Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκλογές ΤΕΕ - Αποτελέσματα


Engineer

Recommended Posts

....Σε καμιά τριανταριά χρόνια θα το ρίξουμε το κάστρο! :lol:

 

Έχει στατική επάρκεια, σε βάθος θεμελίωση, και βρίσκεται σε άριστο έδαφος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Τείνω να πιστέψω όμως ότι είμαστε σε πολύ χειρότερη φάση ηθικά και κοινωνικά από τότε.....

ηθικά Γιάννη ναι...είμαστε πολύ χειρότερα και απο την πιο απαισιόδοξη εκτίμηση...!

αλλά κοινωνικά είμαστε όπως ήταν πάντα μια κοινωνία...

τα ίδια προβλήματα είχε η κοινωνία το 1960 τα ίδια και το 2000 αλλά (!!!) κάθε εποχή τα εκφράζει μέσα απο το σήμερα της απο την εξεέλιξή της απο την σύστασή της...(αν με καταλαβαίνει τι θέλω να πω...)

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφοι, δεν σας κάνει εντύπωση το ότι, αν και ΝΔ+μεταμφιεσμένοΠΑΣΟΚ ξεπέρασαν το 50%, δεν εμφανίστηκε κανένας εδώ μέσα να πει κάτι που να υποστηρίζει τις θέσεις που "θριάμβευσαν" ?  

που να αρνηθεί/αντικρούσει την καταγγελία των περισσότερων ότι ξαναεπιβραβεύτηκαν αυτοί που κάναν το ΤΕΕ έτσι όπως είναι ?

 

Μήπως τελικά ο χώρος των μηχανικών, πλην μιας μικρής μειοψηφίας που εκφράστηκε αντιπολιτευτικά, είναι, όχι μόνο συμβιβασμένοι με την κατάσταση του ΤΕΕ, αλλά την στηρίζουν ενεργά και μέσω αυτής της κατάστασης επιδιώκουν την προσωπική τους ανέλιξη ? 

Μήπως βλέπουν αυτά που τους σέρνουμε και λένε "πείτε ό,τι θέλετε, εμείς την δουλειά μας την κάναμε. Ραντεβού σε 2 χρονάκια" ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδερφε δεν γράφουμε με κεφαλαία, παρακαλώ διόρθωσε το κείμενο με την εντολή "Επεξεργασία".

Edited by yian
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι οτι με τις εκλογές (οποιεσδήποτε και αν είναι αυτές, βουλευτικές, δημοτικές, ευρωεκλογές, εκλογές τεε κλπ) σαφώς και τίποτα δεν κρίνεται οριστικά. Είναι όμως μια μορφή έκφρασης - πάλης - δράσης - αντίδρασης - συμφωνίας - διαφωνίας (ας διαλέξει ο καθένας οτι του ταιριάζει). 

Σαφώς και η καθημερινή μας στάση στα προβλήματα και στις ανησυχίες που τον καθένα απο εμάς απασχολούν είναι αυτη που θα κρίνει το μέλλον του καθένα ξεχωριστά αλλά πάνω απο όλα του συνόλου (γιατί απο εκεί περνάει και το ατομικό). 

Τις απόψεις του μόνιμου τρολ (σε θέματα όπως το συγκεκριμένο, γιατί σε τεχνικά θέματα είναι απο τους πιο σοβαρούς) περι παραλίας και μπάνια κλπ. δεν θα τις σχολίάσω κάν.

"Αν δεν καω εγώ, αν δεν καείς εσύ, πως θες να γίνουν τα σκοτάδια λάμψη" Ναζιμ Χικμετ.

Αν σου αρέσει ο κόσμος που σου φτιάξανε άραξε στον καναπέ, στο πληκτολόγιο ή όπου αλλού.

Αν δεν σου αρέσει , βγες έξω και πάνω απο όλα σκέψου τι σου φταίει πραγματικά και βρές ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ.

Φυσικά και αλλάζει ο κόσμος, τα πάντα αλλάζουν!Πάντα άλλαζαν και πάντα θα αλλάζουν! Όλες οι αλλάγές όμως , ιστορικά, έγιναν απο κάτω προς τα πάνω και όχι το αντίστροφο. Είναι ανόητο να πιστεύεις οτι θα σου αλλάξει τηυ ζωή ή θα σου βρεί λύση στα προβλήματά σου ο οποιοσδήποτε Σπίρτζης και όχι εσύ ο ίδιος.

