Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγές στην ελληνική νομοθεσία υποχρεωτικής εγγραφής των τεχνικών εταιρειών σε μητρώο, ζητάει η Κομισιόν


Engineer

Recommended Posts

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ζήτησε σήμερα από την Ελλάδα να τροποποιήσει την ισχύουσα στη χώρα νομοθεσία, που θεσπίζει ένα σύστημα υποχρεωτικής εγγραφής των εγχώριων τεχνικών εταιρειών σε μητρώο, το οποίο προκαθορίζει ποιες εργοληπτικές επιχειρήσεις μπορούν να συμμετάσχουν σε κάθε πρόσκληση υποβολής προσφορών.

Όπως αναφέρει σε σημερινή ανακοίνωσή της η Επιτροπή, οι όροι του μητρώου, δυνάμει των οποίων οι δυνητικοί υποψήφιοι μπορούν να συμμετάσχουν στους διαγωνισμούς, παραβιάζουν τους κανόνες της ΕΕ σχετικά με τις δημόσιες συμβάσεις.

 

Για τον λόγο αυτόν, η Επιτροπή καλεί την Ελλάδα να καταργήσει τις αντίστοιχες εθνικές διατάξεις εντός δύο μηνών.

 

Η Επιτροπή επισημαίνει ότι η ελληνική νομοθεσία θεσπίζει ένα σύστημα εγγραφής σε μητρώο για όλες τις εγκεκριμένες εγχώριες τεχνικές εταιρείες, οι οποίες κατατάσσονται σε τάξεις, ενώ κάθε τάξη αντιστοιχεί σε συγκεκριμένα κατώτατα και ανώτατα όρια προϋπολογισμού.

 

Αυτό το σύστημα υποχρεωτικής εγγραφής σε μητρώο έχει ως αποτέλεσμα, κατά την άποψη της Επιτροπής, «να αποκλείονται από τη διαδικασία υποβολής προσφορών εταιρείες που έχουν την οικονομική, δημοσιονομική, επαγγελματική και τεχνική επάρκεια να εκτελέσουν μια σύμβαση, για τον μόνο λόγο ότι η χρηματοοικονομική τους επάρκεια είναι διαφορετική –συνήθως, μεγαλύτερη– από τη συγκεκριμένη τάξη προϋπολογισμού που επιτρέπεται για τη διαδικασία».

 

Αυτό το περιοριστικό καθεστώς παραβιάζει τους κανόνες της οδηγίας 2004/18/ΕΚ και τις θεμελιώδεις αρχές για ίση μεταχείριση και απαγόρευση των διακρίσεων στις οποίες στηρίζονται οι κανόνες της ΕΕ για τις δημόσιες συμβάσεις, καταλήγει η Επιτροπή.

 

Πηγή: http://www.kathimeri.../11/2013_528637

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ξέρεις πόσες είναι οι "τσιμεντοστρώσεις", πόσες είναι οι "Άνω Παναγιές" και πόσοι συνάδελφοι άνεργοι οι οποίοι θα "προσληφθούν"?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ξέρεις πόσες είναι οι "τσιμεντοστρώσεις", πόσες είναι οι "Άνω Παναγιές" και πόσοι συνάδελφοι άνεργοι οι οποίοι θα "προσληφθούν"?

...Εγώ πάντως προτιμώ να δουλεύω ως ανάδοχος και όχι ως υπάλληλος!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ξέρεις πόσες είναι οι "τσιμεντοστρώσεις", πόσες είναι οι "Άνω Παναγιές" και πόσοι συνάδελφοι άνεργοι οι οποίοι θα "προσληφθούν"?

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τί εννοείς! Αν θες μου εξηγείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τί εννοείς! Αν θες μου εξηγείς.

 

ότι τώρα που τα μεγάλα έργα δεν υπάρχουν, θα έρθουν οι μεγάλες εταιρείες και θα σαρώσουν όλα τα μικρά που κάποτε εσύ χτύπαγες

 

αντί να έχουν ένα μεγάλο έργο θα έχουν εκατοντάδες μικρά

 

το κέρδος τους θα βγει

 

ίσως και να έχω άδικο, απλά αυτή είναι η γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα τι διαφορετικό γίνεται?? Οι εταιρείες 3ης & 4ης έχουν παράπλευρες εταιρείες 2ας τάξης ή και 1ης ακόμα, για να μπορούν να ''κατεβαίνουν'' στα, μικρότερου Π/Υ, έργα. Σαρώνουν τα πάντα. Τα κατώτερα όρια είναι μία μορφή/δικλείδα ασφαλείας για τις μικρότερες τάξεις, που στην πραγματικότητα ή μάλλον σε αρκετές περιπτώσεις, δυστυχώς έχει καταργηθεί.

Φοβάμαι ότι θα καταργηθούν τα ΜΕΚ και το μόνο που θα παίζει ρόλο θα είναι η οικονομική ευρωστία. Δηλ. χρηματοπιστωτική ικανότητα μεγάλη, δηλ. εταιρείες & Τράπεζες (που ήδη υπάρχουν), δηλ. πολύ λίγες εργολητπικές επιχ.

Edited by αστέριος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφως ολα δουλευουν υπερ των δυνατων και των διαπλεκομενων.

Αλλη μια ταφοπλακα στο μικρομεσαιο μηχανικο-ΕΔΕ.

 

Ο ακτορ και ο καθε ακτορ δεν εχει αναγκη να προσλαβει μηχανικο για τα μικρα εργα που θα σαρωνει.

οι επιμετρησεις θα γινονται κατευθειαν απο το γραφειο "αν με πιανετε τι εννοω".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.