Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύγκριση αποτελεσμάτων λογισμικών σκυροδέματος


 
acnt

Recommended Posts

To 0.65 είναι καινούργιο και πολύ. Παλια δεν το έβγαζε.

 

Για δοκό πρόβολο το NEXT (και γενικά στα δοκάρια έχει πρόβλημα)

 

Στους στύλους τα πάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ αυτή την εντυπωση έχω pappos για τα δοκάρια. Πάντως την ομοιομορφοποίηση των φορτίων στα δοκάρια την κάνει σωστά γιατί το έχω ελέγξει. Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν λύνει σωστά το χωρικό;

Link to comment
Share on other sites

@Pappos;

Μπορείς να μας πεις σε ποιές προσομοιώσεις δοκών βγαίνουν τα προβλήματα που αναφέρεις (γεωμετρία, φορτία, συνθ. στήριξης κ.λ.π.) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα προγράμματα, που χρησιμοποιούμε, ζητούν 2,3 ή 4 παραμέτρους.

Επομένως, πέρα απο την σεισμική, γεωμετρική & φορτιστική περιγραφή, υπάρχουν & οι .. παράμετροι αλλά & οι παραδοχές..!.

Οταν ενα πρόγραμμα δεν σε αφήνει να βάλεις την 4η παράμετρο, αλλα την θεωρεί, δεδομένη & ως παραδοχή.. τι να συγκρίνεις..?

Εγώ, θα ήθελα να επικεντρωθώ στους ελέγχους.. κάμψη, διάτμηση, στρέψη, διάτρηση, ρηγμάτωση & αν το κάνουν, ολα τα προγράμματα.. ?

Ο έλεγχος των προγραμμάτων & η αξιοπιστία τους, θα έπρεπε να ειναι αντικείμενο, κάποιας Δημόσιας αρχής πιστοποίησης π.χ. ΕΛΟΤ (ή οπως π.χ. στα φάρμακα ΕΟΦ & ΑΝ ΔΕΝ ..ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥΣ.)!

 

Εδώ, η κάθε εταιρία τάζει & υπόσχεται, οτι το πρόγραμμα της κανει 50 πράγματα & σε λίγο βγάζει & μια καινούργια έκδοση.. που λεει οτι .. κάνει άλλα 5, (που σύμφωνα με τους κανονισμούς .. θα έπρεπε να γίνονται.. & ζητάει επι πλέον πληρωμή.. γιατί.. δούλεψε για να το φτιάξει..)

 

Άρα, οι μελέτες.. που ήδη κάναμε.. δεν τηρούσαν.. τουλάχιστον.. αυτά τα 5 πράγματα..

Και ποιός ειναι υπέυθυνος.. η εταιρία ή εμείς....

Αυτοί λένε.. εμείς.. & εμείς.. λέμε ..ΑΥΤΟΙ.

ΠΙΑΣΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΨΤΟ....

Link to comment
Share on other sites

@Pappos;

Μπορείς να μας πεις σε ποιές προσομοιώσεις δοκών βγαίνουν τα προβλήματα που αναφέρεις (γεωμετρία, φορτία, συνθ. στήριξης κ.λ.π.) ?

 

Δοκίμασε να δώσεις πρόβολο δοκό. Δώσε για παράδειγμα 2.00m. Μπορείς να δοκιμάσεις στην περίπτωση προβόλου και από κάτω δοκό πρόβολο. Επίσης δοκίμασε αυτό που κάνω πάντα για δοκιμές. Σε δοκό πρόβολο βγάλε κλιμαστάσιο. Ή στο μέσο μια δοκού, βγάλε δοκό δεξιά ή αριστερά δοκαράκι πρόβολο και εκεί βάλε να πατήσει κλιμακοστάσιο. Τα αποτελέσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δώσεις πρόβολο δοκό. Δώσε για παράδειγμα 2.00m. Μπορείς να δοκιμάσεις στην περίπτωση προβόλου και από κάτω δοκό πρόβολο. Επίσης δοκίμασε αυτό που κάνω πάντα για δοκιμές. Σε δοκό πρόβολο βγάλε κλιμαστάσιο. Ή στο μέσο μια δοκού, βγάλε δοκό δεξιά ή αριστερά δοκαράκι πρόβολο και εκεί βάλε να πατήσει κλιμακοστάσιο. Τα αποτελέσματα δικά σας.

 

Pappos συγνώμη αλλά σε έχασα! Πρώτον αν μπορείς ανέβασε καμιά εικόνα. Επίσης αν κατάλαβα καλά εννοεις δοκό επί δοκού προβόλου??

