Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταγενέστερη της Οικοδομικής Άδειας κατάτμηση οικοπεδου/γηπέδου και Ο.Α.


Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι..

 

Εχω γηπεδο 10στρεμματων οπου στεγαζεται βιοτεχνικη μοναδα με ΟΑ. Ο ιδιοκτητης θελει να κατατμησει το γηπεδο σε 2 κομματια..Θεωρωντας οτι δημιουργουνται 2 (στο ενα θα βρισκεται το κτιριο ολοκληρο ενω το αλλο θα ειναι κενο) αρτια και οικοδομησιμα γηπεδα (καταλληλο εμβαδον και προσωπο) θα ηθελα να ρωτησω το εξης: ''Πρεπει να προβω σε αναθεωρηση τοπογραφικου λογω αλλαγης διαστασεων κα εμβαδουν γηπεδου, δεδομενου οτι το τοπογραφικο της ΟΑ αναφεροταν σε ολο το γηπεδο''? Εννοειται πως οι αποστασεις Δ δεν προκειται να παραβιαστουν (στο συνορο με το νεο γηπεδο)..

Επισης, αν δεν εχει εξαντληθει ο ΣΔ τοτε στο εναπομειναν ισχυει ο υπολοιπος συντελεστης ή παει ως αυτονομο γηπεδο αρα και αυτονομος ΣΔ?

 

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναθεώρηση άδειας που έχει κλείσει δεν γίνεται.

Καλύτερα να ρωτήσεις την οικεία Υ.ΔΟΜ για το αν δέχονται να κάνεις ενημέρωση φακέλου (προσωπικά το βλέπω δύσκολο να το δεχτούν αφού αλλάζουν στοιχεία του δ. κάλυψης).

Επίσης κατάτμηση δεν γίνεται χωρίς να υπάρξει μεταβίβαση κυριότητας ή ποσοστού. 

Αν γίνει κατάτμηση, το όμορο θα έχει το συντελεστή δόμησης που του αναλογεί σύμφωνα με την επιφάνειά του. Δεν υπάρχει μεταφορά Σ.Δ από το ένα γήπεδο στο άλλο.

Υ.Γ.1 Καλείσαι να ελέγξεις εκτός από τους γενικούς όρους δόμησης και τους ειδικούς (π.χ ΣΧΟΟΑΠ, ΓΠΣ, ΖΟΕ, δίκτυο νατούρα 2000, επιτρεπόμενες σημερινές χρήσεις κλπ)

Υ.Γ 2 Η πρόθεση κατάτμησης αφορά για περιορισμό αξίας προσημείωσης ακινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εχει κλεισει, εννοεις εχει παρει ρευμα ή εχει παρελθει η 5ετια ισχυς της?

Μεταβιβαση ποσοστου ή κυριοτητας φυσικα και θα γινει μεσω συμβολαιων..

Η προθεση μου ειναι να ξεπερασω τον σκοπελο των αυθαιρεσιων στην βιοτεχνια (υπερβασεις περα της ΟΑ) διοτι ειναι μετα του 2011..Με απωτερο στοχο να δομηθει ενα νεο κτιριο..

Γι αυτο ζηταω να χωριστει το γηπεδο ετσι ωστε να ''παιξω μπαλα'' στο καθαρο..

Link to comment
Share on other sites

όταν έχει θεωρηθεί για ρεύμα. (είχαν υπογραφεί οι υπεύθυνες δηλώσεις επιβλέποντος και ιδιοκτήτη ότι όλες οι εργασίες αποπερατώθηκαν και ήταν πολεοδομικά σύννομες και εφαρμόστηκαν οι μελέτες κλπ).

 

Πλέον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν πρώτα δεν κάνεις νομιμοποίηση των αυθαιρεσιών (αναφέρεις ότι υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ γι αυτό το προτείνω) αφού βεβαίως καταβληθεί το αντίστοιχο πρόστιμο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για υπαγωγή στο ν. 4178/13, αλλά για νομιμοποίηση με νέα άδεια, αφού πρώτα πληρωθούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και με την προϋπόθεση βεβαίως ότι έχει ελεγχθεί το ακίνητο και είναι δυνατή με βάση τόσο το Σ.Δ, όσο και τα άλλα πολεοδομικά μεγέθη (και χρήσεις γης) η νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, μου προτεινεις να φωναξω την υπηρεσια, να βγαλει τα προστιματα και μετα να βγαλω αδεια?

