Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση αποτελεσμάτων λογισμικών σκυροδέματος


 
acnt

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

acnt

άρα δεν χρειάζεται... ανωδομή δεν έχουμε...είναι μονόροφο..?Στο δώμα έχουμε το στηθαίο

Link to comment
Share on other sites

Aς κρατήσουμε τα παραδείγματα όπως είναι...

 

Μου φαίνεται κουλό όμως πως οι σεισμικές ζώνες είναι Ι... Λες και είναι χαρακτηριστικό της χώρας μας...

 

Λοιπόν αρχίζουμε με το 1ο παράδειγμα.

 

Edit:

Ρύθμιση παραμέτρων στο Fespa - Πρώτο παράδειγμα.

 

Προκειμένου να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα με αυτά του Αβραμίδη, πρέπει να "σετάρουμε" κατάλληλα το Fespa. Κάποια πράγματα τα οποία έκανα είναι τα ακόλουθα:

 

Κτίριο --> Οπλισμός

Ελάχιστες τμήσεις συνδετήρων υποστ/των: 4 (προεπιλογή:2)

Ράβδοι διαξονικής: Στις πλευρές

Ελάχιστος αριθμός ράβδων άνω δοκού: 3 (προεπιλογή:2)

Ελάχιστος αριθμός ράβδων άνω δοκού: 3 (προεπιλογή:4)

 

Επίλυση --> πλάκες

Μορφή εμφάνισης κύριων σιδήρων πλακών: Απλό

 

ΥΓ. Έχω απο6τελέσματα και δεν είναι και τόσο καλά.... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω κάνουμε λάθος στην προσομοίωση.Μου έστειλαν p.m. και από τη Multisoft και μου εξήγησαν οτι το ύψος του ορόφου με την μέθοδο Αβραμίδη είναι (hορόφου - ύψος δοκού λόγω άκαμπτων μελών).Εάν προσέξετε ο Αβραμίδης βάζει άκαμπτα μέλη στο Κ.Β. της δοκού και συνδέει με αυτά τα υπόλοιπα μέλη.Προκύπτουν επομένως κοντύτερα υποστυλώματα και επομένως πιο δύσκαμπτη κατασκευή.Επομένως είναι λογικό να υπάρχουν διαφορές.

Προσωπικά εγώ λέω να βάλω μία φορά ύψος υποστυλώματος κανονικό και μία μειωμένο κατά hδοκού και να δω τι γίνεται.

 

Υ.Γ.1. Παιδιά ας μείνουμε στπ παράδειγμα 1 που είναι απλό και ας πάμε βήμα-βήμα.Είναι πολύ δύσκολη δουλειά.

Υ.Γ.2. Το ύψος του ορόφου στο 1 πάλι είναι 4m (άσχετα με τι προσομοίωση θα κάνουμε) .Δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει ύψος θεμελίωσης.Πακτώσεις έχει βάλει , φαίνεται και στο χωρικό μοντέλο στη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω και εγώ εντός των ημερών το 1ο παράδειγμα.΄

 

1.Το ύψος των δοκών περιλαμβάνει το πάχος της πλάκας.

2.Το τυπικό ύψος ορόφου είναι 3m + (1m) το ύψος επιφανειακής θεμελιώσεως

3.Εγώ βλέπω στο βιβλίο με τα παραδείγματα ότι η κατασκευή κατατάσσεται σε Ζ.ΙΙ

4.Θεωρούνται στο κόμβους απολύτως στερεά τμήματα.

5.Κατανομή δυνάμεων με το κανόνα 45/60 χωρίς ομοιομορφοποίηση

6.Ίδιο βάρος υποστυλωμάτων λαμβάνεται υπόψιν ως ομοιόμορφο κατανεμημένο φορτίο.

7.Λαμβάνονται υπόψιν όλες οι παραμορφώσεις. Σκυρόδεμα με απομειωμένα αδρανειακά μεγέθη βάση ΕΑΚ (Στάδιο ΙΙ).

8.Ίδια βάρη δοκών και τοίχων επί αυτών λαμβάνονται ομοιόμορφα κατανεμημένα.

Link to comment
Share on other sites

2. Ρε συ maxime που το βλέπετε όλοι αυτό το ύψος θεμελίωσης και εγώ όχι στο παρ.1 ?Εγώ 4m τον πήρα τον όροφο.

3. Είναι ζώνη ΙΙ με τον ΕΑΚ2000 μάλλον και όχι ΕΑΚ 2003 οπότε καλά τα έχει ο acnt.Δηλαδή 0.16g.

 

Εγώ λίγο που το κοίταξα δεν βγάζω ίδια μάζα ορόφου.acnt τι μάζα ορόφου έβγαλες για σεισμικά φορτία?

Link to comment
Share on other sites

Νik εάν δεις άλλα παραδείγματα από το βιβλίο έχει τυπικό ύψος ορόφου 3m ενώ πάντα για το ισόγειο 4m. Όντως είναι Ζ.ΙΙ με ΕΑΚ2000 (Ι με την αναθεώρηση του ΕΑΚ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.