 

Γενικά το ΝΕΧΤ έχει κάποιο πρόβλημα στις ροπές στρέψης (εκτός επιπέδου δοκού). π.χ. αν έχω μια δοκό και έναν εξώστη σε αυτή κα βάλω ομοιόμορφο φορτία στην άκρη του εξώστη τότε μεταφέρεται μόνο το φορτίο ΚΑΙ ΟΧΙ η δευτερογενής στρεπτική ροπή. Αυτό είναι σίγουρο. Αρα (περιμένω να δω το σχήμα για να είμαι 100% σίγουρος) ίσως η μεταφορά ροπών από μια δοκό σε μία δοκό πρόβολο να έχει κάποιο πρόβλημα (φυσικά με έχει προβληματίσει και αυτό με τη δοκό στην μέση που λέει ο pappos). Θα το ξαναδώ πάλι αλλά περιμένω και τις εικόνες....

Link to comment
Share on other sites

Pappos συγνώμη αλλά σε έχασα! Πρώτον αν μπορείς ανέβασε καμιά εικόνα. Επίσης αν κατάλαβα καλά εννοεις δοκό επί δοκού προβόλου??

Αυτήν την περίπτωση, με δύο δοκούς προβόλους, μια κατά Χ και μια κατά Υ οι οποίες διασταυρώνονται, διερευνώ αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

την 2η περίπτωση δεν μπορείς να την προσομοιώσεις όπως τη δειχνεις, μπορείς όμως να αναλύσεις τα φορτία, άλλωστε δεν είπε ποτέ οτι την προσομοιώνεις.

 

για τη 1η δεν κατάλαβα ακριβώς τι ψάχνουμε? στρέψη ή κάτι άλλο?

 

εμένα προσωπικά αυτά δεν με πολυ ενδιαφέρουν.

 

ειδικά την 2η δεν την έχω συναντήσει ποτέ. πάντα κάνω ή τοιχείο (σπάνια) να στηρίξω την κλίμακα αντι για δοκάρι ή κατευθείαν στον πρόβολο και κατά τη γνώμη μου αυτό ειναι το ορθό (λέω πρόβολος γιατί μετα θα έχει πλατύσκαλο προφανως, γιατι που πάει, να πέσει στο κενό αυτός που ανεβαίνει?).

 

επιπλέον το λιγότερο που (με) απασχολει ειναι η στρέψη στην 2η δοκό, αφού ροπές η 1η δοκός δεν παίρνει (πως να την αγκυρώσεις στη 2η?). αλλά όπως ειπα υπάρχει πλατυσκαλο-πρόβολος και θα την έφτιαχνα κατασκευαστικά την δοκό που πατάει (για καβάτζα? όχι τόσο αλλά κυρίως καθαρίζεις τις αγκυρώσεις αλλά δεν είναι και τόση ανάγκη) η κλίμακα (όπως είπα θεμα σοβαρής στρεψης για μένα δεν τίθεται αφού υπάρχει και πρόβολος-πλατυσκαλο στο σετ, σε όλα αυτά αν κάτι κάνει τις ζημιές ειναι οι μεμβρανικές και η επιρροή του ΚΕΣ και μάλλον ειναι ένα θέμα αν ειναι εξωτερικο, αλλά και τότε 1-2 όροφοι είναι, σε αυτά έχω καταλήξει σε λύση 2#Α/Κ).

τα φουρούσια-δοκοί αυτού του τύπου έχουν άκρα πάντα σε κολώνα, γιατι αν όχι, και το software να τα υπολογίζει δεν οπλίζονται σωστά.

τελοπάντων η 2η γενικά δεν ειναι μια δόκιμη λύση (κατα την άποψη μου βέβαια)

 

δεν αγόρασες το cubus, αλλά και πάλι εντατικά μεγέθη για τη 2η όπως την παρουσιάζεις, η οποία έτσι ειναι μη εφαρμοστέα, είπα γιατί) παίρνεις. επειδή μπορώ να έχω άποψη, αν ειχα φράγκα θα έπαιρνα και το sofistik για την****** μου εκτός αν έπαιρνα μελέτη που (και) θα τ'αξιζε (δηλαδή μία εκ των 10 μελετών το μέγιστο που απαιτεί sofistik στην ελλάδα).

 

ρωτήστε λίγο τους sofistik αν τ'απλά (τι ειναι απλό βέβαια θα μου πείτε) κτίρια τα λύνουν με sofistik, γιατί εγώ τους έχω ρωτήσει.

 

συνοπτικά, το όριο ειναι η τσέπη του καθενος και η*******του (χρυσή τομή). και αν η τσέπη έχει όριο (like me) πας κομμάτι-κομμάτι.

μετά το next πας μόνο σε ξένο software, τα υπόλοιπα τ΄ακούω βερεσέ.

