Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι πρόβλημα έχει δημιουργήσει το ΤΕΕ στα μέλη του;


Recommended Posts

Συμφωνώ με τον Αυγούστ .

 

Φαέθων οι ταμπέλες ειδικά στα Μεσόγεια και στην επαρχία , έγραφαν

 

ΤΕΧΝΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ 

ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ

ΑΔΕΙΕΣ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ

 

και μέσα ήταν τα πάντα εκτός από μηχανικοί .

Αλλά φταίμε και εμείς . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Μέχρι πρόσφατα αυτόν τον ρόλο είχε η πολεοδομία. Τώρα πάει αυτό. Το ίδιο όμως ισχύει και σε άλλες χώρες, αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές.

Βέβαια στην Γερμανία τις μελέτες τις έλεγχε (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) ιδιωτικό γραφείο. Μπορεί να το δούμε και εδώ .....

Την κατασκευή την ελέγχει ο ΕΔ.

 

 

Σιγά τον έλεγχο που κάνει ο Ε.Δ!!!

Διαστάσεις μόνο ελέγχει. Πάμπολλες οικοδομές υπάρχουν με σωστές διαστάσεις που πάσχουν από κακοτεχνίες και παραβιάσεις κανονισμών και διατάξεων. 

Ούτε παραδοχές, ούτε κατασκευαστικές διατάξεις, ούτε εφαρμογή κανονισμών, ούτε αν λαμβάνονται καν δοκίμια ελέγχει (δεν είναι άλλωστε η δουλειά του αυτή).

 

Εδώ κάνω λόγο για εξονυχιστικό έλεγχο σε ποσοστό 2% ετησίως που θα έπρεπε ένας τεχνικός φορέας να κάνει.

Αυτή την στιγμή το ΤΕΕ θα μπορούσε να πάρει μια τέτοια πρωτοβουλία (δεν υπάρχει καταλληλότερος τεχνικός φορέας αυτή την στιγμή)

σφίγγοντας λίγο τα λουριά κάποιων μελών του

και αναβαθμίζοντας παράλληλα το κύρος ολόκληρου του τεχνικού κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. :(

Οι επόμενες θα είναι έτσι. Ο κύβος ερρίφθη. 1.500.000€ στοίχισαν οι φετινές εκλογές.....

Δεν νομίζω πως μπορεί να κατοχυρωθεί αυτός ο τίτλος διότι δεν παραπέμπει κάπου συγκεκριμένα.

Η υπεξαίρεση που λες, πως θα μπορούσε να σταματήσει; 

 

1. Έγινε παλαιότερα αλλά από τότε .... μηδέν. Πολύ σωστή επισήμανση

2. Επέτρεψε το ΤΕΕ ή και τα ίδια τα μέλη του; Θυμάσαι τι είχε γίνει με το ρίξιμο του συστήματος. (ασχέτως του λόγου που έγινε το ρίξιμο).

Θα μπορούσε να κάνει τι; Να μην διαχειριστεί το σύστημα; Θα το έκανε ιδιωτική εταιρία και θα το διαχειρίζονταν άλλος φορέας, Το ΥΠΕΚΑ ίσως. 

Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει, αν υποθέσουμε πως ήθελε....

 

ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ -ΩΣΤΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙ ΒΑΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΛΑΘΟΥΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΕΣΩΝΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ π.χ. πρόστιμο επί του αυθαιρετου όγκου.

 

3. Σε γενικές γραμμές ακούγεται σωστό. Αλλά επειδή δεν γνωρίζω, θα ήταν καλό να αναφέρεις κάτι (ένα παράδειγμα) που να δείχνει ότι θα έπρεπε να παράσχει αυτήν την νομική προστασία.

 

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗ ΝΥΦΗ ΦΤΑΙΕΙ Ή ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ...

 

4. Θα έπρεπε η νομοθεσία να προβλέπει αυτήν την διαδικασία για το ΤΕΕ. Αυτόν τον ρόλο όμως το έχει αναθέσει, η πολιτεία, στην ΠΕΧΩ (πως την λένε σήμερα) και στην ΔΟΚΚ.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΣΩ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ. ΕΔΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΤΕΕ. ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΤΟΠΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΘΑ ΜΠΡΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΟΤΑΝ ΚΟΛΑΜΕ.

