Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

Συνάδελφε cv02659, στην θέση σου θα με απασχολούσε πολύ σοβαρά η αδυναμία στοιχειώδους συνεννόησης με τον πελάτη.

Το εμπόδιο των ονομάτων με κάποιον τρόπο θα ξεπεραστεί, μετά όμως;

Αυτό στο λέω γιατί είχα "μπλέξει" κι εγώ με (εντελώς) μη συνεννοήσιμο πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει πως δεν μπορεί οικοδομική άδεια να εκδοθεί σε άλλον πλην του ιδιοκτήτη του οικοπέδου (ο οποίος σαφώς και είναι ιδιοκτήτης του ακινήτου)?

Σου ανέφερε νομοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η πιθανοτητα σε οικοπεδου που ειναι στο ονομα του πατερα μου να βγει η αδεια στο ονομα μου.. εχω την εντυπωση οτι σε τετοια περιπτωση απαλλάσομαι απο την πληρωμη των αμοιβων?? Κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει. Μπορείς να είσαι ο μηχανικός του έργου. Και για τις μελέτες που θα υπογράψεις μπορείς κάνεις δωρεά της αμοιβής (θα σου πουν τη διαδικασία στο ΤΕΕ).

Δες στην κατάλληλη κατηγορία (Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών), υπάρχει σχετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε εξαδιαιρέτου οικόπεδο μπορεί η άδεια να βγεί σε έναν εκ των 2 αδελφών?

Το σπίτι που θα προκύψει μπορεί να είναι κυριότητας του 1 εκ των 2 αδελφών σε περίπτωση που ο άλλος συμφωνεί σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια θα βγει υποχρεωτικά και στα δύο ονόματα.

Μετά μπορεί ο ένας από τους δύο να κάνει δωρεά την οικοδομή στον άλλον. Βέβαια, συμφέρει φορολογικά η δωρεά να γίνει πριν την έκδοση αδείας.

 

Η άλλη λύση είναι η σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας και να χτίσει ο καθένας στο μερίδιό του.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχον κατάστημα 600τμ με αδεια του 1985. Το οικοπεδο ειναι συνιδιοκτησια 50-50 (δυο αδερφια).

Το καταστημα το νοικιαζει κινεζος για να το κανει εμπορικο. Θελει να κανει μια επεκταση 200τμ. Γινεται η αδεια της προσθηκης να βγει στο ονομα του κινεζου?? Αυτος θα την πληρωσει και θελει να παρει πισω το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ..Μήπως ξέρεις αν υπαρχει νομικη δυνατοτητα ο κινεζος να διεκδικησει την ιδιοκτησία της προσθήκης αυτης στο μελλον??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.