Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΙΚΑΤΣΑ vs ΔΟΑΤΑΠ - Αντιστοιχία και μαθήματα


cfousteris

Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά από 12+ χρόνια σκέφτομαι να ασχοληθώ και πάλι με το ΔΙΚΑΤΣΑ (πλέον ΔΟΑΤΑΠ) και την αντιστοίχιση του πτυχίου μου ως Ηλ. Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ. Η αναγνώριση έχει γίνει από το 2001 με τον αντίστοιχο τίτλο σπουδών του ΕΜΠ όμως για την αντιστοίχηση μου είχαν ζητήσει να δώσω 2 μαθήματα...

 

1. Αλγόριθμοί και πολυπλοκότητα

2. Βάσης δεδομένων

 

...τα οποία δεν έδωσα ποτέ. Πλέον όμως με το ΔΟΑΤΑΠ μπορεί κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει και η απόφαση του ΔΙΚΑΤΣΑ να μην ισχύει 100% ή λόγο προϋπηρεσίας να μπορεί με ένσταση να αναθεωρηθεί η απόφαση για τα extra μαθήματα. 

 

Έχει κάποιος συνάδελφος προσωπική εμπειρία με το θέμα ή έχει ακούσει από κάποιον γνωστό του τι ισχύει πλέον και αν η προϋπηρεσία έχει σημασία?

 

Η σπουδές μου έλαβαν χώρα στην Αγγλία με BEng Electrical & Electronic Eng. και MSc Data Telecommunications & Networks

 

ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.....Αν ζητήσεις επανεξέταση μπορεί να κριθείς με αυστηρότερα κριτήρια και να φας περισσότερα μαθήματα. Εχώ κρίθηκα με ΔΙΚΑΤΣΑ και έδωσα τα ίδια με ΔΟΑΤΑΠ...Σε συζητήσεις off the record εκεί μου είπαν "τυχερός είσαι, σήμερα θα έτρωγες περισσότερα.." Οπότε έδωσα με την αρχική απόφαση και ξεμπέρδεψα. (Από Αγγλία και εγώ Beng+MSc)

Φίλε 2 μαθήματα είναι, ο μέσος όρος είναι 4 και πάνω...Εγώ έδωσα 5 στο ΕΜΠ...

 

ΥΓ. Καμία σχέση δεν έχει η προυπηρεσία με την αναγνώριση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες, μπορεί να τα δώσω και να ξεμπερδεύω απλά δεν ξέρω την διαδικασία, τι κάνω πάω μια ωραία στο πανεπιστήμιο της Κρήτης (γιατί εκεί μου έχουν την αντιστοιχηση) και μπαίνω στην εξεταστική?

 

Πως τα έδωσες εσύ, πρέπει να κάνω έγγραφη η κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι πηγαίνεις με το χαρτί της απόφασης στη γραμματεία της σχολής και κάνεις εγγραφή σε αυτά τα μαθήματα...Ξέρουν αυτοί για αυτές τις περιπτώσεις...

Υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι διαφορετικού εξαμήνου τα μαθήματα, οπότε θες σίγουρα τότε 1 χρόνο. Πας κανονικά στις εξεταστικές σαν κανονικός φοιτητής. Αν (λέμε τώρα) κάποιο μάθημα είχε και εργαστήριο (είχα στο ΜΕΚ τέτοιο) πρέπει αναγκαστικά να το κάνεις.

Κοίτα δεν υπάρχει περίπτωση να πηγαίνεις στα θρανία στις ώρες μαθημάτων..Πιάσε τους καθηγητές των μαθημάτων που δίνεις και πες τους στα ίσια..Αυτό και αυτό, τι παίζει με ύλη. Αν δεν είναι κανας στριμένος θα βοηθήσει.

Ετσι το έκανα εγώ...Μετά βέβαια μη φανταστείς ότι γίνονται όλα τσακ μπαμ..Πρέπει να περιμένεις να σου δώσει βεβαίωση η σχολή και μετά να ξαναπας το ΔΟΑΤΑΠ να την καταθέσεις....περιμένεις να βγάλουν απόφαση..Θέλει χρόνο κανά 4μηνο? Θα σε γελάσω..

