Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Εγκύκλιος 4 - Ν.4178] 3/12/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα μεικτά μέτρα, οι εργολάβοι βάζουν μέσα τ'αντερα τους.

1. το λεβητοστάσιο και τον προθάλαμο του υπογείου,

2. την είσοδο (30μ2 δεν μετρούν στη δόμηση)

3. την απόληξη

και έτσι προκύπτουν τα μεικτά μέτρα που είναι πραγματικά πολύ πολύ πάνω από τον συνολικό σ.δ..

 

Εγώ αυτό που λέω και θα κάνω κιόλας είναι να ΜΗΝ χαρίσω τα μέτρα που μετρούν στον σ.δ. και υπάρχουν στα κοινόχρηστα.

 

Στο παράδειγμα που ανέβασα, 64μ2 είναι τα κλιμακοστάσια έξω από τα οροφοδιαμερίσματα.

Μετρούν κανονικά στον σ.δ. (αριθμός Α) 

Έχει και άλλα τετραγωνικά που ΔΕΝ μετρούν στον σ.δ. και τσοντάρουν στα μεικτά. (αριθμός Β)

 

Ε λοιπόν, εγώ αυτό που λέω είναι ότι ΔΕΝ θα τους χαρίσω τα μέτρα Α

και φυσικά ΔΕΝ θα χρησιμοποιήσω τα μέτρα Β.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το εξής:

πολλοί και μεταξύ αυτών και εγώ (στην αρχή)

είπαμε ότι πλέον στον παρονομαστή για την εύρεση του συντελεστή υπέρβασης θα βάλουμε τα καθαρά μέτρα που περιγράφονται στην σύσταση.

Σωστά;

 

 

Αν λοιπόν πάρουμε μία σύσταση και αθροίσουμε τα καθαρά μέτρα μίας οικοδομής

θα υπολείπονται από τα επιτρεπόμενα τα τετραγωνικά μέτρα που έχουν μεν μετρήσει στον σ.δ. αλλά βρίσκονται εκτός οριζόντιων ιδιοκτησιών και συνεπώς ΔΕΝ περιλαμβάνονται στα "καθαρά" μέτρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να το θεσω πιο απλα...

σε οικοπεδο 150 τμ. με σδ 0.2 χτιζονται 300  τμ...απο τα οποια -εστω- τα 40 ειναι τα μικτα

 

γινονται δυο διαμερισματα, ισογειο και 1ος  οροφος,   με 130 τμ. καθαρα και 20 μικτα με ποσοστο 50%,   το καθε ενα...

ειτε τα υπολογισεις με τα ποσοστα δλδ  50% καθε ενα

ειτε με βαση τα τμ.  δλδ 130/260...το ποσοστο υπερβασης ειναι ιδιο...

 

αν ομως εχεις διακρατηθει ποσοστο 100 χιλ. για "αερα"
τοτε καθε διαμερισμα θα εχει 450 χιλιοστα..

επομενως

κατα μεν τα τμ. η  σχεση ειναι 130/260 =50%

κατα δε τα χιλιοστα υπαρχει προβλημα...

 

Ομοιως, στα δυο αυτα διαμερισματα, το ισογειο θα εχει 450 χιλ και ο οροφος  550 χιλιοστα,

αν η αποδοση των χιλιοστων εχει γινει με βαση την αντικειμενικη αξια καθενός...

 

 

αυτο θελει να επιλυσει η 4...δλδ  αν υπαρχει αναντιστοιχια τότε  ο υπολογισμος να γινεται στην δομηση

 

Και συγκρινουμε μονον καθαρα με καθαρα...

τα μικτα ειναι ξεχωριστα και θα αποτελεσουν αλλο "κλασμα" προς τακτοποιηση αυθαιρεσιων σε αυτα...

 

????????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην αρχή (προ ΕΓΚ4) είχα καταλάβει πως ο παρονομαστής ήταν (Συνολική δόμηση ΕΠΙ ποσοστό πίνακα)

Με την ΕΓΚ4  έρχονται τα πράγματα στη θέση τους. Στον παρονομαστή μπαίνει η δόμηση της ΟΙ που είναι νόμιμη. Ούτε ποσοστά ούτε κάτι άλλο.

Τα μικτά είναι θεωρητικό νούμερο και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το εξής:

πολλοί και μεταξύ αυτών και εγώ (στην αρχή)

είπαμε ότι πλέον στον παρονομαστή για την εύρεση του συντελεστή υπέρβασης θα βάλουμε τα καθαρά μέτρα που περιγράφονται στην σύσταση.

Σωστά;

 

 

Αν λοιπόν πάρουμε μία σύσταση και αθροίσουμε τα καθαρά μέτρα μίας οικοδομής

θα υπολείπονται από τα επιτρεπόμενα τα τετραγωνικά μέτρα που έχουν μεν μετρήσει στον σ.δ. αλλά βρίσκονται εκτός οριζόντιων ιδιοκτησιών και συνεπώς ΔΕΝ περιλαμβάνονται στα "καθαρά" μέτρα.

 

Και αν έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης στον αριθμητή απλά θα βάλουμε τί επιτρέπεται να γίνει τώρα με τους ισχύοντες όρους; (Πιό εύκολα καταλάβαινα ολοκληρώματα...)

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

ok, θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη και είναι και ευκολότερο.

Ας βρούμε τότε το δικό μας νέο ποσοστό διαιρώντας τα καθαρά της ο.ι. με τα συνολικά καθαρά του πίνακα.

 

Το ποσοστό που προκύπτει με τον τρόπο αυτόν είναι ακριβώς ίδιο με αυτό της στήλης Ο στο excel μου.

Συνεπώς αρχίζουμε να βρίσκουμε τα βήματα μας σιγά σιγά.

 

 

 

 

Και αν έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης στον αριθμητή απλά θα βάλουμε τί επιτρέπεται να γίνει τώρα με τους ισχύοντες όρους; (Πιό εύκολα καταλάβαινα ολοκληρώματα...)

 

Έχοντας βγάλει το ποσοστό που σου αναλογεί, μετά πολλαπλασιάζεις με τους σημερινούς όρους δόμησης.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα, έτσι καταλαβαίνω κι εγώ. 

Τι να κάνω δεν ξέρω... Να ξαναπάρω τηλ. τους ιδιοκτήτες να τους πω ότι επανυπολόγισα τα πρόστιμα....

Μπα... Άστο. Θα περιμένω και την εγκύκλιο 5, όπου θα ξεκαθαρίσουν απόλυτα το θέμα...

 

Υ.Γ.: 4 εγκύκλιοι από τον Αύγουστο (+4014) "and counting".....

 

to be continued....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λέει ο Δημήτρης...

 

 

Δεν είναι σωστό όμως να λαμβάνει την ΟΙ μόνο προς τα καθαρά, γιατί στη δόμηση μετρούσε και το κλιμακοστάσιο. Βεβαια πετυχαίνεται μικρότερο ποσοστό και άρα μικρότερο παρανομαστή κι άρα μεγαλύτερη ΥΔ, οπότε δε βλέπω γιατί αυτό που λέει ο Σταύρος να είναι ευνοϊκότερο...

 

Μπερδεύτηκα...

 

εκανα κυκλο και ξαανγυρισα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.