Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρόνος ζωής γεωδαιτικού σταθμού και GPS


george08

Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα ήταν ενδιαφέρον να ξέρουμε για πόσο καιρό μπορεί κάποιος να περιμένει να είναι το total station ή το GPS του σε κατάσταση που να μπορεί να το χρησιμοποιεί πριν γίνει αναξιόπιστο ή τρύπιος κουμπαράς. Φυσικά θα παίζει ρόλο η ποιότητα κατασκευής κάθε μοντέλου και ο τρόπος χρήσης.

Αν ωστόσο υποθέσουμε μία μέση χρήση ενός μέσου οργάνου, χωρίς χτυπήματα από πτώσεις, πόσα έτη/μέρες/ώρες χρήσης μπορεί κάποιος να περιμένει οτι θα πάρει από το όργανο πριν αυτό χρειαστεί αντικατάσταση;

'Εχει κάποιος υπόψη τους κάποιες σχετικές έρευνες για το θέμα; Προσωπικές εμπειρίες;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς απ'την άποψη καθαρά λειτουργική φαντάζομαι...

 

Εμείς έχουμε τοταλ στο γραφείο δεκαετίας. Απροβλημάτιστο. Βέβαια τότε κόστισες περί 10 παρά χιλιάδες. Σήμερα παίρνεις 2 φορές καλύτερο με 6.

Βέβαια (κακώς) δε του κάνουμε τη προβλεπόμενη συντήρηση/ελεγχο κάθε ετος.

Πάντως δεν έχει πέσει ποτέ, αλλά εχει φάει κάμποση βροχή.

 

Για GPS δνε έχω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία αλλάζει τόσο γρήγορα, σε λίγο θα βγει το Galileo, η διακριτική ανάλυση απο τις δορυφορικές εικόνες έχει μεγαλώσει τόσο πολύ. Αυτες τις μέρες κυκλοφόρησε και γεωδαιτικός σταθμός laser scanner. Ποιος ξέρει σε 5-10 χρόνια τι γίνεται. Πάντως σε μια δεκαετία πάλι θα έχουν αλλάξει παρά πολλά ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενταξει ρε παιδιά και με το κάρο μπορεις να πας Αθήνα Θεσσαλονικη αλλα θα κάνεις 2 μήνες. Όσο ακολουθείς την τεχνολογία τόσο πιο παραγωγικός γίνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι απάντησαν, παρά ταύτα, ψάξτε στο google στα αγγλικά για "MTBF" του γαιοδετικού και ίσως εμφανίζει διάφορα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

NIKON C100 Από το 1995 περίπου Το έχω πάει για σέρβις δυο φορές (κακώς) την τελευταία πριν λίγους μήνες που  νόμιζα ότι τραντάχτηκε (καλύτερα να μην σας πω από τι)   Δεν είχε από ότι μου είπαν σοβαρό πρόβλημα (κάτι που είχα ελέγξει και εγώ με τους ελέγχους που περιγράφονται στο βιβλίο του Δημ Βλάχου τοπογραφία τόμος Α και τις σημειώσεις που είχα από το ΕΜΠ καθώς και του εγχειριδίου του οργάνου Όπως βλέπω τα πράγματα οικονομικά από εδώ και πέρα μάλλον με αυτό θα πάρω και σύνταξη Να πω την αλήθεια για τις εργασίες του γραφείου μου  που περιορίζονται μόνο  στην περιοχή μου όπου γνωρίζω τα πάντα από στοιχεία (τριγωνομετρικά , πολυγωνομετρικές στάσεις από άλλες μελέτες  κλπ ) με υπερκαλύπτει Αν και ξεκίνησα να χρησιμοποιώ GPS (της AHSTECH με το λογισμικό prism ) από την δεκαετία του 90 προσωπικά ακόμα δεν αξιώθηκα να αγοράσω Ελπίζω να πάνε καλύτερα τα πράγματα και να πάρω στο μέλλον , αφού προτίμησα αγορές σε άλλους είδους εξοπλισμό (λογισμικό , πλότερ κλπ) πιο απαραίτητο 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδιά και με το κάρο μπορεις να πας Αθήνα Θεσσαλονικη αλλα θα κάνεις 2 μήνες. Όσο ακολουθείς την τεχνολογία τόσο πιο παραγωγικός γίνεσαι...

 

Ανάλογα τι δουλει΄ς κάνεις μάστορα...Δε θα φορτωθώ ρομποτικό για να οριοθετώ ένα οικόπεδο το μήνα. Ούτε GPS για να τσιμπήσω 2-3 ΕΓΣΑ για μια δουλειά στη χαση και στη φέξη.

 

Βέβαια, όλα έχουν να κάνουν με το τι αρχείο έχεις. Αν εχεις κάμποσο αρχείο, μπορείς να κάνεις και χωρίς τα μοντέρνα όργανα/GPS.

Πραγματικά κρίνοντας απο 2-3 συναδέλφους που εχω επαφή, τόταλ έχουν όλοι τουλάχιστο 10ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.