Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταγενέστερη της Οικοδομικής Άδειας κατάτμηση οικοπεδου/γηπέδου και Ο.Α.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αυθαιρεσία είναι ότι αντί για ισόγειο έγινε τριωροφο (στους ορόφους εννοείται έχω υπερβαση δόμησης) και όλο το κτίριο βρέθηκε εντός του Δ και της πρασιάς  λόγω της κατατμησης του οικοπέδου, καθώς και σε άλλη θέση (υψος ) σε σχεση με οικ.αδεια. Εχει απ' ολα όπως βλέπεις;

το θέμα μου είναι πρέπει υποχρεωτικά να το βάλω χωρις οικ.αδεια; ή με οικ.αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , να κάνω μια ερώτηση : έχω κτίριο προ '83 διαστάσεων 15*30 με οικοδομική άδεια  σε οικόπεδο που μετά από κατάτμιση και διάνοιξη πλαγίας οδού βρέθηκε να έιναι το οικόπεδο το ένα τρίτο σε εμβαδόν και το κτίριο να μην έχει πλάγιες αποστάσεις, να έχει διασταση 15*20 και να βρίσκεται κα εντός πρασιάς.

Για τη δήλωση του στο 4178, συμφωνα με όσα διαβάζω παραπάνω θεωρείται ότι πρέπει να το πάω χωρίς οικοδομική άδεια  ή με οικοδομική άδεια υπολογίζοντας τις αντίστοιχες υπερβασεις κάλυψης, Δ και πρασιάς σύμφωνα με τα ισχύοντα για το νέο οικόπεδο; Υπέβαση δόμησης θεωρώ ότι δεν έχει εφόσον αυτή καλύπτεται από το σδ του νεου οικοπέδουτ, σωστά ;

 

 

Η αυθαιρεσία είναι ότι αντί για ισόγειο έγινε τριωροφο (στους ορόφους εννοείται έχω υπερβαση δόμησης) και όλο το κτίριο βρέθηκε εντός του Δ και της πρασιάς  λόγω της κατατμησης του οικοπέδου, καθώς και σε άλλη θέση (υψος ) σε σχεση με οικ.αδεια. Εχει απ' ολα όπως βλέπεις;

το θέμα μου είναι πρέπει υποχρεωτικά να το βάλω χωρις οικ.αδεια; ή με οικ.αδεια.

 

Γνώμη μου είναι ότι ο μόνος λόγος για να μπει κάτι στον Ν.4178/13 χωρίς ΟΑ ενώ έχει, είναι η ψεύτικη αρτιότητα. Εφόσον έχει μεταγενέστερη κατάτμηση (γενικά μεταβολή στις ρυμοτομικές), δεν έχει τέτοιο θέμα. Αν ο πελάτης σου είχε χτίσει αυτό που προέβλεπε η ΟΑ, όλα θα ήταν εντάξει, όπως και να έχει διαμορφωθεί το ρυμοτομικό ΜΕΤΑ την ΟΑ.

 

Συνεπώς, αυθαίρετο είναι ότι διαφέρει από την ΟΑ, οπότε πιθανότατα το ισόγειο να μην έχει πρόβλημα. Τώρα, για τους ορόφους, είναι ΥΔ σαφώς, η οποία θα επιβαρυνθεί πλέον από την σημερινή κατάσταση (εντός Δ, πρασιά, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

1. Η κατάτμηση έγινε με υπαιτιότητα του πελάτη σου ή με υπαιτιότητα άλλου;

Κατάλαβα πως έγινε με υπαιτιότητα άλλου.

Οπότε η ΟΑ δεν μπορεί να "ακυρωθεί".

Άρα έχεις κτίριο με ΟΑ και συμφωνώ με τον dsworks

 

2. Πότε έγιναν οι αυθαιρεσίες; Πριν ή μετά την κατάτμηση;

Εδώ υπάρχει ένα ζήτημα.

Μπορείς να κάνεις έλεγχο με το τι ίσχυε την περίοδο της κατασκευής αν έγιναν προ κατάτμησης;

Αν έγιναν μετά της κατάτμησης θα ελέγξεις με το οικόπεδο και τα χαρακτηριστικά του σήμερα..

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ για την απάντηση στο post 14

 

Διάβασα το θέμα γρήγορα και έχω κάνει λάθος. Θεώρησα ότι η κατερίνα κ. μιλάει για απότμηση λόγω απαλλοτρίωσης ή τροποποίησης ρυμοτομικού.

 

Αν όντως είναι κατάτμηση, δηλαδή εκούσια διαίρεση του αρχικού γηπέδου σε άρτια & οικοδομήσιμα τμήματα, τα πράγματα είναι διαφορετικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στο παραρτημα α του 4178/13 λεει στην επεξηγηση των τετραγωνικων  για οικοδομική αδεια 1β) οχι γ) το υποεξεταση οικοπεδο είναι μικροτερο λόγω μεταγενεστερης κατατμησης.........Αρα με βάση αυτό δεν είμαι υποχρεωμενη να το βάλω χωρίς οικοδομική αδεια , άρα συντελεστη 2;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατάλαβα πως έγινε διάνοιξη οδού (για αυτό λέω υπαιτιότητα άλλου) και απαλλοτρίωση...

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν μετά τα παραπάνω και το νέο παράρτημα βγάλατε άκρη ενημερώστέ και εμένα ρε παιδιά.

Βγήκε οικοδομική άδεια, έγινε κατάτμηση σε δύο άρτια και οικοδ. χωρίς να έχουμε υπερβάσεις και χωρίς να προκύπτει κάποια αυθαιρεσία.

Μετα έγινε προσθήκη αυθαίρετης αποθήκης.

Η λογική λέει οτι βάζω οτι έχω οικοδομική άδεια.

Ο νόμος λέει οτι δεν έχω (αν κατάλαβα καλά).

 

Κατάλαβα; (δε νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, πως θα το τακτοποιουσατε?

Υπαρχει τιτλος του 1973 για οικοπεδο 1000τμ εντος οικισμου προ 23,

Το 1978 εκδιδεται ΟΑ για κτιριο στην οποια εμφανιζεται το μισο οικοπεδο

Το 1985 εκδιδεται ΟΑ για κτιριο στην οποια εμφανιζεται το υπολοιπο οικοπεδο

σε καμια απο τις δυο δεν εχει κατατεθει τιτλος και πλεον υπαρχουν και αυθαιρετες κατασκευες.

Υπολογιζω καθε μια χωριστα συγκριωοντας αυθαιρεσιες με βασει τις ΟΑ ή

θεωρω οτι δεν υπάρχουν ΟΑ

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.