Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπερα σας προσφατα εχτισα ενα δωματιο στο πισω μερος του σπιτιου της μητερας μου και για οροφη βαλαμε πανελ.

Τελικα ομως ειμαι δυσαρεστημενη με την οροφη.καθολου μονωση και αρκετος θορυβος απο αερα και βελανιδια με κανει να

μην κοιμαμε τις νυχτες.στο κατω μερος εχουμε βαλει γυψοσανιδα χωρις τιποτα απο μεσα λογω του οτι βιαζομασταν να μπω μεσα

στο σπιτι. υπαρχει καποια λυση που θα μπορουσα να κανω στην οροφη ωστε να μην ακουγονται τοσο δυνατα???

προσπαθησα να συνενοηθω με τον αδερφο μου αλλα δεν βγαζω ακρη προφανος γιατι βαριετε να μου κανει αυτος τη δουλεια

εγω παρολα αυτα πιστευω οτι σιγουρα υπαρχει μια καποια λυση στο προβλημα μου. περιμενω απαντησεις ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 προσφατα εχτισα ενα δωματιο στο πισω μερος του σπιτιου 

Ρωτήστε τον μηχανικό που σας το έχτισε

και τις προδιαγραφές που ακολούθησε.

Αυτός θα γνωρίζει καλύτερα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας προσφατα εχτισα ενα δωματιο στο πισω μερος του σπιτιου της μητερας μου και για οροφη βαλαμε πανελ.

Τελικα ομως ειμαι δυσαρεστημενη με την οροφη.καθολου μονωση και αρκετος θορυβος απο αερα και βελανιδια με κανει να

μην κοιμαμε τις νυχτες.στο κατω μερος εχουμε βαλει γυψοσανιδα χωρις τιποτα απο μεσα λογω του οτι βιαζομασταν να μπω μεσα

στο σπιτι. υπαρχει καποια λυση που θα μπορουσα να κανω στην οροφη ωστε να μην ακουγονται τοσο δυνατα???

προσπαθησα να συνενοηθω με τον αδερφο μου αλλα δεν βγαζω ακρη προφανος γιατι βαριετε να μου κανει αυτος τη δουλεια

εγω παρολα αυτα πιστευω οτι σιγουρα υπαρχει μια καποια λυση στο προβλημα μου. περιμενω απαντησεις ευχαριστω πολυ.

Aν πέφτουν τα βελανίδια πάνω στην οροφή 2 λύσεις σκέφτομαι. Η θα κόψεις τα κλαριά που είναι από πάνω ή θα βάλεις κάποιο δίχτυ με κάποια πατέντα στερέωσης να μη πέφτουν πάνω στη μεταλλική επικάλυψη και κάνει θόρυβο. 

Το δωμάτιο αυθαίρετο ή με άδεια? 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι περιμένω την απάντηση του ερωτήματος του pavlos33 να υπενθυμίσω ότι το Panel είναι κατάλληλο για βιομηχανικά κτίρια, αποθήκες κλπ. Για διάφορους λόγους (και δεν είναι μόνο η αισθητική τελικά) δεν κάνει για κατοικία....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα οταν ενα δωματιο ειναι αυθερετο δν μπορεις να χτισεις ταρατσα.ασε που κοστιζει ενα σορο λεφτα. δεν ειναι μονο τα βελανιδια αλλα και η βροχη.αν βαζαμε μαλακο αφρολεξ απο πανω μηπως εσωνε την κατασταση?

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

αααα και δεν υπαρχει περιπτωση να ρωτησω τον μηχανικο που το εκανε γιατι μονο μηχανικος δεν ηταν.να φανταστειτε οτι τα πανελ τα εβαλε ο αδερφος μου με εναν φιλο του συδερα. ο τυπος ηταν τελειος ασχετος και δεν τον εμπιστευομαι ξανα. μου ζητουσανε ενα σορο λεφτα για ενα δωματιακι με μια τουαλετιτσα και ηταν ο μονος που ηρθε να το κανει με τα μισα απο οσα ζητουσαν και το μετανιωσα.καλητερα να εμενα σε μια παραγκα παρα αυτο εδω το χαλι.ειμαστε νησι και βρεχει συχνα εδω το χειμωνα οποτε οταν βρεχει δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

αααα και δεν υπαρχει περιπτωση να ρωτησω τον μηχανικο που το εκανε γιατι μονο μηχανικος δεν ηταν.να φανταστειτε οτι τα πανελ τα εβαλε ο αδερφος μου με εναν φιλο του συδερα.

 

 

Αυτοί υπέγραψαν την στατική μελέτη για το αυθαίρετο παραγκάκι σας  ;  Γνώστες του θέματος έτσι ;

Αφήστε που δεν είστε αρμόδια να κρίνετε αν είναι ή όχι μηχανικός . 

