Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Παύλε,

αυτή είναι η μία περίπτωση.

Στην ίδια οικοδομή, θα υπάρχει και το αντίθετο (για να επέλθει ισορροπία)...

Εκεί υπάρχει το κλάμα.

 

Και επειδή στον σ.δ. μετρούν μέτρα που ΔΕΝ είναι στα καθαρά των διαμερισμάτων,

για αυτό λέω ότι κάνουμε ένα 10%-20% (αναλόγως της οικοδομής) δώρο στην Τρόικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α' δεδομένο: 

Επίσης δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαίρετου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νομίμου υπογείου.

β' δεδομένο: Επίσης ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται για αυθαιρεσίες σε νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες, δηλ. με βάση οικοδομική άδεια και μόνο στην περίπτωση που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθμη που προβλέπεται στην οικοδομική άδεια.

 

 

Εγώ τώρα που έχω ξεμπαζωμένο υπόγειο χώρο που έχει υλοποιηθεί σε χαμηλότερη στάθμη, ο οποίος έχει και υπέρβαση εσωτερικού ύψους, τι κάνω; Είμαι υπόγειος βάσει α' και δεν βάζω υπέρβαση ύψους, αλλά λόγω β' δεν παίρνω τον μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο για το ρέμα μάλλον το μαντείο του ΥΠΕΚΑ ήθελε να πει ότι πρώτον δεν υπάγεται αυθαίρετο μέσα στο ρέμα (μας βοήθησε αρκετα :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  και δεύτερον αν δεν είναι στο ρέμα (άρα υπάγεται) και αν το αυθαίρετο απέχει λιγότερο από 20 μ. τις μη καθορισμένες οριογραμμές να μη λαμβάνεται ως παράβαση Δ. 

Πως το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι το είδα αρχικά.

 

αλλά μετά μου είπε ένας άλλος.

"ρε συ, εξήγησε το μου, από που προκύπτει;;;;"

 

Και εκεί του λέω... "απλά δεν μένει κάτι άλλο"

και μου λέει:

"τώρα δλδ μου απάντησες;;;"

 

Για αυτό λέω... μήπως υπάρχει και κάτι άλλο.

 

2-0 μέχρι στιγμής λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

 Πιστευω αυτο απανταει στην παρατηρηση σου.

 

Πέστα βρε terry , γιατί όταν τα λέω στην ΥΔΟΜ , γίνομαι κακός ..

 

Οσο για το προ του 1955 , που τεκμαίρεται απο τον φέροντα οργανισμό , ......

είναι κάτι παλικάρια Αλβανοί πετράδες που έχουν κτίσει στην περιοχή μου κάτι πέτρινα κτίρια (προ του 55 βέβαια και ας μην είχαν γεννηθεί ) .

Τι να πω για τον συντάκτη της εγκυκλίου , σίγουρα οι εργασιακές εμπειρίες του θα ήταν "ακαδημαϊκού επιπέδου" μόνο .

Βέβαια θα ενισχυθεί και η θεωρία των "Τσάμηδων" , αφού ο κτίστης Αντριάν έκτισε το πέτρινο σπίτι , το οποίο "τεκμαίρεται" προ του 1955 , αρα ο Αντριαν και οι φίλοι του υπήρχαν στην περιοχή μας απο παλαιά .!!!

Μήπως πρέπει το Υπουργείο Εξωτερικών να επέμβει με διευκρινιστική εγκύκλιο ..............

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

για να προσπαθήσουμε λίγο μήπως και βγάλουμε άκρη.

