Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία Μηχανικού στη Σουηδία


spenergy

Recommended Posts

Σκεφτομαι οτι στην Ελλαδα θα ειναι πιο χαλαρα στην εργασια απο οτι εξωτερικο. Ακουω για ωραριο πχ αγγλιας κατι 12ωρα, και τρελαινομαι. Εγω δεν θελω να ζω για να δουλευω, αλλα να δουλευω για να ζω. Δε θελω να ειμαι εργαζομενος μονο, αλλα ανθρωπος προπαντων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε να πας στην Ολλανδία έχει το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ε.Ε. εργαζόμενων μερικής απασχόλησης με δική τους επιλογή. Οι άνθρωποι εκεί θέλουν να εργάζονται τόσο όσο χρειάζεται για να έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο, αρκετά χρήματα και ποιοτική ζωή.

Αν δεν σου κάνει το κλίμα πήγαινε πιο νότια, πχ Ισπανία, Νότια Γαλλία.

Link to comment
Share on other sites

Τον τρόπο ζωής τον λαμβάνει κανένας υπόψη του ? Το πιό έυκολο πράγμα είναι να πείς μάζεψε τα και πάνε στην Σουηδία είναι τέλειο το σύστημα εκέι κτλ. Παιδία για έναν Έλληνα είναι πολύ δύσκολο να ζήσει έξω. Δεν έχουμε καμία απολύτως σχέση στον τρόπο ζωής και διασκέδασης με κανένα άλλο Ευρωπαίο. Διαφορετικές διατροφικές συνήθειες, νοοτροπία , διασκέδαση.Δεν σου κάνει εντύπωση ότι ενω όλοι γκρινιάζουμε ότι πεινάμε , όλοι όμως θα πιούμε και τον καφέ μας στην παραλία,θα πάμε και στην ταβέρνα,και στα μπουζούκια , όλο και κανένα σπίτι στο χωριό - θάλασσα θα υπάρχει για τις διακοπές μας κτλ . Νομίζεις οτί αυτά είναι δεδομένα στο εξωτερικό? Σε καμία ευρωπαική χώρα ο κόσμος δεν βγαίνει τόσο πολύ έξω όσο εδώ ,δεν κάνει επισκέψεις σε φίλους όσο εδώ και δεν είναι τόσο δεμένος με την οικογένεια του όσο εδώ. Δεν αγγίζω καν το θέμα του καιρού και τις πολικές θερμοκρασίες και την παντελή έλειψη ήλιου με τον οποίο ο Έλληνας έχει σχέση πάθους, που επικρατεί σε αυτές τις χώρες.

Αν νομίζει κάποιος ότι μπορεί να αντεπεξέλθει σε όλα αυτά χωρίς να καταπιέζει τον εαυτό του και να είναι πραγματικά ευτυχισμένος τότε και από μενα να πάει με τα χίλια. Αλλά η ζωή δεν είναι μόνο δουλειά.

Υ.Γ. και για να σας προλάβω , έχω σπουδάσει στην Αγγλία(μεταπτυχιακό) έχω ταξιδέψει πολυ και έχω ζήσει μεγάλο διάστημα στην Γαλλία και την Αμερική΄.

 

Πρώτος μισθος Ελλαδα ειναι 800-1100 ευρώ. Στη Σουηδία ειναι καπου 1700 (2400 - 30% φορους = 1700 περιπου). Ενοικια ειναι λιγο ακριβοτερα εκει. Αν επιλεξει κανεις το δημοσιο τοτε μετα απο καμια δεκαετια θα παιρνει 1500- 1600 με επιδοματα.

