Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός απόδοσης Μ/Σ


georgio94

Recommended Posts

Η διάταξη μετρήσεως ηλεκτρικής ενέργειας σε πολυφασικά συστήματα μπορεί να γίνει με η-1 βατόμμετρα, όπου η ο αριθμός των φάσεων. Σε εφαρμογή αυτού , κάποιος Aron σχεδίασε μια συνδεσμολογία με την οποία μπορούμε να μετρήσουμε ισχύ σε τριφασικό σύστημα με δύο βατόμετρα, άρα ψάξε να βρεις την διάταξη Aron (π.χ. βιβλίο Ηλ. μετρήσεων Φ.Ι. Δημόπουλου).

Link to comment
Share on other sites

 

 



Τι είναι φορτίο σε μετασχηματιστή?
Νομίζω ότι εννοούμε διαφορετικά πράγματα ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω......
edit: τι είναι είδος φορτίου?
τι είναι "αποδίδει" στο δίκτυο? εννοείς την "ανηγμένη"?


Ρωτησα σημερα τον καθηγητη και μου εξηγησε οτι εννοει με την λεξη φορτιο αν ειναι επαγωγικο η ωμικο η χωρητικο

 



Η διάταξη μετρήσεως ηλεκτρικής ενέργειας σε πολυφασικά συστήματα μπορεί να γίνει με η-1 βατόμμετρα, όπου η ο αριθμός των φάσεων. Σε εφαρμογή αυτού , κάποιος Aron σχεδίασε μια συνδεσμολογία με την οποία μπορούμε να μετρήσουμε ισχύ σε τριφασικό σύστημα με δύο βατόμετρα, άρα ψάξε να βρεις την διάταξη Aron (π.χ. βιβλίο Ηλ. μετρήσεων Φ.Ι. Δημόπουλου).


Ουσιαστικα αν χρησιμοποιησουμε τρια βαττομετρα θα χρειαστει να περασουμε και ουδετερο για καθε φαση ; Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων - διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

 

 

Γιατί ο βαθμός απόδοσης ενός Μ/Σ εξαρτάται από το είδος του φορτίου που αυτός αποδίδει στο δίκτυο;

 

Ρωτησα σημερα τον καθηγητη και μου εξηγησε οτι εννοει με την λεξη φορτιο αν ειναι επαγωγικο η ωμικο η χωρητικο

 

Τραγικοτατος ο καθηγητης κατ εμε... θα πηρε την θεση  (οπως και πολλοι αλλοι) με κανενα βυσμα. Βιβλια για το μαθημα δεν εχετε παρει? Τι σχολη εισαι? 

Τσεκαρε την φωτο, και πες αν καταλαβαινεις τι γραφει

 

post-548-0-30916800-1447666306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τι γραφει, για το εργαστηριο δεν εχουμε καν σημειωσεις, οσο για το ΤΜΗΜΑ ειμαι Ηλεκτρολογων Μηχανικων και βιβλιο εχουμε 264091.jpg

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενης δημοσίευσης
Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε μερικα βιβλια τζιολα στη σχολη, ηταν καλογραμμενα. Ριξτο στο διαβασμα, αλλα μην προχωρας παρακατω αν δεν εχεις καταλαβει τις εννοιες που περιγραφονται. 

Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμός απόδοσης στον μετασχηματιστή έχει να κάνει με το είδος του φορτίου του. Συγκεκριμένα η απόδοση υπολογίζεται ως
η=Vs*Is*cos(θs)/(Pcu+Pcore+Vs*Is*cos(θs)).
βιβλίο chapman σελίδα 123

Τώρα για να μετρήσεις  3φασική ισχύ χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 βατόμετρα. Όπως αναφέρθηκε και πριν ονομάζεται τεχνική Aron και κάνει χρήση του ότι ακόμα και σε ασύμμετρη φόρτιση το διανυσματικό άθροισμα τους κάνει μηδέν. Έτσι το ρεύμα της μία φάσης μπορεί να γραφτεί ως σχέση των άλλων 2.
Βιβλίο Δ.Κ. Τσανάκας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο michanikos.gr και προσπαθώ να βρω κάποιες απαντήσεις οι οποίες θα μου χρειαστούν στο μάθημα των ΜΕΚ. Καθώς δεν γνωρίζω πως μπορεί κάποιος να ξεκινήσει ένα θέμα στο forum, πρόσεξα ότι το θέμα της συζήτησης αυτής είναι παραπλήσιο στην ερώτηση που θα ήθελα να υποβάλω.

Η ερώτηση είναι η εξής: Τι τιμή έχει ο μηχανικός βαθμός απόδοσης στην εν κενώ λειτουργία της μηχανής

Καταθέτω την ερώτηση μου εδώ διότι όσο και να έψαξα για την σωστή απάντηση δεν βρήκα κάτι που να αναφέρεται σε ΜΕΚ παρά μόνο σε ηλεκτροκινητήρες. Αν μπορεί να βοηθήσει οποιοσδήποτε από εσάς θα το εκτιμούσα πολύ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by VPT
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.