Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Εγκύκλιος 4 - Ν.4178] 3/12/13


Recommended Posts

Συνάδελφε Inzaghi,

το πρόβλημα μου δεν είναι οτι ερμηνεύει  το νόμο αλλά οτι τον τροποποιεί  και μάλιστα όχι στον τύπο αλλά στην ουσία δηλ στον ορισμό της κατηγορίας 1 η οποία είναι ρητή και ξεκάθαρη.

Είναι σαν να λέει: Παιδιά κάντε οτι σας κατέβει αφού και  ο ΓΓ το ίδιο κάνει. 

Το καταλαβαινω... Και?

Εχεις επισημο κρατικο εγγραφο με ημερομηνια μεταγενεστερη του Νομου που στο επιτρεπει?

Αφου το ιδιο το κρατος σου δινει το δικαιωμα να το χειριστεις ετσι, εσυ γιατι να μην το κανεις?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανεις λαθος.

Μπηκε σε Νομο, κανονικοτατα!!!

 

και προς επίρρωση παραθέτω

άρθρο 50 παρ. 1 Ν.4042 / ΦΕΚ 24/ 2012

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τόοοσο απλό...

για την αποδειξη της κατασκευής   εξακολουθει να ισχυει η α/φ

 

για την αποδειξη αλλαγης της χρησης...

 

αφου δεχονται το Ε9...διατι να το αμφισβητησομεν ...αλλωστε

Προσθήκη ορόφου πχ , στην αεροφωτγραφία δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν ειναι το ισόγειο η ο όροφος.Εκέι θα γινόταν δεκτό το Ε9; Είναι αποκλειστικά για αλλαγές χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Inzaghi,

κατ΄αρχήν ο Νόμος είναι νόμος και η εγκύκλιος εγκύκλιος, δεν είμαι νομικός αλλά η σειρά ισχύος και η βαρύτητα του κάθε εγγράφου είναι συγκεκριμένη. 

Ας το παραβλέψουμε όμως αυτό.

 

Το γεγονός ότι  υπάρχει τόσο ξεδιάντροπη ασυνέπεια δεν σε ενοχλεί?

 

Το γεγονός ότι για να καλύψουν τις απαιτήσεις κάποιων, παρανομούν δεν σε ενοχλεί?

 

Το γεγονός οτι κάποιοι άλλοι πλήρωσαν τα ωραία τους λεφτάκια γιατί δεν είχαν εσωτερική ενημέρωση από το ΓΓ να περιμένουν δεν σε ενοχλεί? 

 

Ξέρω ότι πεινάμε και θα κάνουμε πολλά αλλά εντάξει μη χάσουμε τελείως και την κρίση μας. 

 

Να μην παθαίνουμε λοιπόν κρίσεις ευθιξίας όταν στις ημερίδες του ΥΠΕΚΑ μας λένε ''δε φτάνει που σας δίνουμε δουλειά, μιλάτε κιόλας''. Αυτά.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την βοήθειά σας:

 

εγκύκλιος 4 σελ. 5 

17. παρ. Ε κατηγορία 5 Στην περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο οι αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπάγονται στην Κατηγορία 5, με την επιφύλαξη των κατηγορία 1 και 3. 

 

Και γιατι όχι με την επιφύλαξη της κατηγορίας 2?
Από πότε η κατηγορία 2 χρησιμοποιείται όταν υπάρχει οικοδομική άδεια ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καποιος συνάδελφος εφτασε το διάβασμα του( ή βαρεθηκε να γελαει και σταματησε) μεχρι το αρθρο 18 της εγκυκλιου 4 ( παρ. 17)που αναφαιρει ένα παράδειγμα σε ένα δασικο στον Υμηττο ? Παντως εγω καταλαβαινω ότι αν προκειται για κατοικια μπορεις να τακτοποιήσεις κατοικια μεσα σε δασος  ή τελος παντων προστατευομενη περιοχη αρκει να είναι κτισμενο πριν από το τελευταιο π.δ.? ιδεες? μηπως τα εχω χασει?

