Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

Η αποφαση αυτη αναφερει οτι η αιτηση γινεται στο ονομα του ιδιοκτητη ή του μισθωτη (με τη συμφωνη γνωμη των ιδιοκτητων).

 

Βεβαια βαζει μεσα και το "στο ονομα των οποιων εκδιδονται οι ΟΑ"..!!

 

 

Μανωλη, το αρχειο που ανεβασε ο Δημητρης το διαβασες?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και νομίζω πως τουλάχιστον για την έκδοση οικοδομικής άδειας είναι ξεκάθαρο ότι μπορεί και ο μισθωτής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 8 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Έχω μία βεβαίωση κτηματολογίου η οποία ερείζεται σε συμβολαιογραφική πράξη συστάσεως δικαιώματος επικαρπίας όπου ο πλήρης κύριος σε ποσοστό 100% Α, ρητώς, σαφώς και περιοριστικώς παραχωρεί την επικαρπία στον Β και κρατά την ψιλή κυριότητα σε ποσοστό 100%. Επομένως, έχουμε έναν ψιλό κύριο σε ποσοστό 100% Α και έναν επικαρπωτή σε ποσοστό 100% Β. Το αυτό επιβεβαιώνεται και στις δηλώσεις Ε9 αν και το σημαντικό είναι ότι αναφέρεται στη συμβολαιογραφική πράξη. Εντούτοις, η βεβαίωση του κτηματολογίου στα εγγραπτέα δικαιώματα αναφέρει:

 

A πλήρης κύριος σε ποσοστό 50%
Α ψιλός κύριος σε ποσοστό 50%
Β ισόβια επικαρπία 

το ορθό δεν είναι να γράφει:

 

A ψιλός κύριος σε ποσοστό 100%
Β ισόβια επικαρπία ;;;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα dimitris Gm,

Σε ευχαριστώ !

 

Παρέλειψα και ίσως εκεί να είναι το ζουμί ότι κάτω από αυτά που παρέθεσα ανωτέρω έχει άλλο ένα πεδίο που γράφει:

Μεταβολή Επικαρπία 1 / Επικαρπία / Ισόβια / Οριστική Καταχώρηση / Δωρεά 

χωρίς να αναφέρει ονόματα κ.λπ. εννοεί ότι η Επικαρπία 1 δηλαδή του Α ( ; ) δωρίζεται - σε ποιόν άλλον ; - στο Β οπότε ο Β πλέον έχει το 50% που είχε και άλλο 50% που του δωρίσθηκε άρα πλέον έχει 100% ; 

Γράφουν τα ελάχιστα απαιτούμενα, δεν ξέρω κατά πόσο διευκολύνει αυτό τον πολίτη και εάν είναι επιθυμητό να διευκολύνεται ο πολίτης. Εν πάση περιπτώσει, με το συγκεκριμένο έγγραφο είχα και παλαιότερα πρόβλημα με το ίδιο ακίνητο. Ο Πολεοδόμος μου έλεγε ότι δεν τα λέει σωστά και να του φέρω τη συμβολαιογραφική πράξη και ο υπάλληλος του κτηματολογίου μου έλεγε ότι είναι σαφές και προφανές, ωστόσο και αυτός δε μου το εξήγησε να το καταλάβω μπας και το εξηγήσω κι εγώ στον Πολεοδόμο. Τότε το είχα ξεπεράσει με αντίγραφο της πράξεως και του Ε9 αλλά κάθε φορά είναι μια καινούρια περίπτωση που δεν ξέρεις τι σου επιφυλλάσσει ακόμα και εάν πρόκειται για το ίδιο ακίνητο, την ιδία υπηρεσία, τον ίδιο υπάλληλο και τα ίδια έγγραφα. Κι όμως...τρελό, αλλά αληθινό.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.