Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

Νομίζω ότι σε κάποιες φορές χρειάζεται έστω και μετά το νέο όνομα σε κάποιες διαδικασίες..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω καταθέσει οικοδομική άδεια στο όνομα των δυο θυγατέρων του επικαρπωτή οι οποίες έχουν την υψιλή κυριότητα. Αν βάλω τον επικαρπωτή να κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ότι επιτρέπει στις 2 του κόρες να εκδόσουν την οικοδομική άδεια είμαι καλλυμένος? Επίσης εαν το αφήσω ως έχει είμαι πάλι οκ?

Όσων αφορά το ρεύμα της οικοδομής, είναι στο όνομα του πατέρα, η άδεια που θα εκδοθεί αφορά το ισόγειο, το νεό ρολόι της δεη που θα πρέπει κανονικά να βγει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συναδελφοι εχω διαβασει 2-3 φορες ολες τις δημοσιευσεις αλλα ακρη δεν εχω βγαλλει...

 

Τελικα μπορει να βγει η ΟΑ μονο στο ονομα του ψιλου κυριου????

 

Σε αυτη την περιπτωση το ΕΚΚΟ ποιος πρεπει να το καλυψει???

Αν ο ψιλος κυριος δεν εχει αλλη κατοικια μπορει να θεωρηθει ως πρωτη και να ειπαχθει στην απαλλαγη του ποθεν εσχες για την πρωτη κατοικια που μελεταει η κυβερνηση...(σαν δημοσιογραφος το ειπα....χαχα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μηπως τελικα πρεπει να συμβουλευομαστε πρωτα δικηγορους - συμβολαιογραφους γιατι απο την αγνοια μπορει να προκαλεσουμε μή αναστρέψιμες καταστασεις?

 

 

θελω να ρωτησω κ το εξης, αν καποιος ξερει: εαν ο ιδιοκτητης ειναι οικοδομος, τί γινεται με τα ενσημα του ικα? εχει καποιος παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Τα περναει στο ονομα του.

Κανε μια ερωτηση στο ΙΚΑ.

 

Πιστεψε με εχω ρωτησει 2-3 δικηγορους και αλλους τοσους συμβολαιογραφους.

Ακρη επισης δεν εχω βγαλλει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν του επιτρέπουν να τα περάσει όλα.Είχα περίπτωση 2 οικοδομών με ιδιοκτήτες οικοδόμους και αυτό που κάνανε ήτανε να περνάει ο ένας μεροκάματα στην οικοδομή του άλλου.Αντιοικονομικό αλλά δε γινόταν αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε λεμε να τα περασει ολα.

Πχ τα Τεχνικα.

Αλλα και παλι σιγουρα θα εχει και αλλο τεχνιτη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι όταν κάποιος είναι οικοδόμος και έχει συμπληρωμένα τουλάχιστον 600 οικοδ ένσημα, δικαιούται μείωση ενσήμων του πίνακα 1 κατά 30% και μόνο για την πρώτη κατοικία του εμβαδού μέχρι 140τ.μ

 

υ.γ 600 οικοδ ένσημα=1 τριετία

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.