Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

σε 2 περιπτώσεις πάντως εμένα μου το δέχθηκαν στο όνομα του κυρίου και όχι του επικαρπωτή.

 

και στη 1 μου ζήτησαν συνέανιση του επικαρπωτή καθώς ως μου είπαν επηρεάζεται το ακίνητο και κατ' επέκταση η χρήση και επικαρπία αυτού.

Link to comment
Share on other sites

και στου ενοικιαστή μπορεί να βγει η άδεια (βλ άδειες για καταστήματα)

με ΥΔ του ιδιοκτήτη οτι επιτρέπει το τάδε

 

επισης η άδεια μεταβιβάζεται μαζί με το ακίνητο

δηλ σε περίπτωση πώλησης η άδεια ανήκει στον νέο ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

σε 2 περιπτώσεις πάντως εμένα μου το δέχθηκαν στο όνομα του κυρίου και όχι του επικαρπωτή.

 

όταν σε ένα ακίνητο έχει παραχωρηθεί η ψιλή κυριότητα σε τρίτο πρόσωπο, τότε δεν μπορείς να μιλάς για πλήρη κυριότητα αλλά μόνο για επικαρπία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

οταν ενας εχει την επικαρπια και αλλος την υψηλη κυριοτητα,..σε ποιανου το ονομα μπαινει η αδεια??η λογικη μου λεει και στα δυο..αλλα μηπως καποιος γνωριζει κατι σχετικο?

 

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/misc.php?do=showrules

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι ορθογραφημένοι και με τόνους.

anka

Link to comment
Share on other sites

Στον ένα , στον άλλο , και στους 2 . 'Ολα τα σενάρια παίζουν σύμφωνα με τις περισσότερες πολεοδομίες αλλά πιστεύω πως προτιμότερο είναι να βγάλεις την άδεια στο όνομα και των 2 .

Link to comment
Share on other sites

Στον ένα , στον άλλο , και στους 2 . 'Ολα τα σενάρια παίζουν σύμφωνα με τις περισσότερες πολεοδομίες αλλά πιστεύω πως προτιμότερο είναι να βγάλεις την άδεια στο όνομα και των 2 .

 

Το ΙΚΑ θελει σιγουρα και τα δυο.. Οποτε βαλε και τα δυο να εισαι σιγουρος οτι δεν θα προκυψει μελλοντικα κανενα προβλημα με ασυμφωνιες στοιχειων κλπ...

Link to comment
Share on other sites

'Ισα ίσα το ΙΚΑ για λόγους συντόμευσης όταν κατατίθονται τα ημερομίσθια και οι πληρωμές τους ζητά έναν να αναγράφεται . Μόνο όταν δηλώνεται το έργο ζητιούνται όλοι οι ιδιοκτήτες , το ποσοστό τους κτλ .

Link to comment
Share on other sites

στο ΙΚΑ τωρα που το λετε σιγουρα θα θελουν τα στοιχεια και των δυο (παρολο που στην καρτελα για λογους συντομιας θα γραφτει το πρωτο) οποτε μαλλον ετσι θα προχωρησω.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.