 
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, θα οπλιστω με υπομονή και θα ξεκινήσω για Κρήτη ;0)

 

Και πάλι ευχαριστω για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες, μπορεί να τα δώσω και να ξεμπερδεύω απλά δεν ξέρω την διαδικασία, τι κάνω πάω μια ωραία στο πανεπιστήμιο της Κρήτης (γιατί εκεί μου έχουν την αντιστοιχηση) και μπαίνω στην εξεταστική?

 

Πως τα έδωσες εσύ, πρέπει να κάνω έγγραφη η κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλε εδωσα Κρητη Βασεις Δεδομενων, Αλγοριθμοι και C++/Java και εγω με ΔΙΚΑΤΣΑ σε φιλο βγαλαν 8

 

Ο καθηγητης που κανει αλγοριθμους επειδη σπουδασε Αγγλια μας νιωθει και βοηθαει αρκετα

 

Βασεις δεδομενων θα ταλαιπωρηθεις εγω το περασα με την 3 φορα

 

Πρεπει να πας να κανεις εγγραφη για την εξεταστικη που επιθυμεις να δωσεις.

 

Καλο κουραγιο σου ευχομαι γιατι ειναι επιπονη διαδικασια .....

 

Και γρηγορα να ξεμπερδευεις μην ξαναπας ΔΟΑΤΑΠ θα σου βγαλουν περισσοτερα μαθηματα 100% δυο τα ξεπετας ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου έδωσε το ΔΟΑΤΑΠ 5 μαθήματα να δώσω :

Οδοποιία 1

Οδοποιία 2

Αστική Υδραυλική

Δυναμική των Κατασκευων και

Μπετόν 3

 

Και πρέπει να διαλέξω Πολυτεχνείο... Όλοι από εξωτερικό διαλέγου ή της Ξάνθης ή του Βόλου.

Μήπως ξέρει κανείς που έχει ακολουθήσει την διαδικασία ποιό είναι το πιο εύκολο?

Edited by Maria Zannetaki
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα κι απο μενα. Πηρα την αποφαση μετα απο 8 χρονια να δωσω τα μαθηματα που μου ειχε βγαλει το ΔΟΑΤΑΠ.

 

ΜΕΚ

Αντοχη Υλικων ΙΙ

Μεταδοση Θερμοτητας

Υλικα - Μεταλλογνωσια

 

Το θεμα ειναι σε μια ερευνα στον οδηγο σπουδων του ΕΜΠ καποια μαθηματα δεν ειναι με αυτον το τιτλο.

 

Πρεπει να τα δωσω σε καποιο πολυτεχνειο που θα εχει ολους τους συγκεκριμενους τιτλους ή θα μπορει να γινει και η αναγνωριση σε οποιο πολυτεχνειο κι αν τα δωσω? Η μηπως πρεπει να παω στο ΔΟΑΤΑΠ να προσπαθησω για καποια αλλαγη. Πχ η μεταλλογνωσια ειναι στους μεταλλειολογους.

 

Μαθε γερο γραμματα ξαφνικα.

Edited by Dimitris_81
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο ΕΜΠ πχ στο τμήμα μηχανολόγων και θα τους δώσεις τη λίστα με τα μαθήματα που σου έβγαλαν. Εκεί θα σε εγγράψουν στα αντίστοιχα μαθήματα αν έχει αλλάξει ο τίτλος θα σου δώσουν επίσημα στην αντιστοιχία μαθημάτων (πχ το αντοχή υλικών είχε γίνει τεχνικά υλικά κτλ κτλ)...Τα δίνεις στο αντίστοιχο εξάμηνο που εξετάζονται και τέλος...

Τη συνεννόηση την κάνεις στη γραμματεία της σχολής υπάρχει άτομο για αυτό το σκοπό μόνο

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.