 

5. Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

 

ΕΝΝΟΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΠΕΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΘΕΣΠΙΣΤΗΚΕ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ(ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ) ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΤΕ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.

 

6. Συμφωνούμε. Να θυμίσω πως παλαιότερα ήταν ενιαίο το ψηφοδέλτιο αλλά κάποια στιγμή η κομματική μπάλα πήρε και το ΤΕΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ...............

Edited by da-mi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε που ξενίκησες αυτή την ενότητα, έπραξες άριστα.

 

ΤΕΕ σε μικρό νησί, στη Ζάκυνθο.

Ψηφίζουν απο την Πάτρα κι εκλέγουν στο νησί...

Ομαδούλες συμφωνούν κι εκλέγουν τον δικό τους.

Ελεγχος πεπραγμένων; ποτέ και για τίποτα.

Επιλογή για επιτροπές και συμβούλια; οι κολλητοί...

Ελεγχος προυπολογισμών δημοσίων έργων στον νομό; απόντες...

Σχεδιασμός δημοσίων έργων στο νησί; απόντες...

Αναθέσεις μελετών στα "μουλωχτά"; φυσικά παρόντες...

 

Φυσικά προσυπογράφω τα περισσότερα των προλαλησάντων για το κεντρικό ΤΕΕ :

1.   Περί διαμεσολάβησης μεταξύ μηχανικών

2.   Θεσμικής προστασίας του μηχανικού (θυμηθείτε τον ισχύοντα νόμο Σουφλιά για αιώνιες ευθύνες)

3.   Κωδικοποίηση νομοθεσίας

4.   Εισπρακτόρων του ΙΕΚΕΕΜ για τα αυτονόητα

5.   Ανυπαρξία του στην διαχείριση των ΔΙΚΩΝ μας ΕΙΣΦΟΡΩΝ (που κλάπηκαν απο την ιδιωτική τραπεζα της Ελλάδος) στο ΤΣΜΕΔΕ

κι όλων των άλλων πολύ σημαντικών παρατηρήσεων των συναδέλφων.

 

Εκτός του οτι μας ΣΤΑΜΤΗΣΑΝ το επάγγελμα (μαζί με την Ελλάδα), μας έχουν ΚΛΕΨΕΙ τις εισφορές μας.

Αρκεί να σκεφθεί κάποιος, οτι πολλοί πληρώνουμε 25 χρόνια, με έντοκες τις καθυστερήσεις μας, για πιθανή σύνταξη 360 ευρώ κι όταν...

Αξίζουμε τέτοια αντιμετώπιση;

Θα την ανεχθούμε κι άλλο;...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του post είναι: 

 

Τι πρόβλημα έχει δημιουργήσει το ΤΕΕ στα μέλη του;

 

Προσωπικώς προτείνω ν' αλλαχθεί σε:

 

Τι δεν έκανε μέχρι σήμερα το ΤΕΕ για τα μέλη του, που όφειλε και έπρεπε να κάνει;
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να γράψω κι εγώ, αλλά τα είπατε όλα, τι να πεις?

Αυτό το ΤΕΕ δεν λειτουργούσε ουσιαστικά για τα μέλη του, τα θεωρούσε δεδομένα. Η διευκόλυνση της άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού δεν το ενδιέφερε, άσχετα αν από αυτό το επάγγελμα άρμεγε τόσα χρόνια τα έσοδά του. Μας μεταχειρίστηκε σαν τα πρόβατα στήν μάντρα του τσομπάνη. Δεν θέλω να θυμηθώ λεπτομέρειες.......μου ανεβάζει την πίεση. 

