Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Εγκύκλιος 4 - Ν.4178] 3/12/13


Recommended Posts

Θα πας σε κατηγορια 4 ή 5 με αντιστοιχο συντελεστη παλαιοτητας.

Ξαναδιαβασε το Ν4178 σχετικα με την κατηγορια 2.

Οκ σε έπιασα συνάδελφε , ευχαριστώ.!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για το ΙΚΑ στο άρθρο 24, παρ 8,

 

"Ως χρόνος λήξης της αναδρομικής απαλλαγής των αυθαιρέτων κατασκευών και αλλαγών χρήσης είναι η ισχύς του Ν.4178/13,

δηλαδή η 8.8.2013"

 

 

πως το εξηγήτε εσείς το "λήξης της αναδρομικής απαλλαγής"...???

αυτο τι σημαίνει βρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Μην κανουμε τη ζωη μας δυσκολη

Οι εγκυκλιοι ειναι επισημα κρατικα εγγραφα.

Εκδιδονται για να διευκολυνουν την ερμηνεια και την εφαρμογη του εκαστοτε Νομου

Το αν τα καταφερνουν ειναι αλλο θεμα

 

Αλλα δεν παυουν να ειναι επισημα κρατικα εγγραφα, δεν ειναι ερωταπαντησεις...

Οταν νεοτεο εποσημο εγγραφο απο το Νομο μου επιτρεπει κατα παρεκκλιση να εφαρμοσω κατι διαφορετικο απο το Νομο, θα το εφαρμοσω γιατι μου δινουν το δικαιωμα.

Αν ηταν να εφαρμοζουμε το Νομο και οχι της εγκυκλιους γιατι αυτες εχουν μικροτερη ισχυ απο αυτον, δε θα βγαινανε καν...

 

Με εγκυκλιο ρυθμιζαμε με 4014 με ΥΔ ιδιοκτητη, ο νομος δεν το προεβλεπε πουθενα. Ακολουθησε κανενας το Νομο? Ολοι ΥΔ παιρνανε...

 

Μην κανουμε τη ζωη μας δυσκολη ρε παιδια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με εγκυκλιο ρυθμιζαμε με 4014 με ΥΔ ιδιοκτητη, ο νομος δεν το προεβλεπε πουθενα. Ακολουθησε κανενας το Νομο? Ολοι ΥΔ παιρνανε...

 

 

Κανεις λαθος.

Μπηκε σε Νομο, κανονικοτατα!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pippo μαζί σου είμαι απλά λέω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση μου φαίνεται πως δε γράφει η εγκύγκλιος για Ε9 σε όλες τις περιπτώσεις. Και εμένα με βολεύει πολύ να το χρησιμοποιήσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Ε9 δεν είμαι σίγουρος έτσι όπως το γράφουν ότι εννοεί για όλες τις περιπτώσεις, παρά μόνο για περιπτώσει κληρονομιάς.

Ενισχύεται αυτό από το γεγονός ότι κάτι αντίστοιχο γράφουν στην ελεύθερη μετάφραση της ανακοίνωσης για την εγκύκλιο...

 

"Διευκρινίζεται ότι σε περιπτώσεις κληρονομιάς ακινήτων με αυθαιρεσίες, όταν στο έντυπο Ε9 του αποβιώσαντος αναφέρεται η αυθαίρετη κατασκευή και ο χρόνος κατασκευής της, τότε θεωρείται δημόσιο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή/και ο χρόνος εγκατάστασης της χρήσης."

 

Τώρα αν αυτό σίγουρα δημιουργεί δύο μέτρα και δύο σταθμά...

Απόψεις επί του θέματος;

προφανως ισχυει για ολες τις περιπτωσεις..

 

δλδ ο εν ζωή θα φερει το δικο "του" Ε9

 

για την περιπτωση που ο ιδιοκτητης εχει αποβιωσει...ζητειται το Ε9 του αποβιωσαντα...

 

και για τις δυο περιπτωσεις η εγύκλιος το θεωρει "δημόσιο  εγγραφο"

 

[μαλλον ηθελαν να πουν "εγγραφο φορολογικής αρχης"

 

αλλα....ετσι το εγραψαν...

και μαλιστα σαν" αποδειξη και του χρονου κατασκευής 'η και εγκαταστασης της χρησης..."

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 θεωρείται δημόσιο έγγραφο αυτό το είχαν ξεκαθαρίσει και στις ημερίδες. Το θέμα είναι αν πάει σήμερα ο ιδιοκτήτης και κάνει αλλαγή στο Ε9 δηλώνοντας παλαιότητα προ του 83 και μου το φέρει εγω το δηλώνω κανονικά; Δεν λέει να ελιναι πχ το περσινό Ε9 κτλ . Έτσι θα τρέξουν όλοι να το αλλάξουν όπως τους βολέυει και θα λυθεί το θέμα της παλαιότητας..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Inzaghi,

το πρόβλημα μου δεν είναι οτι ερμηνεύει  το νόμο αλλά οτι τον τροποποιεί  και μάλιστα όχι στον τύπο αλλά στην ουσία δηλ στον ορισμό της κατηγορίας 1 η οποία είναι ρητή και ξεκάθαρη.

Είναι σαν να λέει: Παιδιά κάντε οτι σας κατέβει αφού και  ο ΓΓ το ίδιο κάνει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Η εγκύκλιος γράφει: 
- Η προθεσμία μεταφοράς δηλώσεων του νόμου 4014/2011 στο νέο νόμο 4178/2013 για όσες δηλώσεις έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές ή βρίσκονταν σε κατάσταση αρχικής υποβολής λήγει στις 6-2-2014.
 
  Τι γίνετε με αυτό το θέμα; Μόνο διευκρίνηση δε μου φαίνεται η εγκύκλιος. Με τις ολοκληρωμένες υπαγωγές που εκκρεμούν αρχεία τι θα γίνει; Πρέπει να ενταχθούν στο νέο νόμο ;  Ο 4178 αναφέρει στο "αρθ,30 παρ6 και είναι ξεκάθαρο: 
 Για τις πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του ν. 4014/2011 τα δικαιολογητικά στοιχεία και σχέδια της υπ’ αριθμ. 41498/2011 κ.υ.α. (Β΄ 2167) δύνανται να υποβλη−
θούν έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που προβλέπεται στον παρόντα νόμο. 
 
  Γιατί δεν ανοίγει το ΤΕΕ το σύστημα να ανεβάσουμε τα υπόλοιπα αρχεία;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 θεωρείται δημόσιο έγγραφο αυτό το είχαν ξεκαθαρίσει και στις ημερίδες. Το θέμα είναι αν πάει σήμερα ο ιδιοκτήτης και κάνει αλλαγή στο Ε9 δηλώνοντας παλαιότητα προ του 83 και μου το φέρει εγω το δηλώνω κανονικά; Δεν λέει να ελιναι πχ το περσινό Ε9 κτλ . Έτσι θα τρέξουν όλοι να το αλλάξουν όπως τους βολέυει και θα λυθεί το θέμα της παλαιότητας..

δεν ειναι τόοοσο απλό...

για την αποδειξη της κατασκευής   εξακολουθει να ισχυει η α/φ

 

για την αποδειξη αλλαγης της χρησης...

 

αφου δεχονται το Ε9...διατι να το αμφισβητησομεν ...αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.