Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οικισμού με πληθυσμό <2000 κατοίκων


Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο εντός οικισμού, μικρότερου των 2000 κατοίκων, με προσωπο σε δημοτικό δρόμο και με έκταση 5624 μ2.

Θέλω να το κατατμήσω σε μικρότερα οικόπεδα άρτια και οικοδομήσιμα. Ποιά ειναι δυνατόν να είναι η αρτιότητα σε έκταση αυτών των οικοπέδων;

α. Δύο οικόπεδα των 2000μ2 το ελάχιστο βάσει του ΠΔ 24-5-85 φεκ 270/Δ/31-5-85; ή

β. Μπορώ να κάνω κατάτμηση σε 4 π.χ. οικόπεδα των κατ ελάχιστο 700μ2 βάσει ΠΔ/24-4-85 ΦΕΚ 181/Δ/3-5-85 και ΦΕΚ 289 4-11-2011;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικά στην ερώτηση του Δημήτρη

όροι δόμησης?

συνεκτικό ή μη συνεκτικό τμήμα?

ο δρόμος έχει πλάτος 4μ?

υπάρχουν περιμετρικά άλλοι δρόμοι με πλάτος<4 μ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαιρετε συναδελφοι

 

εχω ομορα οικοπεδα εντος παραδοσιακου οικισμου στο συνεκτικο τμημα 1027 και 1530 αντιστοιχα αφου πηρα τον οικισμο απο την πολεοδομια και αναφερει οτι για το συνεκτικο τμημα αρτιοτητα ειναι τα 1000μ2 ειναι αρτια και τα δυο.

 

α) σ.δ. απο που βγαζω; βρηκα ενα νομο που αναφερει οτι για το συνεκτικο τμημα ειναι 0,80 και για το μη ειναι 0.50 υσχιει αυτο; τοτε κτιζονται 800 και 1200 μ2 κυριας χρησης αντιστοιχα;

β) καπου ειχα διαβασει οτι: εστω οτι ενα οικοπεδο 12 στρ μπορει να κανει μια ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ  σε 3 οικοπεδα των 4 στρεματων που εφοσν πληρουν τις προυποθεσεις ειναι αρτια και οικοδομισιμα και οικοδομουν 200μ2 το καθενα, μετα η δομηση αυτη προστιθεται σε μια 200*3=600 αλλα μειωνεται κατα 15% αρα τελικα κτιζουν 510 μ2 στο παραδειγμα που αναφεραμε, γινεται αυτο στη δικη μου περιπτωση; δηλαδη την ενωση των δυο ιδιοκτησιων (ιδιοκτητης κοινος) και την προσθεση των σ.δ. με την εκπτωση αυτη στα μετρα;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.