Το λίγο ακριβότερα το έχεις ψάξει αρκετά? Δεν μιλάμε για καμιά 50αριά ευρώ. Οι τιμές στα ενοίκια είναι υπερδιπλάσιες σχεδόν σε όλες τις Ευρωπαικές πόλεις με μικρές εξαιρέσεις τις Ανατολικές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αρκετούς που ζούνε Σουηδία κ εκεί γύρω. Στη διασκέδαση δηλ. νύχτα δεν είναι Ελλάδα. Αν το ψάξεις όμως δε πιστεύω ότι δε θα βρεις εναλλακτικές λύσεις να διασκεδάσεις. Γενικά πάνω περνάνε καλά κ πολύ περισσότερο αξιοπρεπώς από ότι εδώ. Αν είχα το κουράγιο εγώ θα έφευγα...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με marilk και iguana δεν μπορεί ο κάθε ένας να εγκαταλείψει τη ζωή του και να ξεκινήσει από την αρχή. Εξαρτάται από τα κίνητρα που έχεις για να τα καταφέρεις. Δεν είναι μόνο τα οικονομικά αλλά ο συνδυασμός οικογένεια, φίλοι, σύντροφος, αν μαζέψεις πίκρες από τα προηγούμενα τότε φεύγεις (όχι μόνο για ένα μισθό). Προσωπικά εγώ θεωρώ ότι μένοντας στην Ελλάδα, δε μπορούμε να μιλάμε εκ του ασφαλούς για το εξωτερικό. Όποιος έχει τα κότσια ας πάει έξω και μετά να έχει άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ένα τύπο που πήγε να μείνει Σουηδία. Μετά απο 5+ χρόνια πάνω του έλειψε πολύ η Ελλάδα κ πήρε 1 μήνα άδεια από τη δουλειά του να κατέβει Ελλάδα, με την ελπίδα αν βρει δουλειά να γυρίσει. Έμεινε 1 βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Stayros δεν είπα ότι είναι αδύνατον είπα ότι δε μπορεί να το κάνει ο καθένας. Επίσης η συνήθεια είναι μεγάλο πράμα! Ο τύπος συνήθισε τη Σουηδική νοοτροπία. (Κάθε χώρα έχει τη δικιά της)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ένα τύπο που πήγε να μείνει Σουηδία. Μετά απο 5+ χρόνια πάνω του έλειψε πολύ η Ελλάδα κ πήρε 1 μήνα άδεια από τη δουλειά του να κατέβει Ελλάδα, με την ελπίδα αν βρει δουλειά να γυρίσει. Έμεινε 1 βδομάδα...

Κοινώς ο φίλος σου δεν την πάλεψε εκέι πέρα ,παρόλο που είναι τόσο τέλεια όλα και σκέφτηκε να γυρίσει. Άρα κάτι δεν του άρεζε εκέι. Και αφού έφυγε όπως λες σε μια βδομάδα και γύρισε εκέι άρα έκανε συμβιβασμό μέσα του. Άρα μην τα παρουσιάζουμε όλα τέλεια εκέι. Ο κάθε άνθρωπος βάζει προτεραιότητες και συμβιβάζεται.Είσαι έτοιμος να απαρνηθείς όλα τα θετικά της Ελλάδας για ένα καλό μισθό(σχετικό γιατί πολλά πράγματα είναι πιο ακριβά εκει) και καλή εργασιακή ζωή? Αν ναι τότε σου ταιριάζει το εξωτερικό. Μην γκρινιάζεις μετά όμως ότι σου λείπει το φαγητό,ο ήλιος, ο κόσμος κτλ. Όπως και εγώ συμβιβάζομαι με το γεγονός του ότι δεν ξέρω τι θα μου ξημερώσει αύριο στην Ελλάδα , αν θα μείνω χωρίς δουλειά , λεφτά και σύνταξη ενώ έξω θα ήταν όλα εγγυημένα(και αυτό σχετικό) αλλά είναι επιλογή μου να μέινω εδώ γιατί το γουστάρω και προσπαθώ να μην παραπονιέμαι.

Και στο κάτω αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα έδω πέρα και είσαι απογοητευμένος από όλα ε τότε πάνε δοκιμαστικά έξω για ένα διάστημα να συγκρινεις και αποφασίζεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποιες ειναι οι απαραιτητες ενεργειες προκειμενου να παει Σουηδια καποιος?ΤΙ επιπεδο Αγγλικων ζητουν πχ,χρειαζεται να ξερεις Σουηδικα?Καποια σαιτ ισως με εταιριες που ζητουν μηχανικους γνωριζετε αν υπαρχουν?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.