 

ο τυπος ηταν τελειος ασχετος και δεν τον εμπιστευομαι ξανα. μου ζητουσανε ενα σορο λεφτα για ενα δωματιακι με μια τουαλετιτσα και ηταν ο μονος που ηρθε να το κανει με τα μισα απο οσα ζητουσαν και το μετανιωσα

 

 

Το φθηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά αγαπητή @mata1986 . Δεν το είχες υπόψη ;

 

Όταν του είπατε να το φτιάξει με ελάχιστα χρήματα , ανάλογη κατασκευή θα πάρετε . Και σιγά μη καθόταν να επιβλέπει αυθαίρετα με αποτέλεσμα να έχει πειθαρχικά και αστικά προβλήματα επειδή έτσι σας αρέσει ... Ας βγάζατε νόμιμη άδεια και ας πληρώνατε για μελέτη διαφορετικά η γκρίνια σας μόνο κακοπροαίρετη εκλαμβάνεται .

Edited by gvarth
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

αλλα λεω αλλα καταλαβενετε μου φενετε.και κατευθιαν να με παρετε απο τα μουτρα.τι ηθελα και μπηκα να ρωτησω ηθελα να ξερα.

1ον φιλε μου σκαφος πως σε λενε. ο ανθρωπος δεν ειναι επαγγελματιας χτηστης. ειναι πλακατζης-καλουπατζης

2ον κανεις δεν υπεγραψε τιποτα απολυτος το παραγκακι που λετε ηταν το παλιο μου υπνοδωματιο που λογο ενος δεντρου που επεσε απο συσμο μου το γκρεμισε και ηθελα να φτιαξω το δωματιο μου ξανα οποτε δεν ξερω αν θεωρειτε παρανομο αυτο η μονιμο.

3ον αν ειχα χιλιαδες ευρω θα αγοραζα ολοκληρο σπιτι γιατι οι περισσοτεροι μαστορες ζητανε χιλιαδες ευρω(και ειμαι γνωστης των τιμων απο τα υλικα) ο αδερφος μου δουλευει σε ετερια με τσιμεντα και υλικα οικοδομης οποτε ζητουσαν κατι υπερογκα ποσα για μεροκαματο

4ον δν γκρινιαζω απλα ρωτησα τι μπορω να κανω σε εσας που ειστε επαγγελματιες και γνωριζετε και κλασικα με περνετε απο τα μουτρα.τι περιμενα να βγαλω ακρη???? οι παραπανω κυριοι μια χαρα μιλησανε αλλα ημουν σχεδον σιγουρη οτι καποιος θα το παιζε εξυπνος εδω μεσα.

 

τελος παντον ανθρωπε μου. εδω πειναμε - δεν εχουμε να φαμε ειμαστε 5 μελης οικογενεια και δουλευει μονο ενας.....

μενουμε σε παραγκα απο το 1990-το 2005 και πριν λιγα χρονια καταφεραμε να το στρωσουμε λιγακι το σπιτι μας

αυτα εχουμε αυτα δινουμε.εχουμε μαθει να ζουμε με κατσαριδες και ποντικια.(15 χρονια τουλαχιστον ετσι ζουσαμε) εδω ειναι χωριο και ετσι ζουμε..τωρα αν σας πειραξε που ζητησα μια γνωμη ας μην απαντουσατε καν αν θελατε να με κραξετε.ευχαριστω πολυ να στε καλα.και καλητερα να μην μου απαντησετε νομιζω τα ειπαμε ολα.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εσείς μάλλον δεν θέλετε να καταλάβετε ...

 

Ανέλαβαν μια υπεύθυνη δουλειά (λόγω κόστους) , άνθρωποι που εκ των πραγμάτων δεν μπορούσαν να αναλάβουν να κάνουν κάτι σύνθετο γιατί απλά δεν γνώριζαν πως να το κάνουν . Ακριβώς γι' αυτό χρειάζεται εξειδικευμένο προσωπικό και επίβλεψη . Δεν υπάρχουν χρήματα μας γράφετε . Σεβαστό αλλά όταν μέμφεστε τον συνάδελφο που σας έφτιαξε το σπίτι και κρίνετε ότι ήταν άσχετος , ανοίγεται μπροστά σας πεδίον δόξης λαμπρό να βρείτε εσείς σχετικούς ανθρώπους να το κάνουν . Θα διαπιστώσατε και θα ξαναδιαπιστώσετε (με απώλεια χρόνου και χρημάτων) ότι  απλά δεν γίνεται .

 

3ον αν ειχα χιλιαδες ευρω θα αγοραζα ολοκληρο σπιτι γιατι οι περισσοτεροι μαστορες ζητανε χιλιαδες ευρω(και ειμαι γνωστης των τιμων απο τα υλικα) ο αδερφος μου δουλευει σε ετερια με τσιμεντα και υλικα οικοδομης οποτε ζητουσαν κατι υπερογκα ποσα για μεροκαματο

 

 

Ένα σπίτι αγαπητή @mata1986 θέλει και την σωστή μελέτη από μηχανικό και επίβλεψη ώστε να διασφαλιστεί ότι τηρήθηκε η μελέτη . Δεν είναι μια στοίβα υλικά που με ένα μαγικό τρόπο μετουσιώνονται σε σπίτι . Χρειάζεται εξειδικευμένο προσωπικό με πείρα . Λογικά ο αδερφός σας θα σας είχε πληροφορήσει ότι δεν είναι μόνο το κατάλληλο υλικό , η σωστή δουλειά γίνεται και με τον τρόπο που το υλικό ή τα υλικά  εντάσσονται στην κατασκευή .

