Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτροδότηση τακτοποιημένου ακινητου με Ν.4178/2013


giotaki

Recommended Posts

Γεια σε όλους..

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω μια άδεια εκδοθείσα το 2008 για μια μονοκατοικία (από άλλο συνάδελφο). 

Η οικοδομή κατασκευάστηκε με μια αυθαιρεσία ως προς τα τετραγωνικά, την οποία και τακτοποίησα με το Ν. 4178/2013.

Τώρα ο πελάτης θέλει να πάρει οριστικό ρεύμα και νερό. ΩΣΤΟΣΟ, η οικοδομή δεν είχε πάρει ποτέ εργοταξιακό ρεύμα (έπαιρνε ρεύμα για την κατασκευή από το γείτονα) και ΕΠΙΠΛΕΟΝ δεν έχει εξοφλήσει τις εισφορές του στο ΙΚΑ( ένσημα) . Τι χαρτιά πρέπει να έχω? και τι γίνεται με ΙΚΑ και το γεγονός ότι δεν είχε πάρει ποτέ εργοταξιακό ρεύμα? Παίζουν ρόλο για την οριστική ηλεκτροδότηση?

Ευχαριστώ πολύ..

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αποθήκη αυθαίρετα κτισμένη στην ταράτσα πολυκατοικίας, κατ' επέκταση της απόληξης κλιμακοστασίου, και τακτοποιημένη με ν.4178, μπορεί να πάρει ρεύμα με νέο, ανεξάρτητο ρολόι ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ

με συνημμένα στην αίτηση προς ΔΕΗ   της "βεβαίωσης σύνδεσης με δίκτυα ..." (από το σύστημα αυθαιρέτων) και μιας υπεύθυνης δήλωσης ιδιοκτήτη από https://www.deddie.gr/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και χωρίς ο ιδιοκτήτης να πάρει συναίνεση για την ρευματοδότηση από άλλους συνιδιοκτήτες, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω την εντύπωση πως η ΔΕΔΗΕ θέλει βεβαίωση από το Ν4495 και όχι από τον Ν4178!!!! Εκτός αν λύθηκε το θέμα που είχε προκύψει με τα δικαιολογητικά της ΔΕΔΗΕ

Όσον αφορά την συναίνεση αυτό το έλεγξες όταν έκανες την δήλωση στον Ν4178.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η ΔΕΔΗΕ "απαιτεί" ουσιαστικά να μεταφερθεί η δήλωση από τον 4178 στον 4495 για να βάλει χωριστό ρολόι;

Για την συναίνεση ΟΚ, απλά ρωτάω αν θέλει "έξτρα" συναίνεση ειδικά για το νέο ρολόι.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ίσως να έχει λυθεί το θέμα με την βεβαίωση...

Για το ρολόι πάλι το θέμα είναι της ΔΕΔΗΕ. Δεν το γνωρίζω...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ πολύ. Θα επικοινωνήσω με ΔΕΔΗΕ κάποια στιγμή και θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με ΔΕΔΔΗΕ και μού είπαν το εξής:

  • Αρχικά είχε εκδοθεί εσωτερικά στον ΔΕΔΔΗΕ μιά εγκύκλιος, που έλεγε ότι θα γίνονταν ηλεκτροδοτήσεις μόνον για ακίνητα τακτοποιηθέντα με τον Ν.4495
  • Αργότερα όμως εξεδόθη άλλη εγκύκλιος που ζητούσε από τους υπαλλήλους του ΔΕΔΔΗΕ να δέχονται και τακτοποιηθέντα με τον Ν.4178
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.