Είναι όμως ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟ (τουλάχιστον) να πιστεύεις οτι τίποτα δεν αλλάζει .

"Αν ξυπνήσεις μονομιάς θα'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς" και κλέβοντας τη φράση απο τη χθεσινή Ελληνοφρένεια

"Το τραγούδι αυτό το έλεγε ο Ξυλούρης για να γίνει ο καθένας απο εμάς καλύτερος άνθρωπος και όχι ένας απο εμάς εκατομμυριούχος (Σφακιανακη ς-ς) 

Το έλεγε με μαυρο πουκάμισο και όχι χρυσή κελεμπία και ΤΡΑΓΟΥΔΙΕΤΑΙ

με ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ ΣΤΟ ΠΕΤΟ 

ΟΧΙ ΓΑΡΥΦΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ"

Περιττό, αλλά το ξαναγράφω, τα παραπάνω είναι η αποψή μου και δεν έχω με κανέναν εδω μέσα εμπάθεια ή προηγούμενα.(δεν γνωρίζω άλλωστε προσωπικά κανέναν...για να αποκτήσω εμπάθεια η προηγούμενα :mrgreen:  ) 

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@christos7, γενικά συμφωνώ με την τοποθέτησή σου +1, αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που για κάποιο λόγο έχουν κουραστεί και υπάρχουν μερικοί που γεννήθηκαν κουρασμένοι. Ας μην αποδίδουμε τον όρο του τρολ ελαφρά την καρδία.

Link to comment
Share on other sites

Το να ποστάρεις 50 φορές σε ένα τοπικ που δεν σε ενδιαφέρει (ή σε κουράζει!) τα περι παραλίας φυσικά και είναι τρολάρισμα!Δεν το είπα ελαφρά τη καρδία!

Όπως και το ότι σε τεχνικά θέματα απαντά αμέσως και με σοβαρότητα και εμπεριστατωμένα (έχει βοηθήσει άπειρους απο εμάς σε θέματα αυθαιρέτων ή άλλα σχετικά με το επάγγελμα) επίσης δεν το λέω ελαφρά την καρδία!

Δεν κρίνω κανέναν, δεν θεωρώ εμένα καλύτερο απο κανέναν, είπα τη γνώμη μου και την αιτιολόγησα!Δεν χαρακτήρισα κάποιον με μια λέξη και εξαφανίστηκα!

Αν κάποιος με χαρακτηρίσει ινστρούκτορα  :smile:  και το αιτιολογήσει θα΄ναι δικός μου άνθρωπος!!

Αν ποστάρει μια λέξη και χαθεί θα΄ναι ...προβοκάτορας :smile: !

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε και κάτι να πέσει χάμω, πολύ περισσότερο που δεν έκανε και τη βουτιά που ονειρευόταν τόσο καιρό.

Καλή καρδιά!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφοι, δεν σας κάνει εντύπωση το ότι, αν και ΝΔ+μεταμφιεσμένοΠΑΣΟΚ ξεπέρασαν το 50%, δεν εμφανίστηκε κανένας εδώ μέσα να πει κάτι που να υποστηρίζει τις θέσεις που "θριάμβευσαν" ?  

που να αρνηθεί/αντικρούσει την καταγγελία των περισσότερων ότι ξαναεπιβραβεύτηκαν αυτοί που κάναν το ΤΕΕ έτσι όπως είναι ?

 

Μήπως τελικά ο χώρος των μηχανικών, πλην μιας μικρής μειοψηφίας που εκφράστηκε αντιπολιτευτικά, είναι, όχι μόνο συμβιβασμένοι με την κατάσταση του ΤΕΕ, αλλά την στηρίζουν ενεργά και μέσω αυτής της κατάστασης επιδιώκουν την προσωπική τους ανέλιξη ? 

Μήπως βλέπουν αυτά που τους σέρνουμε και λένε "πείτε ό,τι θέλετε, εμείς την δουλειά μας την κάναμε. Ραντεβού σε 2 χρονάκια" ?

 

Εσύ νομίζεις ότι όλοι αυτοί...μπαίνουν στο michanikos.gr ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.