Συγχαρητήρια στους συναδέλφους για τις επισημάνσεις σχετικά με την (μη) λειτουργία του ΤΕΕ που κάνανε, τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπρεπε να είχε γίνει ένα μήνα πριν τις εκλογές. Να σταλούν όλες αυτές οι σωστές παρατηρήσεις των συναδέλφων από τους διαχειριστές σε όλες τις παρατάξεις και να κληθούν να απαντήσουν εδώ. Όχι στις κομματικές τους συγκεντρώσεις "του τζάμπα ποτού".

 

Αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Μπορούν να το κάνουν και τώρα οι θριαμβευτές των εκλογών...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, έχεις απόλυτο δίκιο.

Όμως μπορεί αυτό να είναι η μαγιά για τις επόμενες...

 

 

Θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. :(
Οι επόμενες θα είναι έτσι. Ο κύβος ερρίφθη. 1.500.000€ στοίχισαν οι φετινές εκλογές.....
Δεν νομίζω πως μπορεί να κατοχυρωθεί αυτός ο τίτλος διότι δεν παραπέμπει κάπου συγκεκριμένα.
Η υπεξαίρεση που λες, πως θα μπορούσε να σταματήσει; 
 
1. Έγινε παλαιότερα αλλά από τότε .... μηδέν. Πολύ σωστή επισήμανση Και εδώ συμφώνησα :)
2. Επέτρεψε το ΤΕΕ ή και τα ίδια τα μέλη του; Θυμάσαι τι είχε γίνει με το ρίξιμο του συστήματος. (ασχέτως του λόγου που έγινε το ρίξιμο).
Θα μπορούσε να κάνει τι; Να μην διαχειριστεί το σύστημα; Θα το έκανε ιδιωτική εταιρία και θα το διαχειρίζονταν άλλος φορέας, Το ΥΠΕΚΑ ίσως. 
Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει, αν υποθέσουμε πως ήθελε....

ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ -ΩΣΤΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙ ΒΑΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΛΑΘΟΥΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΕΣΩΝΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ π.χ. πρόστιμο επί του αυθαιρετου όγκου.

Ναι δίκιο έχεις, νόμισα πως έλεγες να μην εφαρμοσθεί ο νόμος

3. Σε γενικές γραμμές ακούγεται σωστό. Αλλά επειδή δεν γνωρίζω, θα ήταν καλό να αναφέρεις κάτι (ένα παράδειγμα) που να δείχνει ότι θα έπρεπε να παράσχει αυτήν την νομική προστασία.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗ ΝΥΦΗ ΦΤΑΙΕΙ Ή ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ...

Τώρα κατάλαβα, γιατί το μυαλό μου πήγε σε διαφορές μεταξύ ιδιοκτήτη και μηχανικού. Ναι, έχω άποψη επί του θέματος. Ευτυχώς όχι δικιά μου περίπτωση και γνωρίζω το πόσο άδικο είναι να είσαι κατηγορούμενος για κάτι που δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα.
Πραγματικά είναι ένα θέμα που θα έπρεπε να το δούνε.

4. Θα έπρεπε η νομοθεσία να προβλέπει αυτήν την διαδικασία για το ΤΕΕ. Αυτόν τον ρόλο όμως το έχει αναθέσει, η πολιτεία, στην ΠΕΧΩ (πως την λένε σήμερα) και στην ΔΟΚΚ.

ΑΚΡΙΒΩΣ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΣΩ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ. ΕΔΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΤΕΕ. ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΤΟΠΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΘΑ ΜΠΡΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΟΤΑΝ ΚΟΛΑΜΕ.

Νομίζω πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν δεν γίνει αλλαγή στον νόμο.

5. Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

ΕΝΝΟΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΠΕΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΘΕΣΠΙΣΤΗΚΕ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ(ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ) ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΤΕ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.
Σε αυτό είμαι σύμφωνος και το έχω πει και εδώ μέσα. 
6. Συμφωνούμε. Να θυμίσω πως παλαιότερα ήταν ενιαίο το ψηφοδέλτιο αλλά κάποια στιγμή η κομματική μπάλα πήρε και το ΤΕΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ...............

Εγώ σε ευχαριστώ για τις απόψεις...και ελπίζω να πάνε στα αυτιά των αρμοδίων....

