Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταγενέστερη της Οικοδομικής Άδειας κατάτμηση οικοπεδου/γηπέδου και Ο.Α.


Recommended Posts

Εγώ θα βάλω με Ο.Α. αφού η κατάτμηση δεν επηρέασε την νομιμότητα της εκδοθείσας Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μάλλον το τεε τηρεί κατά γράμμα τα λεγόμενα στο παράρτημα Α του νόμου: βάζουμε όχι στην οικοδομική άδεια όταν...γ) "το υπό εξέταση οικόπεδο/γήπεδο είναι μικρότερο (λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης) με συνέπεια να μην ταυτίζεται με αυτό για το οποίο έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια". Άμα μιλάει για ταύτιση ο νομοθέτης, άσ' το καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλακίες λένε... αν δεν επηρεάζεται η νομιμότητα, το κάνω ότι θέλω το οικόπεδο....

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο παράλογο ακούγεται αν είναι τελικά άρτιο και οικοδομήσιμο + χωρίς να επέρχεται υπέρβαση δόμησης ή άλλη αυθαιρεσία...

Link to comment
Share on other sites

Μαλακίες λένε... αν δεν επηρεάζεται η νομιμότητα, το κάνω ότι θέλω το οικόπεδο....

 

σωστα..

ποιά παραβαση εχει ενα οικοπεδο,  που δικαιουνταν να χτισει 500 τμ..

εχτισε τα 250  τμ  δειχνοντας ολο   το οικοπεδο

στη συνεχεια μεταβιβασε  ενα τμημα αρτιο και οικοδομησιμο 

 

και σε αυτο που του απεμεινε  και ειναι αρτιο και οικοδομησιμο... αντιστοιχουν 250 τμ???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Και χαίρομαι που συμφωνείτε, γιατί κι εγώ αναρωτιέμαι, με ποιό δικαίωμα αμφισβητεί κάποιος μια συμβολαιογραφική πράξη που επιτρέπεται από τον νόμο, δεν επηρεάζει την νομιμότητα του κτίσματος σε σχέση με την Ο.Α. και την αρτιοτητα κλπ του οικοπέδου (άσε που το συγκεκριμένο, όπως και άλλα, έχει και υπόλοιπο συντελεστή..) Παρ' όλα αυτά υπάρχει το θεματάκι με το "γράμμα του νόμου"

Link to comment
Share on other sites

το μονο "θεματακι" που βλεπω ειναι μονον

αν ειχε προβει σε μεταβιβασεις  ΟΙ  σε ολοκληρο το  αρχικο οικοπεδο...οποτε δεν θα μπορουσε   αργοτερα να "κοψει"  τμημα απο ενα ολοκληρο οικοπεδο

 

Κατα τα λοιπα

θα πρεπει να προβει σε ενημερωση/ τροποποιηση  της αδειας   δειχνοντας το "τελικο" οικοπεδο,  και να συστησει ΟΙ στο νεο οικοπεδο

για να μην εχει  "αυριο" προβλημα με μεταβιβασεις ή το κτηματολογιο

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά υπάρχει το θεματάκι με το "γράμμα του νόμου"

Ακριβώς.

Η διατύπωση του νόμου (παράρτημα του νόμου) είναι σαφής.

Αν όμως κάποιος δεν θέλει να προβεί σε τακτοποίηση μπορεί να πληρώσει το παράβολο και να κάνει νομιμοποίηση εντός τριετίας, αφού στο νέο οικόπεδο έχει διαπιστώσει ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις.

ΚΑΤΜΗΣΗ-ΥΠΟΛ. ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου το μεγάλο πρόβλημα είναι στη φράση να μην ταυτίζεται...δηλαδή να μην ταυτίζεται α) η έκταση (τ.μ.) που είναι διαφορετική από την οικοδομική άδεια β) τα όρια του οικοπέδου που έχουν αλλάξει εφόσον πλέον κάποια πλευρά ή πλευρές του σχήματος που περιγράφεται στο τοπογραφικό έχουν αλλάξει...μιλάμε πάντα σε σύγκριση με το τοπογραφικό οικοδομικής άδειας. εννοείται ότι πρέπει να ενημερωθεί η ΣΟΙ εφόσον είχε συσταθεί στο σύνολικό οικόπεδο...

κατά τη γνώμη μου εδώ το θέμα της 'αυθαιρεσίας' ανάγεται περισσότερο σε θέμα νομικής ταύτισης ακινήτου με τους τίτλους ιδιοκτησίας περισσότερο παρά τεχνικής ανάμεσα στην οικοδομική άδεια και την πραγματικότητα. 

βέβαια δεν είμαι σίγουρος εάν ο νομοθέτης το έγραψε έχοντας υπόψη τα παραπάνω ή εάν απλά η μη ταύτιση την εννοούσε σαν μια αλλαγή..... :confused:

εξάλλου αν το δούμε στην ουσία του όλη η νομοθεσία των αυθαίρετων κατασκευών βασίζεται στη μη ταύτιση, ότι δεν ταυτίζεται με τα σχέδια είναι αυθαίρετο....αλλά όταν επεκταθείς και στη γη αγγίζεις περισσότερο στα ιδιοκτησιακά-νομικά θέματα....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ιδιώτης αγοράζει τρία όμορα αγροτεμάχια εκτός σχεδίου (1965)

Α άρτιο κ οικοδομήσιμο  4 στρεμ

Β 2στρεμ , Γ 1 στρεμ: μη αρτια 

 

Σε δεύτερο χρόνο (1975)  βγάζει οικοδομική άδεια για κατοικία όπου τα παρουσιάζει ως ένα ενιαίο αγροτεμάχιο 7 στρεμμάτων (4+2+1) εκτός σχεδίου.

 

Σε επόμενη φάση (1990) μεταβιβάζει τα Β & Γ σαν αυτοτελή και κρατά το Α όπου εμπεριέχεται και η κατοικία. 

 

 

Όταν μεταβίβασε είχε το δικαίωμα να τα θεωρήσει αυτοτελή? 

Αν ναι, η κατοικία θεωρείται αυθαίρετη αφού παρουσιάζεται ως ενιαίο το αγροτεμάχιο?? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.