Edited by gianmulti
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Επίσης δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαίρετου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νομίμου υπογείου"


"Επίσης ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται για αυθαιρεσίες σε νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες, δηλ. με βάση οικοδομική άδεια και μόνο στην περίπτωση που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθμη που προβλέπεται στην οικοδομική άδεια".


Ο συνδυασμός των δύο παραπάνω με κάνει να καταλαβαίνω πως όταν έχω αύξηση του ύψους του υπογείου δεν το θεωρώ παράβαση μια και δεν εφαρμόζω τον μόνο συντελεστή που θα έβαζα έτσι ή αλλιώς (με την προϋπόθεση πως διατηρείται η χρήση και δεν έχω άλλη αυθαιρεσία).


Όταν όμως έχω μετατροπή του υπογείου, ας πούμε σε κατοικία, τότε ελέγχω την στάθμη του δαπέδου του υπογείου και αν αυτή είναι σύμφωνη με την μελέτη βάζω, εκτός από την υπέρβαση δόμησης και μειωτικό συντελεστή 0,50. Αν όχι το υπολογίζω με υπέρβαση δόμησης χωρίς μειωτικό. 


Σωστά;;;


Λίγο παράλογο ακούγεται το δεύτερο μέρος!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Καρατσώλη, μου αρέσει που σημείωσες στην ημερίδα Θεσσαλονίκη, το θέμα με τα παρακολουθήματα και με τους χώρους χωρίς χιλιοστά και πως θα υπολογιστούν οι συντελεστές.

 

Δεν το συμπεριέλαβες καθόλου.

 

Μαλλον φούσκωσες από μυδοπίλαφα εδώ πάνω...

 

Μύδι, ε Μύδι...

 

 

 

 

Επίσης γιατί λέει " για τον υπολογισμό των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΧΩΡΟΙ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης"; Αυθαίρετο υπόγειο αποθήκη δεν θα μπει στο συντελεστή ΥΔ;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καποιος συνάδελφος εφτασε το διάβασμα του( ή βαρεθηκε να γελαει και σταματησε) μεχρι το αρθρο 18 της εγκυκλιου 4 ( παρ. 17)που αναφαιρει ένα παράδειγμα σε ένα δασικο στον Υμηττο ? Παντως εγω καταλαβαινω ότι αν προκειται για κατοικια μπορεις να τακτοποιήσεις κατοικια μεσα σε δασος  ή τελος παντων προστατευομενη περιοχη αρκει να είναι κτισμενο πριν από το τελευταιο π.δ.? ιδεες? μηπως τα εχω χασει?

 

gianmulti οταν βγηκε η εγκυκλιος εκει πηγα αμεσως να δω αν αναγραφει κατι, δηλαδη για το το αρθρο 23 παρ. 17 (Ειδικες διαταξεις). Εχω διαβασει μονο το σημειο αυτο μεχρι στιγμης, την εγκυκλιο την ιδια δεν την εχω διαβασει.

Ανοιγει ενα τερραστιο παραθυρο στις νομιμοποιησεις σε απαγορευμενες περιοχες. Ενιωσα τοση αηδια που τα εκλεισα ολα... Μαλλον αυριο θα ασχοληθω σοβαρα, μεχρι στιγμης απλα χαζευω τι γραφετε ολοι...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης γιατί λέει " για τον υπολογισμό των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΧΩΡΟΙ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης"; Αυθαίρετο υπόγειο αποθήκη δεν θα μπει στο συντελεστή ΥΔ;

 

Το "Κλειστοι Χωροι" και το "προσαυξανουν τον συντελεστη δομησης" γιατι δεν το τονισες?

Πχ. Ανοικτος ΗΧ, αυθαιρετος. Δεν προμετραται στον συντελεστη καλυψης???

(μηπως, λεω μηπως ειναι παραθυρακι για τους αυθαιρετους ΗΧ που πανε με αναλυτικο να μην προσμετρωνται στην ΥΚ ή στην Κατηγορια???)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.