 

τελος παντον ανθρωπε μου. εδω πειναμε - δεν εχουμε να φαμε ειμαστε 5 μελης οικογενεια και δουλευει μονο ενας.....

μενουμε σε παραγκα απο το 1990-το 2005 και πριν λιγα χρονια καταφεραμε να το στρωσουμε λιγακι το σπιτι μας

αυτα εχουμε αυτα δινουμε.εχουμε μαθει να ζουμε με κατσαριδες και ποντικια.(15 χρονια τουλαχιστον ετσι ζουσαμε) εδω ειναι χωριο και ετσι ζουμε..τωρα αν σας πειραξε που ζητησα μια γνωμη ας μην απαντουσατε καν αν θελατε να με κραξετε.ευχαριστω πολυ να στε καλα.και καλητερα να μην μου απαντησετε νομιζω τα ειπαμε ολα.

 

 

Δεν έχω ούτε εγώ οικονομική άνεση αλλά δεν μέμφομαι κάποιον επειδή η δουλειά του μπορεί να είναι ακριβή και τελικά καλώ κάποιον που έκανε "σκοτωμένη" προσφορά με ανάλογη ποιότητα κατασκευής . Αν κάποιος διαφωνεί με το σκεπτικό σας ή κάποιο τμήμα αυτού  , να μην το διατυπώσει γιατί μπορεί να το θεωρήσετε κράξιμο ;

 

Θα φροντίσω να ζητήσω από τους διαχειριστές η φράση που μάλλον σαν πρόσβαλλε .

 

Η οικονομική σας κατάσταση πάντως δεν αναιρεί το γεγονός ότι τα panel θα σας ταλαιπωρήσουν στην εφαρμογή και δεν είναι ότι καταλληλότερο για κατοικία.

Edited by skafos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή mata1986Q: Εδώ μπήκατε να ρωτήσετε για ένα θέμα που σας αφορά χωρίς να θέλετε να ακούσετε την πραγματική αιτία. 

Όντως το πρόβλημα είναι οικονομικό. Όχι μόνο σε εσάς. Σε όλους μας! Οι μηχανικοί δεν είναι όλοι μεγαλοεργολάβοι, πολιτικοί, διαχειριστές μεγάλων εταιρειών κλπ που τους τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια. Είναι 150.000 περίπου επιστήμονες που έχουν βγάλει τα μάτια τους στα θρανία πολλές φορές δουλεύοντας νύχτα ώστε να μπορούν να κάνουν μελέτες, κατασκευές και να δίνουν σωστές τεχνικές συμβουλές ώστε να κατασκευάζονται σωστά, ασφαλή, λειτουργικά και όμορφα σπίτια!

Οι μηχανικοί πρέπει να πληρώνονται για την δουλειά τους. Η δουλειά τους είναι παροχή υπηρεσιών. Δηλαδή δεν πουλάνε κάποιο υλικό προϊόν αλλά την γνώση τους και το μυαλό τους!

 

Πάμε παρακάτω:

Δεν ρωτήσατε όπως οφείλατε αν απαιτείται ή όχι άδεια-μελέτη κλπ

Εμπιστευτήκατε κάποιον άσχετο όπως λέτε για να κερδίσετε λίγα χρήματα

Ρωτάω εγώ τώρα: Έχετε σωστό σπίτι? Έχετε καν σπίτι? Μάλλον όχι...

 

Το συμπέρασμα ποιο είναι? Την επόμενη φορά που θα θελήσετε να φτιάξετε κάτι σωστά και οικονομικά (να μην πετάτε λεφτά άσκοπα δηλαδή), θα επισκεφτείτε ένα τεχνικό γραφείο, θα συζητήσετε τι θέλετε και τι απαιτείται και πόσο κοστίζει και θα το κάνετε όμορφα κι ωραία και νόμιμα (και σωστά). ΑΝ δεν υπάρχουν χρήματα, δυστυχώς, δεν μπορούν να βοηθήσουν οι μηχανικοί. Θα πρέπει να ζητήσετε αλλού βοήθεια. Γιατί και οι μηχανικοί πεινάνε αν δεν σας έχουν ενημερώσει σχετικά.

Πάντως, σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να κατασκευάσετε κάτι παράνομο και χωρίς μηχανικό και να έρχεστε μετά στο φόρουμ των μηχανικών να ζητήσετε συμβουλές για τις κακοτεχνίες που έχουν συμβεί...

 

Εντελώς φιλικά οι συμβουλές, αν δεν διαβάσετε καλά ότι έγραψα και να το καταλάβετε, παρακαλώ μην απαντήσετε.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.