Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση αποτελεσμάτων λογισμικών σκυροδέματος


 
acnt

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για χρήστες του ΝΕΧΤ............και όχι μόνο

 

2002, Διημερίδα περί των γνωστών θεμάτων που μας βασανίζουν.

1η μέρα: Αβραμίδης

 

Μιλά για την ιστορία πιστοποίησης κλπ του λογισμικού. Εμένα ούτε μου είχε περάσει από το μυαλό. Τότε μάλιστα ξεκινούσε και έφτιαχνε τα παραδείγματα.

 

Μας μοίρασε ένα παράδειγμα, είχε κάμποσους ορόφους, μπορεί να είναι και κανένα από τα παραδείγματα που έχει τώρα, ούτε + θυμάμαι & ούτε +τα έχω πολυ κοιτάξει γιατί δεν με πολυ ενδιαφέρουν κιόλας.

 

Πάω σπίτι και το λύνω. Βρήκα αποτελέσματα στις ιδιομορφές κάτι διαφόρες 1,00%, κάτι τέτοια, μετά το 3 δεκαδικό ( κάπου εκει).

 

Την άλλη μέρα πάω και πιάνω μια καθηγήτρια που ήταν μαζί του στην παρουσίαση.

 

Βγάζω ΑΥΤΑ!!! πες μου την αποψή μου.

 

και μου λέει:" Είναι πολύ ωραία τα αποτελέσματα, αυτές οι διαφορές είναι αστείες. Τα πρόβληματα υπάρχουν με αποκλίσεις άνω του 10%(!!!!!)"

 

Συμπέρασμα: Για την ελληνικη πραγματικότητα και τα έργα που αντιμετωπίζουμε το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι............ο χρήστης του προγράμματος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δώσεις δοκό φουρούσι στο NEXT και δες τι σίδερα θα σου βγάλει άνω...(δοκό πρόβολο δηλαδή)

 

Επίσης άλλξε q, θ, κρίσιμη στάθμη και πες μου τι παρατηρείς (μιλαμε για το ίδιο έργο)

 

Αυτό με το 10% είναι εφικτό...

 

Θα καταλάβεις μόλις κάνεις τα παραπάνω τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

εγω pappos είπα για τις ιδιομορφες, δεν μας είχε δώσει και άλλα για να δω

 

αν μαλιστα το φουρούσι πας και το βάλεις όχι πρόεκταση μιας δοκού αλλά το βαλεις σε σημείο-κόμβο της δοκού που στηρίζεται το μπαλκονι,

 

(να ειναι πχ το μισό μπαλκόνι, όχι όλο) δες τι οπλισμούς στρέψης βγάζει για κείνη τη δοκο).

 

Έχω να κάνω φουρούσι και.....πότε (πολλά χρόνια πάντως)

 

 

για την κρίσιμη στάθμη δεν έχει να κάνει ακριβώς με το πρόγραμμα αλλά με το τι ισχύει για

 

τις κρίσμες στάθμες, για q + θ δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να με ξενίζει ή δεν θυμάμαι κάτι τώρα.

 

αν θες όμως μου λες να το δω

Link to comment
Share on other sites

Απλώς θέλω να τονίσω ότι σε όλα τα παραδείγματα του Αβραμίδη δεν υπάρχουν διαφορές στις ιδιομορφές.

 

Αλλά γενικά στο ΝΕΧΤ δεν μου αρέσει ο οπλισμός στις δοκούς και σε ορισμένες περιπτώσεις σου βγάζει και μυστήριους οπλισμούς στα υποστυλώματα ας είναι και το κτίριο συμμετρικό.

Link to comment
Share on other sites

Στα πέδιλα υπάρχει μια εμμονή με τα μεμονωμένα κεντρικά, πάντα το πάνω αριστερά πέδιλο (αρχή της αρίθμησης) να βγάζει πρόβλημα διάτρησης και να απαιτεί πάχος πάνω από 0.65.

Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται έκκεντρα μεμονωμένα πέδιλα (εκεί υπάρχουν ασάφειες) αλλά πεδιλοδοκός.