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυό φορές έστειλα email στο TEE και τις δύο με έγραψε κανονικά (ούτε καν καταδέχθηκε να απαντήσει)

 

Στο πρώτο το 2007 (έλεγχο αμοιβών) πρότεινα

αντί του χρονοβόρου τρόπου εισαγωγής συντελεστών τ.μ κλπ στοιχείων (που τότε για να εκδώσεις αμοιβή μελέτης έκανες 2 μέρες και άλλες τόσες για αμοιβή επίβλεψης) πρότεινα να τηρηθεί  κάτι πιο απλό

Ο μηχανικός πριν την έκδοση αδείας να δήλωνε υποχρεωτικά στο σύστημα ΤΕΕ μόνο τα παρακάτω:

1.       Τα στοιχεία του πελάτη (ονομ/νο ΑΦΜ-κυριότητα κλπ)

2.       την «νόμιμη αμοιβή όπως έβγαινε μέχρι πριν το νέο σύστημα»

3.       η αμοιβή αυτή θα πολλαπλασιάζονταν με ένα συντελεστή

που θα καθόριζε το ίδιο το ΤΕΕ π.χ 2  για το 2007 2,2 για το 2008 και

θα εξέδιδε ηλεκτρονική βεβαίωση  

και ο Υπάλληλος της ΥΔΟΜ

1.       απλά θα έλεγχε την νόμιμη όπως την έκανε μέχρι τότε και

2.       την παραπάνω ηλεκτρονική βεβαίωση του ΤΕΕ

 

Στο δεύτερο

ζητούσα να βάλουν  ημερομηνίες στις

1.       «οδηγίες χρήσεως προγραμμάτων αμοιβών»

2.       «οδηγίες χρήσεως προγραμμάτων δηλώσεων αυθαιρέτων»  και

3.       «ανακοινώσεων του» ακόμη και αυτής της αρχικής σελίδας του

 

Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα!!

Αν με τα παραπάνω ζητούσα υπερβολές ή αν

ήμουν ονειροπόλος και εκτός πραγματικότητας

δεν το ξέρω!!

 

Πάντως ούτε και σήμερα παρά την συνεχή παρακολούθησή μου

Δεν μπορώ να βρω ποιες οδηγίες ισχύουν ποιες είναι οι παλιές και ποιες οι νέες

Αφού ανοίγω  «news”  και βλέπω του 2007

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι και εγώ? 

Εντάξει θα με πείτε "νέος" , δεν "ξέρεις" κλπ (ορθώς γιατι ισχύουν και να τα πείτε).

 

Τι ακριβώς περιμένουμε απο το ΤΕΕ και γιατί?

Αφού ότι λειτουργεί ή προσπαθεί να λειτουργήσει σε αυτή τη χώρα, κινείτο στο πνεύμα της "αντιπολίτευσης" , της "αντίστασης" ,της "θα την πούμε στη κυβέρνηση" (όποια και αν ειναι αυτή) κλπ, δηλαδή όλα κινούνται στην στείρα άρνηση με πνεύμα αντιπολίτευσης , γιατί αυτό μετράει, αυτό λαικίζει αυτό ειναι πιασάρικο στα αυτιά μας (ίσως έτσι συνηθίσαμε)  , παραπέμπω στην παλιά σελίδα του ΤΕΕ.gr με τις αφίσες και τα υπερβιντεάκια λές και ήτανε τοίχος του πολυτεχνείου.

 

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω Post , σκοπός ειναι αυτές οι απόψεις να γίνουν οι "πιασάρικες" στα αυτιά όλων μας ώστε στο τέλος το κάθε ΤΕΕ να ασχολείτο με αυτές γιατι στο τέλος τέλος αυτές θα το συμφέρουν κιόλας.

 

Τι να πώ, προσπαθώ να κάνω αυθαίρετα και το μυαλό μου πάει στην "νομική κάλυψη" που όταν έρθει η ώρα (να μην έρθει ποτέ και σε κανέναν εύχομαι)  αυτη η "νομική κάλυψη" δε θα υπάρχει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.