Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Θέλω να βγάλω μια μικρής κλίμακας για τη βαφή ενός κτιρίου. Έχω ιδιοκτήτες δυο αδέρφια με 3/8 εξ’αδιαιρέτου και 1/8 ψιλή έκαστος. Η μαμά τους (με άνοια) έχει την επικαρπία (2/8). Ο ένας ζει στο εξωτερικό χωρίς εύκολη πρόσβαση σε πρεσβείες για γνήσια κ.λ.π. Μπορώ να βάλω στην άδεια και τους δυο ως ιδιοκτήτες (για να μην έχω θέματα στο ΙΚΑ) αλλά να χρησιμοποιήσω στο e-adeies ανάθεση του ενός αναφέροντας ότι έχει τη συναίνεση και του αδερφού του; 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θεωρώ ότι ο εκδότης της άδειας μπορεί να είναι κάποιος από αυτούς που προσδιορίζονται στο άρθρο 99 του Ν4495./2017 για τα αυθαίρετα|: "ο ιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση. Δικαίωμα υπαγωγής έχουν, επίσης, ο ψιλός κύριος, ο επικαρπωτής, ο εργολάβος για τις περιερχόμενες σε αυτόν συνεπεία εργολαβικού προσυμφώνου ιδιοκτησίες, ο μισθωτής εφόσον έχει το δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας από τη μισθωτική σύμβαση και επί νομικών προσώπων ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτών." 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 10:49 ΠΜ, freecat said:

Καλημέρα σας,

Θέλω να βγάλω μια μικρής κλίμακας για τη βαφή ενός κτιρίου. Έχω ιδιοκτήτες δυο αδέρφια με 3/8 εξ’αδιαιρέτου και 1/8 ψιλή έκαστος. Η μαμά τους (με άνοια) έχει την επικαρπία (2/8). Ο ένας ζει στο εξωτερικό χωρίς εύκολη πρόσβαση σε πρεσβείες για γνήσια κ.λ.π. Μπορώ να βάλω στην άδεια και τους δυο ως ιδιοκτήτες (για να μην έχω θέματα στο ΙΚΑ) αλλά να χρησιμοποιήσω στο e-adeies ανάθεση του ενός αναφέροντας ότι έχει τη συναίνεση και του αδερφού του; 

ως κατοικος εξωτερικου, με ιδιοκτησια σε ακινητο στην Ελλαδα,

το προφανες ειναι  οτι εχει ορισει σαν ειδικο πληρεξουσιο καποιον που του υποβαλλει τα σχετικα χαρτια καθε χρονο.

Λεει εκει "και καθε αλλη νομιμη πραξη εστω μη ρητως κατονομαζομενη,  προς εκπληρωση των εντολων"

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γίνεται να εκδοθεί άδεια δόμησης στο όνομα του μισθωτή(εταιρεία) αλλά με ηλεκτρονικό μισθωτήριο 9 ετών(το οποίο θα ανανεωθεί μετά τα 9 έτη) στο οποίο θα αναφέρεται το δικαίωμα δόμησης προς τον μισθωτή ή πρέπει να γίνει οπωσδήποτε συμβολαιογραφικά το μισθωτήριο;

Link to comment
Share on other sites

 ΑΚ αρθρο 618:

Η μίσθωση ακινήτου για χρονικό διάστημα μακρότερο από εννέα έτη ισχύει απέναντι στο νέο κτήτορα μόνο αν καταρτιστεί με συμβολαιογραφικό έγγραφο και το έγγραφο αυτό μεταγραφεί.

Υπαρχουν πολλες νομικες και τεχνικες λεπτομερειες που πρεπει να δειτε και να καταγραφουν στο μισθωτηριο.

Δυσκολα ενα ιδιωτικο να μπορει να τα περιγραψει ολα.

δες τε το, τι ζηταει η ΥΔΟΜ... απλο μισθωτηριο ή συμβολαιογραφικο.

Αλλα, προ πασης αλλης ενεργειας, να μιλησετε με τον λογιστη σας

και να δειτε τις ΠΟΛ.1103/15 και 1069/15

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουμε εν αγροτεμάχιο 11.000 τ.μ. το οποίο ενοικιάζεται σε 2 δηλαδή 6000 τ.μ. και 5.000 τ.μ. σε άλλους μισθωτές.Τα ερωτήματα μου

τι επιπλέον θα ζητήσω από τον εκμισθωτή να προβλέψει στο συμβόλαιο(οριζόντια,χρήσεις ,κατάτμηση???) ώστε να μην έχω θέμα κατά την έκδοση της άδειας δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Συζηταμε για το "αδυνατον"..

Δεν μπορεις να ζητησεις ουτε να γραψεις τπτ...

Απλα διοτι το γηπεδο ειναι ενιαιο

Την χρηση τμηματος δινεις...Δεν δινεις δικαιωμα ανοικοδομησης.

Μπορεις να γραψεις περι απαγορευσης ανοικοδομησης...

Κανενα "τμημα" δεν χτιζει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως, μπορεί να δοθεί το δικαίωμα δόμησης και στους δύο, με την προϋπόθεση ότι το κτίριο που θα ανεγερθεί θα είναι στατικά ενιαίο, και κάθε τμήμα του θα "πατάει" στο αντίστοιχο ιδιόχρηστο του γηπέδου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.