Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι διανομές του Υπ. Γεωργίας θεωρούνται πλέον ρυμοτομικά?


Recommended Posts

στη δικιά μου περίπτωση έχω διανομή του 1938 η οποία εντάχθηκε σε όρια οικισμού 200 κατοίκων

δεν έχω ρυμοτομούμενη ιδιοκτησία

 

έχω πλάτος οδού 10 μ και διανοιγμένο(κατασκευαστικά) τα 6μ

τα υπόλοιπα 4μ(λόγω υψομετρικής διαφοράς) δεν είναι διανοιγμένα-διαμορφωμένα

δεν προβάλλει κανείς όμως ιδιοκτησιακά δικαιώματα επί αυτής της έκτασης

είναι κοινόχρηστα

 

για την οικοδομησιμότητα του οικοπέδου πρέπει αυτά τα 4 να διαμορφωθούν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν πρόκειται για δρόμο συνάδελφε chrisven που έχει να κάνει με παραχώρηση ή με αναλογισμούς

ο νόμος είναι σαφής κάνει λόγο για κοινόχρηστο χώρο και όχι κοινόχρηστο δρόμο

οι δρόμοι είναι κοινόχρηστοι χώροι που προορίζονται για την κίνηση-μετακίνηση αυτοκινήτων και πεζών

οι διατάξεις του νδ 17/7/1923 δεν έχουν να κάνουν με την διάνοιξη τέτοιων δρόμων

πρόκειται για εγκεκριμένο ρυμοτομικό

σου υπενθυμίζω επιπλέον ότι στις διανομές ότι τα οικόπεδα θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα όπως παραχωρήθηκαν

η διάταξη δεν γράφει τίποτε άλλο είναι ξεκάθαρο

στο προηγούμενο μήνυμά μου άλλο εννούσα, δες το ΦΕΚ της οριοθέτησης και καθορισμού των όρων δόμησης του οικισμού

στο σκεπτικό της απόφασης είναι σχεδεόν σίγουρο ότι αναφέρεται ότι ελήφθησαν υπόψη οι διατάξεις του νδ 17/7/1923

διάβασε το κείμενο

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε έκδοση άδειας δόμησης εκτός σχεδίου, σε περιφραγμένο κληροτεμάχιο, βάζουμε τα όρια διανομής που είναι 3 μέτρα έξω από την περίφραξη ή τα υλοποιημένα; Αν μετακινηθεί η περίφραξη καταλαβαίνεται τι έχει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σίγουροι για την ορθή εφαρμογή της διανομής?

Τα τρία μέτρα σημαίνουν ότι έχουν "φαγωθεί" από το τεμάχιο ή ότι όλα τα τεμάχια έχουν μετατοπιστεί 3 μέτρα στην πραγματικότητα σε σχέση με τη θεωρητική διανομή?

Κανονικά θα έπρεπε να εκδοθεί ΟΑ με βάση τη διανομή, αφού θεωρητικά αυτό το εμβαδό θα έχει και ο τίτλος του πελάτη σου.

Τώρα ή εκδίδεται ΟΑ με βάση τη διανομή και κατά την κατασκευή δεν επηρεάζεται η υπάρχουσα περίφραξη, ή φτιάχνεται νέα περίφραξη οπότε οδεύει η κατάσταση στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνει η περίφραξη και μετά από μερικά χρόνια υπάρξει χρησικτησία και απομειωθεί το γήπεδο και απωλέσει την αρτιότητα τι γίνεται;;;;

 

 

Όσο για τις αποκλίσεις μου έχουν πει ότι και η γραμμή στο απόσπασμα 1:5000 μπορεί να έχει πλάτος 5 μέτρα

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις θέμα με αρτιότητα τότε να συμβουλέψεις τον πελάτη σου να τα κάνει όλα τυπικά και να είναι έτοιμος για δικαστήρια.

Γι' αυτό σε ρώτησα αν είμαστε σίγουροι για την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

έχω αυτό το σχέδιο της Δ Γεωργίας  στο οποίο τα δεξιά οικόπεδα δεν έχουν πρόσωπο σε εγκεκριμένο δρόμο καθώς και μια διαφορετική στην πράξη εφαρμογή του (βλέπε δρόμους που αλλιώς έπρεπε να χαραχθούν κλπ) 

 

πως μπορώ να βγάλω άδεια στο προς δόμηση οικόπεδο?

post-10727-0-56753400-1463814369_thumb.jpg

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το βλέπω

μάλλον μόνο με κατάλληλη τοποθέτηση του κτιρίου στο οικόπεδο και βεβαίωση ότι η ανοικοδόμηση δεν εμποδίζει μελλοντική τακτοποίηση

 

εν τω μεταξύ πλην του προς ΒΑ όμορου τα υπόλοιπα έχουν πρόσωπο σε αγνώστου χρονολογίας και ισχύος εκτός σχεδίου δρόμους

σε συνδυασμό με τους οποίους

υπάρχει και η λογική ότι η τελευταία γραμμή του Ρ.Σ. είναι οικοδομική

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.