 

τώρα, το fespa για αυτόν που ζει από οικοδομικές άδειες αποκλειστικά είναι καλό, προσομοιώσεις αυτές που είχε από πάντα, προσωπικά δεν το γούσταρα ποτέ όπως και κάθε τι mainstream, κωνσταντινίδης με etabs είναι το ανέκδοτο της 1ης δεκαετίας του 21αιώνα στο software στατικών, vk το δούλευα και δεν το γούσταρα ποτέ και επιπλέον ή στατικά βγάζεις ή ηλεκτρολογικά (ή περιβαλλοντικά ή κλπ), το scada ξεκίνησε με πολύ καλές προοπτικές και στόχο να φτάσει την αξιοπιστία του next αλλά μάλλον κάπου το χάσαν στην πορεία (Ν...../97/έκθεση/ή plotter πουλάς ή software), τωρα για τα υπόλοιπα ελληνικά αν ασχοληθώ χάνω το χρόνο μου.

 

αυτή ειναι η αλήθεια και σε όποιον αρέσει.

 

απο κει και πέρα τις κακοτοπιές μόνο ο χρήστης τις καταλαβαίνει/προλαμβάνει, δεν πα να'χεις και το sofistik.

 

1o παράδειγμα. 3πλος κ.ο. με απλή έδραση στα 1&3, 6εκ μετακίνηση, επίλυση sofistik. το sofistik ότι έβαλες, έβγαλε και κατα τ'αλλα μελετητής.

2ο παράδειγμα. (το αγαπημένο μου ever, αυτό που λατρεύω). (το) πέδιλο ακροβάθρου (της) γέφυρας 15μ πλάτος, επίλυση sofistik και κατα τ'αλλα παρουσιαστής.

3ο παράδειγμα. 4x3 στο μεσόβαθρο καληνύχτα ζωή, το sap ότι έβαλες έβγαλε και κατα τ'αλλα καθηγητής.

 

βέβαια από την άλλη μπορεί να λέω και μαλακίες, διαλέγετε και παίρνετε, εμένα το ίδιο μου κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν αγόρασες το cubus, αλλά και πάλι εντατικά μεγέθη για τη 2η όπως την παρουσιάζεις, η οποία έτσι ειναι μη εφαρμοστέα, είπα γιατί) παίρνεις. επειδή μπορώ να έχω άποψη, αν ειχα φράγκα θα έπαιρνα και το sofistik για την κάβλα μου εκτός αν έπαιρνα μελέτη που (και) θα τ'αξιζε (δηλαδή μία εκ των 10 μελετών το μέγιστο που απαιτεί sofistik στην ελλάδα).

 

ρωτήστε λίγο τους sofistik αν τ'απλά (τι ειναι απλό βέβαια θα μου πείτε) κτίρια τα λύνουν με sofistik, γιατί εγώ τους έχω ρωτήσει.

 

συνοπτικά, το όριο ειναι η τσέπη του καθενος και η ***** του (χρυσή τομή). και αν η τσέπη έχει όριο (like me) πας κομμάτι-κομμάτι.

μετά το next πας μόνο σε ξένο software, τα υπόλοιπα τ΄ακούω βερεσέ.

 

βέβαια από την άλλη μπορεί να λέω και μαλακίες, διαλέγετε και παίρνετε, εμένα το ίδιο μου κάνει.

 

 

Μέγιστος, εύγε.

 

 

Επειδή δεν έχω πολύ δουλειά (τους λόγους τους ξέρετε, μου έρχονται χωρίς κράνη και τους κυνιγάω με τα καδρόνια, οι μελέτες μου λένε είναι αντιοικονομικές και δεν ακούς καθόλου τον εργολάβο, έτσι μου λένε οι πελάτες κ.τ.λ. για αυτό και αποφάσισα να ασχοληθώ με την ρητορική και την φιλοσοφία)

 

Αλλά πάντα μου άρεζαν οι προσομειώσεις, πάντα είχα και έχω ως αρχή την αμφισβήτηση (γνωστές οι κόντρες μου με καθηγητές) τώρα που έχω χρόνο ασχολούμαι με προσομειώσεις και με το προγραμματάκι γιαi τις σιδηρές.

 

Το SOFiSTiK για αρχή με τις σιδηρές βγαίνει 10.000 περίπου. Το ΝΕΧΤ το καλύτερο για οικοδομικά από Ελληνικά με δυνατότητες επέμβασης στον φορέα όπως θέλεις.

 

Αλλά όπως είπα όταν πέφτει μελέτη την κάνω πούπουλο λόγω άνεσης χρόνου.

Αρρωστημένα πράματα δηλαδή, δεν συμβαδίζω με τους επαγγελματίες...έχω άλλη λογική...

 

Κατά τα άλλα με έχει καλύψει ο rigid. Επίσης όσοι έχουν ασχοληθεί σωστά με μελέτες τα παραπάνω τα καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι που δουλέυουν σε γραφεία να πατάνε τα κουμπιά για να βγει η μελέτη για να παίρνουν μόνο και μόνο δουλειές είναι αδύνατοι.

 

Τα είπε πολύ ωραία ο rigid...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.