 

Σε όσα συμμετρικά έγω έχω λύσει δεν έχω δει κάτι περίεργο (για τους στύλους). Αντιθέτως σε ίδια κάτοψη σε ίδιο στύλο στο Φεσπα γίνεται χαμός ενώ στο στερεοστάτικά πανικός. Στο τελευταίο δε ίσως και να φτάνει οριακά και στο 4% ο οπλισμός (ίδια κάτοψη σε όλα τα προγράμματα).

 

ΝΕΧΤ - Οσο αφορά τους προβόλους, αν αυτοί έχουν γραμμικό φορτίο-ροπή στην ακμή, αυτή υπολογίζεται στα μεγέθη του προβόλου ΑΛΛΑ δεν περνάνε και στην δοκό ως στρέψη. Αυτό πρέπει να το κάνει επιπρόσθετα ο χρήστης.

Αυτό που έχει τσεκαριστεί 100% είναι η κατανομή φορτίων-διαστασιολόγηση πλακών.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε όσα συμμετρικά έγω έχω λύσει δεν έχω δει κάτι περίεργο (για τους στύλους). Αντιθέτως σε ίδια κάτοψη σε ίδιο στύλο στο Φεσπα γίνεται χαμός ενώ στο στερεοστάτικά πανικός.

 

Εξηγησε το λιγο αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη ποσοστού όπλισης (οπλισμού). Στην ίδια κάτοψη 5-όροφου ειδικά σε στύλους κοντά σε πυρήνες (lift) το στερεοστάτικα δίνει μεγάλα ποσοστά και μάλιστα μεγαλύτερη διατομή γιατί ακόμα και αν δεν έφτασε στο 4% της διατομής, τα σίδερα που έβγαζε ήταν τόσο πολλά που πρακτικά δεν μπορούσαν να μπουν.

Αντίθετα στο Φέσπα ο οπλισμός των τοιχείων ήταν αυτός που έβγαινε μεγαλύτερος.

Τα παραπάνω σε σχέση με την επίλυση στο ΝΕΧΤ.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσα συμμετρικά έγω έχω λύσει δεν έχω δει κάτι περίεργο (για τους στύλους).

για οπλισμούς στύλους συμμετρικών και γω δεν έχω δει κάτι. Για τα πέδιλα πάντα έχω δει διαφορά

Στα πέδιλα υπάρχει μια εμμονή με τα μεμονωμένα κεντρικά, πάντα το πάνω αριστερά πέδιλο (αρχή της αρίθμησης) να βγάζει πρόβλημα διάτρησης και να απαιτεί πάχος πάνω από 0.65.

Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται έκκεντρα μεμονωμένα πέδιλα (εκεί υπάρχουν ασάφειες) αλλά πεδιλοδοκός.

 

το 0.65 είναι σχετικά πρόσφατο, παλιότερα δεν το θυμάμαι και το έχω δει μόνο δε πλήρως έκκεντρα. γενικά τα έκκεντρα πέδιλα, είτε είναι μεμονωμένα, ειτε σε συραφή με τα τοιχώματα του υπογείου, ακόμη και περιπτώσεις ισογείου οικοδομής είναι λίγο περίπτωση όταν τα πακτώνεις, αλλά πιστεύω όχι μονο για το next, αλλά και για άλλα προγράμματα.

 

εγώ ανάλογα μπορεί, είτε να μη το κάνω "πλήρως έκκεντρο" (αν π.χ. μετατοπίσεις το όριο του πεδίλου μόλις 5-10cm και γίνει "μερικως έκκεντρο" στρώνουν συνήθως τα πράγματα) είτε, τα τελευταία χρόνια, κάνω συνήθως περιβάλλουσα οπλισμών για διαφορετικές ελατηριακές σταθερές (π.χ. για δύο τιμές 20.000 & 100.000) όπου φυσικά μιλάμε για εντελώς άλλη θεμελιώση από την πάκτωση, ποιο συμμαζεμένη και ποιο ρεαλιστική

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.