Έστω υπόγεια αποθήκη με 20 χιλιοστά επί οικοπέδου. Επιφάνεια 15 τ.μ. ΣΔ οικοπέδου σημερινός 200 τ.μ

Σε  περιπτώσεις  όπου  από  το  σχετικό  πίνακα

κατανοµής   ποσοστών   συνιδιοκτησίας   σύµφωνα   µε   τον   οποίο   καταρτίστηκε   η   πράξη

σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας (δηλαδή 20 χιλιοστά--->4 τ.μ) είναι διαφορετικό από το συντελεστή

δόµησης   που   αντιστοιχεί   σε   κάθε   αυτοτελή   ιδιοκτησία,(εννοεί την επιφάνεια του, δηλαδή τα 15τμ????)    για   τον   υπολογισµό   των

συντελεστών  λαµβάνεται  υπόψη  το  ποσοστό  δόµησης ?????????? (εννοεί τα 15τ.μ ????)  που  αντιστοιχεί  σε  κάθε  αυτοτελή

ιδιοκτησία.

Αν ναι, τότε μεγαλώνοντας ο παρανομαστής ο συντ. προσαύξησης δόμησης βγαίνει μικρότερος.

 

 

Ετσι περιπου το καταλαβαινω κι εγω.

 

1η περιπτωση:    Έστω υπόγεια αποθήκη με 20 χιλιοστά επί οικοπέδου. Επιφάνεια 5 τ.μ. και ΣΔ οικοπέδου σημερινός 200 τ.μ

 

(20/1000)*200μ2 =  σημαινει οτι θα μπορουσε να γινει αποθηκη 4μ2

Στην αδεια ομως αναφερεται οτι επροκειτο να κατασκευαστουν 5μ2 

Σου λεει να παρεις το 4μ2 στον παρανομαστη (= "ποσοστο δομησης")

Αρα ζημιωνεσαι.

  

 

2η περιπτωση:    Έστω υπόγεια αποθήκη με 20 χιλιοστά επί οικοπέδου. Επιφάνεια βασει οικοδομικης 3 τ.μ. και ΣΔ οικοπέδου σημερινός 200 τ.μ

 

(20/1000)*200μ2 =  σημαινει οτι θα μπορουσε να γινει αποθηκη 4μ2

Στην αδεια ομως αναφερεται οτι επροκειτο να κατασκευαστουν 3μ2 

Σου λεει να παρεις το 3μ2 στον παρανομαστη (= "ποσοστο δομησης")

Αρα κερδιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανοικτοι εξωστες προ ΓΟΚ 85 ανωθεν κοιμοχρηστου πολης που πηγαινανε κατηγορια 3 και ρυθμιζοντουσα, ανεξαρτητως ποσοστου, ρυθμιζονται επισης και με αναλυτικο, πλεον, βασει της εγκυκλιου?

 

Η οι ανωθεν κοινοχρηστου παραμενουν κατηγορια 3 για να δυνανται ενταξης?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι περιπου το καταλαβαινω κι εγω.

 

1η περιπτωση: Έστω υπόγεια αποθήκη με 20 χιλιοστά επί οικοπέδου. Επιφάνεια 5 τ.μ. και ΣΔ οικοπέδου σημερινός 200 τ.μ

 

(20/1000)*200μ2 = σημαινει οτι θα μπορουσε να γινει αποθηκη 4μ2

Στην αδεια ομως αναφερεται οτι επροκειτο να κατασκευαστουν 5μ2

Σου λεει να παρεις το 4μ2 στον παρανομαστη (= "ποσοστο δομησης")

Αρα ζημιωνεσαι.

Επομένως τελικα δεν ασχολούμαστε καθόλου αν υπάρχει η οχι σύσταση και τι λέει αυτή

 

2η περιπτωση: Έστω υπόγεια αποθήκη με 20 χιλιοστά επί οικοπέδου. Επιφάνεια βασει οικοδομικης 3 τ.μ. και ΣΔ οικοπέδου σημερινός 200 τ.μ

 

(20/1000)*200μ2 = σημαινει οτι θα μπορουσε να γινει αποθηκη 4μ2

Στην αδεια ομως αναφερεται οτι επροκειτο να κατασκευαστουν 3μ2

Σου λεει να παρεις το 3μ2 στον παρανομαστη (= "ποσοστο δομησης")

Αρα κερδιζεις.

Edited by nkeha
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.