Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση φακέλου άδειας δόμησης


BelegrisM

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω εκδώσει μία άδεια δόμησης επισκευής και προσθήκης κατ επέκταση τον Ιούνιο του 2013.

Σήμερα το πρωί ήρθε ο ελεγκτής δόμησης για τον έλεγχο της θεμελίωσης της προσθήκης. Ενώ τα βρήκε όλα σύμφωνα με την μελέτη μου είπε ότι δεν μπορεί να δώσει το οκ καθώς τα απόλυτα υψόμετρα στην απέναντι πλευρά του δρόμου δεν έχουν μεγάλη υψομετρική διαφορά σε σχέση με αυτά εντός του οικοπέδου. 

 

Μου ζήτησε λοιπόν να τα διορθώσω κάνοντας ενημέρωση φακέλου και στην συνέχεια να έρθει και να μου δώσει το οκ. 

Του εξήγησα μάταια ότι τα σημεία που χτυπήθηκαν από τον γεωδαιτικό σταθμό στην απέναντι πλευρά του δρόμου είναι με το laser σε υψηλότερη στάθμη από αυτή του δρόμου καθ΄ως εκεί υπάρχει μαντρότοιχος. Μου είπε ότι το αντιλαμβάνεται αλλά δε μπορεί να δώσει το οκ. 

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Εγώ ενημερώνοντας το τοπογραφικό με τα υψόμετρα στην στάθμη του δρόμου, θα μπορώ να τα αλλάξω και στο διάγραμμα δόμησης? Γιατί σύμφωνα τόσο με το άρθρο 6 παρ. 9 του 4030/2011 όσο και με τις διευκρινιστικές διατάξεις του 4067/2012 ενημέρωση επιτρέπεται σε τροποποιήσεις μελετών που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες οι εγκρίσεις από άλλους φορείς.

2) Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει νακάνω για την υποβολή της ενημέρωσης στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

YA Αριθμ. οικ. 7533, ΦΕΚ 251Β/2012, άρθρο 3 :
2. Για την αναθεώρηση ή ενημέρωση Άδειας Δόμησης υποβάλλονται τοπογραφικό διάγραμμα, τεχνική περιγραφή στην οποία περιγράφεται το έργο και το στάδιο εργασιών στο οποίο βρίσκεται, καθώς επίσης και όλα τα στοιχεία που μεταβάλλονται, σε δύο αντίγραφα.

 

Θα σου πρότεινα τα υψόμετρα που λείπουν στο τοπογραφικό-δ.δ να συμπληρωθούν με τα ελλείποντα και όχι να αντικατασταθούν ...

Link to comment
Share on other sites

YA Αριθμ. οικ. 7533, ΦΕΚ 251Β/2012, άρθρο 3 :

2. Για την αναθεώρηση ή ενημέρωση Άδειας Δόμησης υποβάλλονται τοπογραφικό διάγραμμα, τεχνική περιγραφή στην οποία περιγράφεται το έργο και το στάδιο εργασιών στο οποίο βρίσκεται, καθώς επίσης και όλα τα στοιχεία που μεταβάλλονται, σε δύο αντίγραφα.

 

Θα σου πρότεινα τα υψόμετρα που λείπουν στο τοπογραφικό-δ.δ να συμπληρωθούν με τα ελλείποντα και όχι να αντικατασταθούν ...

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.