματισμούς και μάλιστα σε Ral 8004 & Ral Ral 7015 είναι ετοιμοπαράδοτα.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα και να ζητήσω κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με τα επισμαλτωμένα κεραμίδια!

Έχω διαβάσει όσα έχουν γραφτεί στην συγκεκριμένη ενότητα. Θα ήθελα όμως και την δική σας γνώμη-εμπειρία σχετικά με αυτά τα κεραμίδια, γιατί έχω ρωτήσει σε γνωστό εργοστάσιο που τα παράγει και μου είπαν ότι όλα είναι καλά χωρίς κανένα μειονέκτημα πράγμα που με κάνει να έχω κάποιες αμφιβολίες..

 

Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω αυτό το τύπο κεραμιδιού, είναι ρωμαϊκού τύπου, επισμαλτωμένο με απόχρωση "αιματίτη" και ματ υφή όπως στην εικόνα:

http://www.tsakiroglou.gr/wp-content/uploads/2011/04/aimatitis_big.jpg

 

Κατοικώ στην Αθήνα, και ενδιαφέρομαι να "ντύσω" κάποια στέγαστρα καθώς και τμήμα της οροφής του σπιτιού με επισμαλτωμένα κεραμίδια, κυρίως για αισθητικούς λόγους για να έχω ένα διαφορετικό αποτέλεσμα και όχι την κλασσική κόκκινη σκεπή.

Αυτό που φοβάμαι περισσότερο και θέλω να ρωτήσω, είναι αν η επικάλυψη τους αντέχει αρκετά στον καιρό και αν κρατάει πολλά χρόνια χωρίς φθορές, σκασίματα, ξεφλουδίσματα κλπ.

Στο εργοστάσιο όταν ρώτησα δεν μου είπαν κάτι για εγγύηση.. Εσείς όντας πιο γνώστες από εμένα, τι θα μου προτείνατε να κάνω? Τι πρέπει να ξέρω και να προσέξω στα επισμαλτωμένα κεραμίδια?

Αν θέλετε βοηθήστε με λίγο γιατί θα είναι πολύ άσχημο να έχω μετά από λίγα χρόνια ξεφλουδισμένα γκριζοκόκκινα κεραμίδια! Οπότε αν όντως έχουν παρατηρηθεί προβλήματα καλύτερα να μην τα επιλέξω..

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αγαπητέ φίλε Κωνσταντίνε....δυστυχώς, δεν παρακολούθησα εγκαίρως το θέμα, για να σου λύσω τις όποιες απορίες σου.

Τα επισμαλτωμένα κεραμίδια, είναι κοινά (κόκκινα) κεραμίδια που έχουν ψεκασθεί με "σμάλτο" (glaze) και έχουν ψηθεί μαζί με αυτό σε υψηλές θερμοκρασίες.

Θεωρητικά, αν δεν χτυπηθούν μεταξύ τους ή κατά την τοποθέτηση, δεν θα ξεφλουδίσει το σμάλτο αυτό καθ' αυτό!

Ωστόσο, η ύπαρξη επικάλυψης στο κεραμίδι αφενός καθιστά άχρηστα τα οφέλη του κεραμικού σαν υλικό (φυσική διαπνοή, με εκβολή των υδρατμών, φυσικό δροσισμό το καλοκαίρι κατά την εκβολή της υγρασίας κ.α.), αφετέρου αναδεικνύει τυχόν προβλήματα δομής που μπορεί να έχει ένα μη ποιοτικό κεραμίδι:

Τυχόν κεραμίδια με χαμηλή αντοχή σε παγετό (εκεί που πονούν συνήθως τα κεραμίδια, και λίγες εταιρείες παρέχουν γραπτή εγγύηση), απορροφώντας υγρασία που τυχόν περνά από τις εγκοπές των αλληλοεπικαλύψεων, μη έχοντας πώς να την εκβάλλουν καθώς οι πόροι του κεραμιδιού είναι σφραγισμένοι από το υλικό επισμάλτωσης, με την διαστολή σε συνθήκες παγετού αρχίζουν να παρουσιάζουν αποφλοιώσεις και εντέλει σπάζουν.

 

Συνοψίζοντας, η επικάλυψη σμάλτου δεν "ξεβάφει" όπως τα κοινά χρώματα, αν αυτή είναι η ερώτησή σου, έχει όμως άλλου είδους προβλήματα τα οποία περιέγραψα ανωτέρω!

 

ΥΓ. Με προβληματίζει που ρώτησες για εγγύηση και δεν σου είπαν κάτι...

 

ΥΓ. 2: Τελικά, τι επέλεξες;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.