Δεν μου εχει ξανατυχει..αν μπορεις να γινεις πιο σαφης θα με βοηθουσε..

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά 'αυτοκαταγγελία" είναι. Μη σε τρομάζει η λέξη. Η ίδια διαδικασία ακολουθείται. Θα συνεννοηθείς με την πολεοδομία για τα σχετικά. Να εύχεσαι να μπορεί να γίνει νομιμοποίηση γιατί σε πολλές περιπτώσεις οι ιδιοκτήτες έκαναν αυθαίρετα μετά το 2011 χωρίς να υπάρχει δυνατότητα νομιμοποήσης (έστω και με πληρωμή προστίμων).Αν ισχύει η παλιότερη νομοθεσία περί πληρωμής προστίμων, ο ιδιοκτήτης μπορεί να έχει έκπτωση 30% αφού δεν θα κάνει ένσταση και θα αποδεχθεί το βεβαιωθέν πρόστιμο της πολεοδομίας. Τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω την εξής περίπτωση για 4178.

Ιδιοκτησία με Ο.Α. του 1987 που αφορούσε προσθήκη υφιστάμενου ισογείου κτιρίου προ του 1955, η οποία εφαρμόστηκε σωστά.  Κατά τον έλεγχο του οικοπέδου διαπιστώσαμε ότι έχει γίνει κατάτμηση το 1997  με αποτέλεσμα σήμερα το οικόπεδο να μην είναι άρτιο οικοδομήσιμο. Έχει κάνει ένα δωμάτιο αυθαίρετο και θέλει να το ρυθμίση με τον 4178 μια και δεν μπορεί πλέον να γίνει νομιμοποίηση. 

Πως το χαρακτηρίζω με  Ο.Α. η χωρίς? και τι γίνεται πάει όλο κατηγορία 5? και το υφιστάμενο προ του 1955 που θεωρείται νόμιμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν λοιπόν μετά τα παραπάνω και το νέο παράρτημα βγάλατε άκρη ενημερώστέ και εμένα ρε παιδιά.

Βγήκε οικοδομική άδεια, έγινε κατάτμηση σε δύο άρτια και οικοδ. χωρίς να έχουμε υπερβάσεις και χωρίς να προκύπτει κάποια αυθαιρεσία.

Μετα έγινε προσθήκη αυθαίρετης αποθήκης.

Η λογική λέει οτι βάζω οτι έχω οικοδομική άδεια.

Ο νόμος λέει οτι δεν έχω (αν κατάλαβα καλά).

 

Κατάλαβα; (δε νομίζω)

Λίγο καθυστερημένη η απάντηση (ή καλύτερα η ερώτηση..). Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, πήρα τηλ. στο helpdesk του ΤΕΕ και την μία φορά μου είπαν ότι αφού είναι νόμιμη η κατάτμηση και προκύπτουν άρτια και οικοδομήσιμα κλπ τμήματα, το βάζω με Ο.Α. και την δεύτερη φορά που ξαναπήρα για να το επιβεβαιώσω, μου είπαν ότι σύμφωνα με το γράμμα του νόμου πρέπει να το βάλω χωρίς Ο.Α. Άδικο μέν αλλά ο νόμος δεν είναι δίκαιος(!?) και ίσως γι' αυτό η προηγούμενη συνάδελφος από το ΤΕΕ μου έδωσε την αρχική απάντηση. Ο καθένας λέει την άποψή του γιατί ο ρόλος του ΤΕΕ είναι συμβουλευτικός. Δηλ. φέξε μου και γλύστρησα..Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Αν έχεις καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα, θα σε παρακαλούσα πολύ να μου απαντήσεις.. Εγώ τείνω στο να το βάλω με Ο.Α. γιατί πέρα από άδικο μου φαίνεται και παράλογο.. Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Γ.

Βέβαια το ΤΕΕ Πελοπονήσου στις απαντήσεις του υπερασπίζεται το γράμμα του νόμου,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.