Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταγενέστερη της Οικοδομικής Άδειας κατάτμηση οικοπεδου/γηπέδου και Ο.Α.


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να κάνω τακτοποίηση πισίνας η οποία βρισκεταί εντός δυο οικοπέδων (πάνω στο όριο) τα οποία ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Στο ένα οικόπεδο υπάρχει κτίσμα με οικοδομική άδεια κ στο άλλο τίποτα. Υπάρχει τρόπος? Ο τεμαχισμός έγινε μετά την έκδοση της άδειας αλλά στη άδεια ποτυπώνεται μόνο το ένα οικόπεδο.

Edited by silvi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Καλησπερα... σε άδεια του 81 φαίνεται οικόπεδο 600 τ,μ ..μεταγενεστερα γινεται καθετη συνιδιοκτησια στην οποια το οικοπεδο φαίνεται μικροτερο απο αυτο της αδειας..το νεο οικοπεδο ως ολοκληρο αλλα και οι δυο αυτοτελης ιδιοκτησιες βασει της καθετης δεν παραβιαζουν τις πολεοδομικες διαταξεις ...εγω θελω να ρυθμισω μια εκ των δυο ιδιοκτησια (αυτοτελης ιδιοκτησια) ...θεωρω οτι δεν εχω Ο.Α??? 

Link to comment
Share on other sites

"νταξ'".... που θάλεγε και ο σταυρος

 

το οικοπεδο ειναι μεν μικροτερο

αλλα τα τμ.που χτισθηκαν αντιστοιχουν σε αυτο το μικροτερο οικοπεδο

 

και καθε  μία  καθετη εχει   χτισει τα  νομιμα τμ..

 

ποιά ειναι η αυθαιρεσια???

 

ξαναδες το παραρτημα στο 1....λεει για οικοπεδο που ειναι μικροτερο λογω μεταγενεστερης κατατμησης με συνεπεια να μην ταυτιζεται με αυτο για το οποιο εκδοθηκε η ΟΑ....που εχτισε  με σδ. αντιστοιχο  για "μεγαλυτερο"

 

αλλα αν σε οικοπεδο 600 τμ. εχτιζες 500 τμ. και εσυ εχτισες μονον 400

και μετα μειωθηκε το εμβαδον και μπορουσες να χτισεις "400"

 

κατα πόσο και σε τί εισαι "παραβατης"

 

[ήλεγξες το πώς και γιατί προεκυψε η διαφορά στα τμ?]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... σε άδεια του 81 φαίνεται οικόπεδο 600 τ,μ ..μεταγενεστερα γινεται καθετη συνιδιοκτησια στην οποια το οικοπεδο φαίνεται μικροτερο απο αυτο της αδειας..το νεο οικοπεδο ως ολοκληρο αλλα και οι δυο αυτοτελης ιδιοκτησιες βασει της καθετης δεν παραβιαζουν τις πολεοδομικες διαταξεις ...εγω θελω να ρυθμισω μια εκ των δυο ιδιοκτησια (αυτοτελης ιδιοκτησια) ...θεωρω οτι δεν εχω Ο.Α??? 

Απο τη στιγμη που δεν εγινε ανακληση της αδειας θεωρεις νομιμες τις δυο ιδιοκτησιες...Για τον υπολογισμο των υπερβασεων πέραν των κτισματων της οικοδομικης αδειας, βαζεις "ναι" στο οικοδομική αδεια και υπολογιζεις συμφωνα με τα μετρα του τοπογραφικου που επισυναπτεται στην οικοδομικη αδεια.Δε σου ζηταει κανεις να κάνεις νεο τοπογραφικο για την ενταξη στον 4178 και στην περιπτωση σου δεν εχει γινει κατατμηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικα μετα απο ερευνα διαπιστωσα οτι εχει γινει κατατμηση, και στο εναπομένων οικοπεδο εγινε καθετη..εγω ρυθμιζω την ιδιοκτησια 2 της καθετου η οποια τηρει και τα τετραγωνικα και τους ορους δομησης ως προς το οικοπεδο βασει πινακα..βαζω ναι η οχι στην οικοδομικη αδεια? 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σχετικά με το παράρτημα Α 1γ του 4178/2013, το οποίο έλεγε ότι σε περίπτωση μεταγενέστερης κατάτμησης επιλέγεται συντελεστής ''χωρίς οικοδομική άδεια'' (και επομένως εγείρονται ερωτήματα εάν θα πρέπει να ληφθεί όλο το κτίριο στον υπολογισμό του προστίμου, εάν είναι όλο αυθαίρετο κτλ...)

 

Βλέπω ότι το εν λόγω παράρτημα έχει αλλάξει με το ΦΕΚ 39 Β'/14-1-2014

το οποίο αναφέρει σχετικά:
''Θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ' υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και της θέσης των προβλεπόμενων να κατασκευαστούν στην οικοδομική άδεια''.


Επίσης το ίδιο φαίνεται και από την ερωταπάντηση Νο 613 και 614.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

γειά σας, σε συνέχει ενός ερωτήματός μου σε άλλο θέμα: σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων εντός σχεδίου έγινε κατάτμηση της μερίδας σε τμήμα 900τ.μ.>300τ.μ. (αρτιότητα) χωρίς όμως  να έχει πρόσοψη σε δημόσιο δρόμο ή να εξασφαλίζεται συμβολαιογραφικά πρόσβαση μέσω κάποιας δουλείας.  η οικοδομική άδεια βγήκε σε οικόπεδο 2000τμ. το 1981 και το 1998 για προσθήκη ορόφου αλλά στο κτηματολόγιο φαίνεται πλέον οικόπεδο 900τ.μ με την περιγραφή της αυτοτελούς οικοδομής. κτηματολογικά όμως και όπως περιγράφεται και στα όρια με γειτονικές μερίδες, το οικόπεδο 900τ.μ. δεν διαθέτει πρόσωπο σε δρόμο. η ενημέρωση έγινε το 2008 πριν τους νόμους αυθαιρέτων (προφανώς για να γίνει η μεταβίβαση τότε στο σημερινό ιδιοκτήτη). Τώρα που ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει ΣΟΙ και υπάρχουν αυθαίρετα (χρόνος εκτέλεσης 1997), για να προχωρήσει απαιτείται η ρύθμιση με Ν.4178/'13 αλλά σύμφωνα με τα αναφερόμενα όλη οικοδομή πρέπει να δηλωθεί χωρίς οικοδομική άδεια, δηλαδή εξ ολοκλήρου αυθαίρετη, εφόσον δεν μπορεί να βγει και νέα οικοδομική άδεια? δεν είναι λίγο παράλογο αυτό? είναι από τις περιπτώσεις που αναμένουμε διευκρινήσεις από το υπεκα? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω μια ερώτηση αν γνωρίζει κανείς.

 

Σε γήπεδο αρτιο και οικοδομήσιμο με οικοδομιή άδεια η οποία εξαντλεί την δόμηση (600,00 τμ μέγιστη, λόγω μεικτής χρήσης) , υπάρχει περίπτωση να επιτρέπεται κατάτμηση εφόσον δημιουργούντε 2 άρτια και οικοδομήσιμα ?

Link to comment
Share on other sites

όχι

Δεν επιτρέπεται να παραβιάζει το Δ την κάλυψη Σ.Ο και τη δόμηση 

(που ήδη με την Ο.Α χρησιμοποίησε -εν προκειμένω το σ.δ) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.