Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Εγκύκλιος 4 - Ν.4178] 3/12/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα και για κλειστούς χώρους που δε μετρουσαν δομηση  όπου έχει την αποκλειστική χρήση κάποιος και μαλιστα μπορεί μεσω του κανονισμου να εχει πλήρη νομή, κατοχή κτλ κτλ;

 

 

Σταυρε το τονίσαμε και στην ημεριδα και το σημειωσαν και μαλιστα με πομπώδες ύφος ο καρατσωλης είπε "να κατι που δε προβλεψαμε και θα το λύσουμε αμεσα"

 

 

άμεσα δλδ ποτέ...

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα, το ποιο σωστό θα ήταν.

Ο.Ι. --> ΥΔ/ΕΟ.Ι.

Κλιμακοστάσιο ---> ΥΔ/Εκλιμακοστασίου

ΚΧ (pilotis, ακάλυπτος, δώμα) ---> ΥΔ/0 -->

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παλικαρια το βασικο δεν είναι αυτό που συζητάμε τοση ωρα ως προς του συντελεστες και θα πω γιατι. στις περιπτώσεις κατηγοριας 5 θα πρεπει και ο ελεγκτης να εχει και αυτοσ την ιδια αποψη γνωμη με εμας. δηλαδή παρολο που προσπαθουμε να βγαλουμε μια κκοινη γραμμη- τροπο υπολογισμου μπορει στο τελος να είναι ματαιο και να μην ισχυει για καποιον τριτο βλεπε τυχαίος ελεγκτης δομησης

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως ο ΕΔ θα ελέγξει επιφάνειες και όχι υπολογισμό προστίμου....όπως κάνει η ΥΔομ δηλαδή (άρθρο 25§8 ).

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε αβέρτα κουβερτα...

 

Είτε έτσι είτε γιουβέτσι μπέρδεμα θα είναι, οπότε....

 

 

 

Ξαναρωτάω:

 

γιατί λέει " για τον υπολογισμό των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΧΩΡΟΙ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης";

Αυθαίρετο υπόγειο με χρήση αποθήκη δεν θα μπει στο συντελεστή ΥΔ;

Δεν προσαυξάνει το συντελεστή δόμησης.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να ερμηνεύσω τον όρο "ποσοστό δόμησης που αναλογεί στην Ο.Ι." με τον τρόπο θα περιγράψω.

 

Επισυνάπτω έναν πίνακα από πραγματική σύσταση.

Αφορά σε οικόπεδο με κάθετη, όπου κατασκευάστηκαν 4 οροφοδιαμερίσματα.

Το οικόπεδο είναι μικρό οπότε έχουμε ΠΟΛΛΑ κοινόχρηστα.

Συνολικό έμβαδόν: 308,72

σ.δ. 2,1

δόμηση κάθετης: 324,16

 

Τα διαμερίσματα έχουν καθαρά μέτρα όπως φαίνεται στα κελιά B11:B14.

Αθροίζουν λοιπόν 263,15μ2, αρκετά δλδ μικρότερο από το 324 που χτίζει η οικοδομή.

Η διαφορά πηγαίνει στα 4x16,23 στις σκάλες.

 

Εγώ λοιπόν προσωπικά αυτά τα 64μ2 δεν θα τα χαρίσω σε κανέναν.

 

Στις στήλες J, K, L & M φαίνονται οι διαφορές. όποιος έχει κουράγιο ας τις δει.

 

Εγώ λοιπόν θα κάνω αυτό που φαίνεται στις στήλες N & O.

Βρίσκω λοιπόν τον λόγο (τι χτίζει η κάθετη/τι αθροίζουν τα καθαρά) και το πολλαπλασιάζω με τα καθαρά του διαμερίσματος.

 

Έτσι μου προκύπτει ένα άθροισμα μέτρων ίσο με το τι δικαιούμε.

 

Αυτό λέω να κάνω...

 

Θα αρχίσω να ερμηνεύω και εγώ κατά το δοκούν.

Όροι που δεν υπάρχουν αυτοί; (ποσοστό δόμησης που αναλογεί)

ερμηνεία εγώ.

Εισαι σωστος κατα τηνγνωμη μου

 

Thodoris4, on 06 Dec 2013 - 12:41, said:snapback.png

Καλα και για κλειστούς χώρους που δε μετρουσαν δομηση  όπου έχει την αποκλειστική χρήση κάποιος και μαλιστα μπορεί μεσω του κανονισμου να εχει πλήρη νομή, κατοχή κτλ κτλ;

 

 

Σταυρε το τονίσαμε και στην ημεριδα και το σημειωσαν και μαλιστα με πομπώδες ύφος ο καρατσωλης είπε "να κατι που δε προβλεψαμε και θα το λύσουμε αμεσα"

 

 

άμεσα δλδ ποτέ...

Σε αυτες τις περιπτώσεις το μόνο δεδομένο είναι τα χιλιοστα της Ο.Ι οποτε με αυταθα παίξουν μάλλον αναλογικα............

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1. THODORIS εγω και επί 4014 (με τη λογική τη δικη μου) παρότι στο λογισμικό σημείωνα "υπ δομ <50%", όταν έκανα τις πράξεις για να βγάλω υπ δόμησης δεν ελάμβανα υπόψη τέτοιους χώρους όπως πχ αυθαιρετα υπόγεια αποθήκες. και ετσι τα έγραψα στο διαγρ κάλυψης. τώρα αν είναι σωστό ή όχι δε ξέρω, φαινεται πάντως στο σημείο που επισήμανες ότι ... καθιερώνεται από δω και στο εξής.

 

2. Γενικά μπράβο σας για το κουράγιο σας  να ερμηνεύσετε όλη αυτή την ανεπαα΄ληπτη και συνεχιζόμενη Παπ@@ια με την υπέρβαση δόμησης.

Αυτό στο οποίο καταλήξανε οι ssouanis κλπ μου φαίνεται πολύ λογικό : παρονομαστής = επιτρ. δόμηση χ (καθαρά Ο.Ι. / καθαρά συνόλου). Τα μικτά αφήστε τα καλύτερα γιατί δε θα βγει άκρη ποτέ.

Όμως : 1 ο νόμος δεν άλλαξε, και αναφέρει ρητά διαφορετική αντιμετώπιση. αυτό το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα και δε μπορούμε έτσι στην πλάκα να το ξεπεράσουμε. Αντε να έλεγε "επιλέγεται μεταξύ των 2 τρόπων" για να βοηθήσει τις γνωστές περιπτώσεις υπογειων κλπ που θέλουν βοήθεια (για να ωφεληθούν και ... αυτά τα λαμόγια που αγόρασαν σπίτι 30% κάτω χωρίς γη και δεν εδωσαν 200 ευρω να το ψαξουν λιγο). Εδω όμως το αναφέρει σαν υποχρεωτικό.

Εγώ προσωπικά αν δε λυθεί αυτό, θα προτιμήσω την εκδοχή του νόμου (που συνήθως θα είναι και λίγο δυσμενέστερη).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.